Çevre

BM: ‘Sera Gazı Salımlarında Yeni Rekorun Yıkıcı Etkileri Olabilir’

UHA HABER / Birleşmiş Milletler’in yayınladığı yeni bir rapor, sera gazı salımlarının geçen yıl rekor seviyeye yükseldiğini ortaya koydu. Raporda, bir adım atılmazsa dünya genelinde hava sıcaklıklarının, üzerinde mutabakata varılan küresel ısınma sınırının iki katından daha yüksek oranda artabileceği uyarısı yapıldı.

Rapor, dünya liderlerini iklim değişikliğiyle mücadelede harekete geçirmek amacıyla gelecek hafta Madrid’de düzenlenecek BM iklim görüşmeleri öncesinde yayınlandı.

2015 Paris İklim Anlaşması’nda küresel ısınmanın sanayi öncesi döneme göre 1,5 derece (Celsius) artışla sınırlanması hedefi üzerinde mutabakata varılmıştı. BM İklim Değişikliği Hükümetlerarası Komisyonu geçen yıl bu hedefe ulaşılamaması halinde küresel ölçekte çok büyük değişimlerin meydana gelebileceği uyarısında bulunmuştu. Bunlar arasında mercan kayalıklarının hemen hemen tamamı ve kutuplardaki buzulların çoğunun yok olması gibi tehlikeler bulunuyor.

“Torunlarımıza bunu miras bırakmak istemeyiz”

BM Çevre Programı’nın raporuna göre, salımların azaltılması konusunda ülkelerin şu anki taahhütlerine göre, ısınmanın bu yüzyılda 3,2 derece artmasının bekleniyor ve bunun da iklim açısından geniş kapsamlı ve yıkıcı etkileri olabilir. Raporun baş yazarı John Christensen düzenlediği basın toplantısında, “Torunlarımıza bunu miras bırakmak istemeyiz” dedi.

Raporda, Paris’te uzlaşılan şu andaki en güvenli sıcaklık eşiği 1,5 derece artış hedefine hala ulaşılabileceği ancak bunun için 2020-2030 yılları arasında salımlarda yılda yüzde 7,6 oranında kesintiye gidilmesi gerektiği belirtiliyor. Christensen, “Dönüşümsel bir değişimden bahsediyoruz, kademeli değişimle bu hedefi başaramayız. Gelecek 10 yılda toplumlarımızı dönüştürmemiz gerekiyor” dedi.

Rapor, ormanları tahrip etmenin getirdiği etkiler dahil sera gazı salımlarının henüz zirveye ulaşmadığını ve 2018’de 55,3 gigaton karbon diyoksit oranına denk gelecek bir seviyeye yükseldiğini gösteriyor.

Christensen, hedeflerine rahat biçimde ulaşan Türkiye ve Rusya gibi ülkelerin de bu hedeflere sıkı sıkıya bağlı kalmayı sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Rapor, en fazla emisyon üreten ABD’yi Brezilya ve Japonya’yla birlikte hedeflerinin altında kalan ülkeler arasında gösterdi. Trump yönetimi bu ay içerisinde Paris Anlaşması’ndan çekilmeyle ilgili resmi işlemlere başladığını açıklamıştı.

[UHA Haber Ajansı, 29 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir