İnci Cevher UZGAŞ Yazarlar

PKK Terörünün Analizi

Değerli Türkiye’nin saygın, bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın, Türkiye’nin PKK terörüyle mücadelesi konusuna dikkat çekmek amacıyla ‘PKK Terörünün Analizi’ adlı yeni önemli bir kitabı daha raflarda yerini aldı.
Hüseyin ALPTEKİN ile ilgili görsel sonucuKitap, SETA’nın başarılı Strateji Araştırmacısı ve aynı zamanda İstanbul Şehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi Hüseyin ALPTEKİN tarafından hazırlandı.

Kitabın girişinde Hüseyin ALPTEKİN’in ‘TÜRKIYE TERÖR OLAYLARI VERI TABANI (TTOV) ILE PKK TERÖRÜNÜN VERI TEMELLI ANALIZI’ yer alıyor.

Hüseyin ALPTEKIN, Tuğba SEZGIN, Muhammet AKKUŞ’un ‘PKK TERÖRÜ ILE MÜCADELEDE YAŞANAN CAN KAYIPLARI‘, Veysel KURT, Merve Dilek DAĞDELEN’in ‘PKK’NIN HEDEF SEÇIMI‘,Talha KÖSE, Merve ŞAHIN’in ‘PKK’NIN SALDIRI TÜRLERINI ETKILEYEN FAKTÖRLER‘, Hasan Basri YALÇIN, Ayşe
İrem Aycan ÖZER’in ‘TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONLARI VE PKK’NIN TERÖR EYLEMLERINDE KULLANILAN SILAH TÜRLERI‘, Abdullah ERBOĞA, Merve İrem AYAR’ın ‘TÜRKIYE’DE IHA-SIHA’LARIN TERÖRLE MÜCADELEDE KULLANIMI VE TERÖRLE MÜCADELEYE ETKILERI‘ başlıklı yazılara yer veriliyor.

Bu kitap uzun yıllardır Türkiye’nin en önemli güvenlik sorunu olan PKK terörünü olay b lı ve somut verilere dayalı olarak analiz etmek üzere kaleme alındı.

Kitaptaki tüm bölümler ilk çıktıları bu kitap içerisinde sunulan Türkiye Terör Olayları Veri Tabanı (TTOV) verilerinden faydalanılarak PKK terörü­nün farklı boyutlarını analiz ediyor.

Bu kapsamda PKK’nın terör eylemleri ve Türkiye’nin terörle mücadele operasyonlarından müteşekkil 4 bin 579 müstakil olay incelendi, her olay 72 değişken üzerinden kodlanmış ve analize uygun hale getirildi.

Bu incelemenin sonuçla­rı terör olaylarında yaşanan can kayıpları, hedef seçimi, sal­dırı taktik ve türleri, kullanılan silahların çeşitleri ve özel bir terörle mücadele aracı ve silahı olarak son yıllarda etki­sini giderek artıran insansız hava araçları başlıkları altında kitabın farklı bölümlerinde ele alınıyor.

Terör eylemle­rinin kronolojik seyri, hangi hedeflerin hangi tür saldırılara maruz kaldığı, teröre karşı yürütülen mücadelede öne çıkan taktikler ve kullanılan silah türleri, bu taktik ve silahların etkinlik analizi hepsi bu kitap kapsamında tartışılılıyor.

Umulur ki bu kitap PKK terörünün dokümantasyonunu ve veriye dayalı analizini yapan çalışmalar için bir örnek teşkil edecek.

Türkiye’nin PKK terörüyle mücadelesi kırk yılı aşkın bir süredir devam etmekle beraber bu sürecin içinde yaşanan dönüşümler, kırılmalar, devamlılıklar halen konunun ciddiyetinin gerektirdiği nispette ele alınmış değil. Halbuki ne PKK imkanları ve araçları bakımından kırk yıl önceki PKK ile aynıdır ne de Türkiye kırk yıl önceki terörle mücadele yöntemlerini halen o günkü gibi uygulamaktadır. Bu süreç içinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de terör eylemleri ve terörle mücadele operasyonları pek çok bakımdan farklılaşmıştır.
PKK terörünü anlamak ve bu terörle etkin bir şekilde mücadele etmek için öncelikle bu terörün verdiği hasarın kapsamını, hedef ve yöntemlerini somut bir şekilde çalışmak gerekmektedir. Aksi halde somut veriye dayanmadan yapılan çalışmalar bu konuda bilimsel geçerlilikten ve keskinlikten yoksun fikir jimnastiği mertebesinde kalırlar. Ne var ki dünyada terör çalışmaları zengin ve sistemli veri tabanlarına binaen yapılırken ülkemizdeki terör çalışmalarında halen daha böyle bir yaklaşım hakim olamamıştır.
Bu kitap Türkiye’nin terör sorununa yönelik bu boşluğu doldurmak için derlenmiştir. Kitabın her bölümü PKK terörünün ve Türkiye’nin bu terörle mücadelesinin farklı bir boyutunu titizlik içinde ele almış, somut verilerden yola çıkarak çıkarımlarda bulunmuş, bulgularını anlaşılır kılacak görsellerle desteklemiştir. Bu bakımdan PKK terörünün yol açtığı can kayıpları, hedef aldığı kesimler, saldırı taktik ve türleri, bu saldırılarda kullanılan silah türleri ve bu silah türleri arasında yeni olmakla beraber giderek artan bir öneme sahip insansız hava araçları kitabın farklı
bölümlerinde ele alınmıştır.
Bu bakımdan elinizdeki kitabın yazılmasını mümkün kılan Türkiye Terör Olayları Veri Tabanı (TTOV) son derece önemlidir ve bu kitabın da ötesinde farklı çalışmalar yapılmasını sağlayacak zengin, kapsamlı ve ayrıntılı bir veri tabanı olarak PKK terörünün on beş yıllık bilançosunu ortaya koymaktadır.
Bu tür veri tabanları terörü sadece akademik bir çalışma alanı olarak incelenebilir kılmamakta, sağladığı analiz imkanlarıyla terörle mücadelede aktif rol alan unsurlara da yardımcı bir kaynak sunmaktadır. Umulur ki ülkemizde bu tür veri tabanları çoğalır, kapsamları genişler, bu veri tabanları üzerine yeni analizler kaleme alınır ve ortaya çıkan bu bilimsel yöntem ve literatür terörle mücadele alanında pratik faydalar da doğurur.
SETA Türkiye’nin en önemli sorunu olan PKK terörüne yönelik bu tarz çalışmalar ortaya koymaya aynı bilimsel titizlik ve sorumluluk duygularıyla bundan sonra da sürdürecek, bir düşünce ve araştırma kuruluşu olarak Türkiye’nin bu kanayan yarasına yönelik üstüne düşen görevi yerine getirmeye devam edecek.

***

Hüseyin ALPTEKİN
Lisans eğitimini Beykent Üniversitesi Işletme ve Uluslararası Ilişkiler bölümlerinde 2004’te tamamlayan Alptekin, yüksek lisans derecesini 2006’da Koç Üniversitesi Uluslararası Ilişkiler Bölümü’nden aldı. Lisansüstü
çalışmalarını 2008’e kadar Utah Üniversitesi’nde sürdüren Alptekin doktora çalışmalarını “Explaining Ethnopolitical Mobilization: Ethnic Incorporation and Mobilization Patterns in Bulgaria, Cyprus, Turkey, and Beyond” başlıklı teziyle Texas Üniversitesi-Austin Siyaset Bilimi Bölümü’nde tamamladı. Başlıca akademik ilgi alanları arasında karşılaştırmalı siyasi kurumlar, etnik siyaset, milliyetçilik, Türkiye ve Ortadoğu politikası ve sosyal bilim araştırmaları metodolojisi yer alan Alptekin’in araştırmaları Ethnic and Racial Studies, Mediterranean Politics, Nationalism and Ethnic Politics, Afro Eurasian Studies, Insight Turkey, Wiley-Blackwell Encyclopedia of Political Thought’ta yayımlandı. Istanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası Ilişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Keyifli okumalar.

İnci Cevher UZGAŞ
İnci Cevher UZGAŞ

 

 

 

 

Keyifli okumalar.

İnci Cevher UZGAŞ ile ilgili görsel sonucu

İnci Cevher UZGAŞ

İnci Cevher UZGAŞ
İnci Cevher UZGAŞ
İnci Cevher UZGAŞ; 1984'te Bremen Almanya'da doğdu, İstanbul'da büyüdü. Ortaokul, lise yıllarında Müjdat Gezen, Ayla Algan'ın ve Şahika Tekand'ın tiyatro kurslarına katıldı. Tiyatro Alkış'ta " Çizmeden Kral Çıktı" adlı oyunda rol aldı. 2009 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat dalından mezun oldu. Cem Kurtoğlu ile Çanakkale projesinin yönetmen yardımcılığını yaptı ve oyuncu olarak yer aldı. Sanat İşliği Tiyatrosu bünyesinde Payidan Tüfekçioğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Yoksun" adlı oyunda rol aldı. Udi Vedat Yar'dan ve Üsküdar Musiki Cemiyeti'nden de Udi Alaattin Pakyüz'den Ud dersleri aldı.Halen Ud çalışmalarına devam etmekte. İstanbul Devlet Tiyatroları bünyesinde "Herkes Sihirbaz Olacak" adlı oyunda bir sezon görev aldıktan sonra Marmaris'e yerleşti ve orada Tiyatro Emek bünyesinde "Böyle Bir Aşk Masalı, Şirin ile Ferhat adlı oyunun yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptı. Daha sonra Kocaeli'ye yerleşti ve Kocaeli Tiyatro İz'i kurdu. İnci Cevher; Mehmet Beyazıt ile evli olup, Elif Katre adında birkız annesi.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir