Türkiye

UHA HABER / SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nca   ‘Suriye Savaşının Tarafları Arasında Menbiç Aşiretleri’ konusunda Ömer ÖZKIZILCIK ve Kutluhan GÖRÜCU tarafından hazırlanan raporda, Menbiçle ilgili önemli konuları ele alınıyor.
Prof. Dr. Burhanettin Duran ile ilgili görsel sonucuSETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran,’Suriye Savaşının Tarafları Arasında Menbiç Aşiretleri’ konusunda hazırlanan raporla ilgili (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.
Prof. Dr. Burhanettin Duran, 2011’de Dera kentinde aşiret gençleri ve çocuklarının Esed rejimi tarafından işkenceye uğraması ve öldürülmesiyle başlayan sivil protesto gösterilerinin rejimin silahlı müdahaleleri sonrasında silahlı mücadeleye evrildiğini, zamanla bölgesel ve küresel aktörlerin dahil olmasıyla farklı boyutlar kazandığınıa dikkat çekti.
Gösterilerin düzenlenmesi ve sonradan halkın silahlanmasında Suriyeli aşiretlerin öncü olduğunu ve aşiret dayanışması içinde Esed rejimine karşı durulduğunu söyleyen Prof. Dr. Burhanettin Duran, Suriye’de faal olan yerel, bölgesel ve küresel aktörler kendi çıkarları bağlamında Suriye’nin birçok bölgesinde vekiller aracılığıyla veya doğrudan müdahale gerçekleştirerek kendi çıkarlarını korumaya çalışmıştır” dedi.
Prof. Dr. Burhanettin Duran, Suriye’deki bazı kilit bölgelerde ikiden fazla aktörün karşı karşıya geldiğini ve oluşan fiili durumda bölge halkını kendi taraflarına çekme ihtiyacının ortaya çıktığını hatırlatarak, söz konusu kilit bölgelerden birisinin de Menbiç olduğunun altını çizdi.
“Halep şehir merkezi ile Fırat’ın doğusunun bitiştiği bölgede olan Menbiç, Türkiye, ABD, Rusya, İran, Esed rejimi, YPG, DEAŞ ve Suriyeli muhalifler arasında güç mücadelesinin yaşandığı bir alan olmuştur” diyen Prof. Dr. Burhanettin Duran, Suriye savaşı boyunca dört farklı yönetime şahitlik eden kentin 2016’da ABD destekli YPG/SDG güçleri tarafından ele geçirilmesiyle, Ankara ve Washington yönetimleri arasında nükseden bir sorun halini aldığını ifade etti.
Prof. Dr. Burhanettin Duran, Türkiye kamuoyunun Menbiç’i özellikle ABD’nin Türkiye’ye YPG’nin bölgeden çekileceğine dair verdiği söz ve sonrasında Ankara ile Washington arasında varılan Menbiç Yol Haritası mutabakatıyla bilindiğine vurgu yaptı.
Savaşın başlarından günümüze kadar olan süreçte Suriye’deki yerel unsurların önemli roller oynadığına değinen Prof. Dr. Burhanettin Duran, Halk ayaklanmasının merkezinde yer alan aşiret yapılarının 2011’den günümüze kadar kendi bölgelerinde etkin aktörler olmayı başardıklarını ifade etti.
Prof. Dr. Burhanettin Duran, Aşiretlerin tutumunun ve kurdukları ittifaklar savaşın seyrini etkilemekle kalmadığını hatırlatarak, “bölgesel ve küresel aktörler arasında yaşanan mücadelede aşiretlerin önemi artmış ve taraflar aşiretlerle diyalog ve iş birliği arayışı içinde olmuştur” dedi.
“Nitekim Suriye’deki olası bir siyasi çözüm ve yeniden yapılandırma sürecinde aşiretlerin ciddi ve kilit bir rol oynayacağı muhakkaktır” diyen Prof. Dr. Burhanettin Duran,  bu bağlamda Menbiç’teki aşiretlerin iç yapılarının aktörlerle kurdukları ilişkilerin hem Menbiç’in hem de bölgenin geleceği açısından önem arz ettiğinin altının çizdi.
SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, Aşiretleri tanımak, bilmek, anlamak ve tutumlarının arkasındaki dinamikleri öğrenmek gerektiğini hatırlatarak, bu çerçevede Menbiç’te yaşanan sürecin, bölge üzerinde devam eden güç mücadelesini, Menbiçli aşiretlerin yapılarını ve ilişkilerini derinlemesine ele alan bu raporun politika yapıcılar, konuyla ilgili kurumlar, kuruluş ve araştırmacılar için faydalı olmasını ümit ettiğini kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

 

 

ANKARA, TÜHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir