Şehir Haberleri

Başbakan Yıldırım: Türkiye, emin adımlarla 2023’e yürümeye devam edecek

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin emin adımlarla 2023’e, Cumhuriyetin 100. yılına büyük eserlerle yürümeye devam edeceğini belirterek, “Türkiye’ye güvenmeye devam edin.” dedi.

Yıldırım, Gelibolu’da 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Kule Temel Betonu ile Kule Kazık Çakım Töreni’nde, Çanakkale’nin tarihi bir gün yaşadığını ifade ederek, bugünün 18 Mart Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Bugünü daha da anlamlı hale getirmek için Türkiye’nin mega projelerinden bir tanesini, dünyanın en uzun asma köprüsünün temelinin atıldığını dile getiren Yıldırım, “Çanakkalemize hayırlı, uğurlu olsun. Geçen yıl hazırlıklarını yaptık. Bugün, az sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın uğurlu elleriyle denizin içindeki köprü temelinin ilk harcını koyacağız. Çanakkale Köprüsü dünyanın en uzun asma köprüsü, iki kule arasındaki açıklık tam 2 bin 23 metre. Ne demek, 2023’e giderken Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru Türkiye’ye, Çanakkale’ye, şehitler diyarına en uzun köprüyü armağan etmek demektir. Hayırlı, uğurlu olsun.” diye konuştu.

“Aslanlarımız, Mehmetçiklerimiz Afrin’de destan yazdı”

Bugün bir başka mutluluğun daha yaşandığını aktaran Yıldırım, “Sayın Cumhurbaşkanım, siz Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde kutlamalarda müjdeyi verdiniz. Aslanlarımız, Mehmetçiklerimiz Afrin’de destan yazdı, teröristleri oradan söküp attı, ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektiler. Kahramanlarımıza buradan selam gönderiyoruz, tebrik ediyoruz” dedi.

“Dünyadaki 10 büyük projenin 6’sını Türkiye yaptı”

Yıldırım, “Türkiye, içeride ve dışarıda terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürürken diğer yandan dünyanın en büyük projelerini de yapmaya devam ediyor. Son 10 yılda dünyada yapılan 10 tane büyük proje var. Bu 10 projenin 6 tanesini Türkiye yaptı. Türkiye’ye de yakışan budur. Bunlar hangileri mi? Söyleyeyim, İzmir-İstanbul Otoyolu, Osman Gazi Köprüsü, dünyanın en büyük havalimanı Yeni İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Boğaz’ın altından geçen trenler için araçlar için yaptığımız geçitler ve nihayet dünyanın en uzun asma köprüsü Çanakkale Köprüsü, Türkiye’ye de Çanakkale’ye de bu yakışır. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

“Çanakkale’mize armağan ediyoruz”

Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

Çanakkale’de düşmana ‘Çanakkale geçilmez’ dedik, 7 düvele burada ‘dur’ dedik ama şimdi artık ‘hizmet zamanı’ dedik, Çanakkale’yi hava yoluyla, deniz yoluyla ve nihayet o güzel gerdanlığıyla geçecek bu eseri de Çanakkale’mize armağan ediyoruz. Bu proje yap-işlet-devret projesi. Yani bizim bütçemizle yapılmıyor. Yapacaklar, işletecekler, sonunda da teslim edecekler. Kore ve Türk firmaları.”

Yıldırım, Türkiye’nin ekonomisi için “sıkıntılar var, zorluklar var” diyenlere bu projenin en güzel cevap olduğunu vurgulayarak, bu projenin finansmanının yüzde 70’inin yabancı bankalardan sağlandığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, “1 milyar 700 milyon avro kredi ihtiyacı varken, 2 milyar 700 milyon avrodan fazla talep geldi. Talep edenlerin bir kısmını da alamadık. İşte bu Türkiye’nin gücünü gösteriyor. Türkiye’ye olan güveni gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin emin adımlarla 2023’e, Cumhuriyetin 100. yılına büyük eserlerle yürümeye devam edeceğini ifade eden Yıldırım, “Türkiye’ye güvenmeye devam edin.” diye konuştu.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir