Spor

Manchester City aldığı yatırımla dünya rekoru kırdı

UHA HABER / İngiliz futbol kulübü Manchester City’nin çatı şirketi son hisse satışındaki değerleme üzerinden 4,8 milyar dolar ile küresel spor endüstrisinde rekor kırdı.

Kulübün çatı şirketi City Football Group (CFG) yüzde 10 hissesini Amerikalı risk sermayesi şirketi Silver Lake’e 480 milyon dolara satıyor.

Abu Dabi Emiri Halife bin Zayid el Nahyan’ın kardeşi Mansur bir Zayid el Nahyan’ın sahibi olduğu CFG, Mancher City’nin yanısıra Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Japonya ve Çin’de 7 futbol kulübünün de sahibi durumunda.

Daha çok teknoloji yatırımları ile bilinen Silver Lake bu anlaşma ile CFG’nin spor ve eğlence içeriği pazarındaki büyümesini desteklemeyi hedeflediklerini açıkladı.

Manchester City şu an İngiltere Premier Lig’de üçüncü sırada ve Şampiyonlar Ligi’nde son 16 takım arasına girmeyi başardı.

Geçen yıl yaklaşık 690 milyon dolar gelir elde ettiğini açıklayan kulübün gelirlerinin bu sene daha da artması bekleniyor.

Brooklyn Nets’i geçti

Daha öncesinde Çinli alışveriş devi Alibaba’nın kurucularından Joe Tsai’nin Brooklyn Nets futbol takımının çoğunluk hissesini almasıyla şirket 2,35 milyar dolarlık değerlemeyle Amerikan tarihinin en pahalı spor kulübü olmuştu.

[UHA Haber Ajansı, 02 Aralık 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir