Avrupa

5 Soru: Belçika Genel Seçim Sonuçları

UHA HABER / Belçika’da federal seçimler nasıl sonuçlandı? Merkez sağ hükümeti kurulabilir mi? Merkez sol hükümet kurulabilir mi? Diğer olası koalisyonlar nelerdir? Koalisyon kurulmazsa ne olacak?

Belçika’da 26 Mayıs 2019’da AB, genel ve bölgesel seçimler gerçekleşti. Bu seçimlerin sonucunda federal hükümetin kurulması için gerekli 76 milletvekiline hiçbir parti sahip olamadı. En kalabalık milletvekili grubuna sahip N-VA (Flaman Milliyetçisi Parti) Federal Mecliste sadece 25 vekille temsil edilecek. Dolayısıyla Belçika’yı yönetmek için bir koalisyonun kurulması –her zaman olduğu gibi– kaçınılmaz oldu.

Furkan Onur Kavukçu ile ilgili görsel sonucuSETA Brüksel’de araştırma asistanı olarak görev yapan Furkan Onur Kavukçu,  Belçika’da 26 Mayıs 2019’da gerçekleşen seçimleri (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Berlin Temsilcisi Tuba Nur TÜRKEL‘e değerlendirdi.

  • Belçika’da federal seçimler nasıl sonuçlandı?

Furkan Onur Kavukçu, seçim sonuçlarının ideolojik olarak Belçika’nın ikiye bölündüğünü bir kez daha gözler önüne serdiğini hatırlatarak, ülkenin kuzeyinde yani Flaman Bölgesi’nde (aşırı) sağ görüş tercih edilirken güneyinde ise sol görüşlü partilerin öne çıktığını ifade etti.

Furkan Onur Kavukçu, ülke genelinde oy oranlarının şöyle olduğunu belirtiyor:

“N-VA ülke genelinde 4,3 puanlık bir düşüşe rağmen yüzde 16 ile birinci parti olmayı başarmıştır. Vlaams Belang Partisi (Flaman Aşırı Sağ Partisi) oylarını üçe katlayıp yüzde 11,9 ile ülke genelinde ikinci parti olmuştur. Yüzde 10’u geçen iki partinin de sağ görüşlü olup ülkenin bölünmesini (federal sistemden konfederal sisteme geçilmesini) istiyor oluşunun altı çizilmelidir. Yüzde 5 ile yüzde 10 arasında kalan partiler ise sırayla PS (Frankofon Sosyalist Partisi), CD&V (Flaman Merkez Partisi), PTB-PVDA (Federal Komünist Partisi), Open VLD (Flaman Liberal Partisi), MR (Frankofon Liberal Partisi) SP.A (Flaman Sosyalist Partisi), GROEN ve ECOLO (Flaman ve Frankofon Yeşil partileri) olarak karşımıza çıkmaktadır”.

  • Merkez sağ hükümeti kurulabilir mi?

“N-VA’nın Aralık 2018’de koalisyonu terk etmesi beş ay sonra yeniden aynı koalisyonu kabul etme olasılığını oldukça düşürmektedir” diyen Furkan Onur Kavukçu, bununla birlikte kabul etmesi halinde dahi aynı koalisyonla birlikte bir hükümet kurulamayacağını açıkladı.

Furkan Onur Kavukçu, son merkez sağ koalisyonu partilerinin milletvekili sayılarının toplamının federal bir hükümetin kurulmasına yetmediğini hatırlatarak,  Merkez sağ bir hükümetin kurulması için aşırı sağ partisi olan Vlaams Belang’ın koalisyona dahil edilmesi gerektiğini, fakat Belçikalı geleneksel partilerin aşırı sağ partilerle koalisyon kurmayacaklarına dair 1989 ve 1992’de bir anlaşmaya vardığını söyledi.

“Bu “cordon sanitaire” anlaşması N-VA dışındaki partilerin VB ile bir koalisyon kurmayı kabul etmeyeceği anlamına gelmektedir” diyen Furkan Onur Kavukçu, . “Böylelikle merkez sağ hükümetin önümüzdeki dönemde Belçika’yı yönetmesi beklenilmemektedir” dedi.

  • Merkez sol hükümet kurulabilir mi?

Furkan Onur Kavukçu, seçimlerden önce kurulması en kolay koalisyon olarak görülen altı partili merkez sol koalisyonunu oluşturmanın mümkün olmayacağına vurgu yaparak, Sosyalist, yeşil ve merkez altı partinin toplam milletvekili sayısının Mecliste çoğunluğu sağlayamadığını açıkladı.

“Bu koalisyon hükümet kurmak için aşırı sola ihtiyaç duyulmaktadır” diyen Furkan Onur Kavukçu,  “Önceki yıllarda koalisyona girmemekte kararlı olan İşçi Partisi artık koalisyonun bir parçası olmaya daha sıcak bakmaktadır. Bunun önemli bir nedeni 12 milletvekiliyle koalisyonda söz sahibi olacağını bilmesidir. Ancak merkez partilerinin aşırı sol ile bir koalisyonu kabul etme ihtimalinin düşüklüğü ve Flaman partilerinin azınlıkta olacakları bir koalisyonu kabul etmeyecek olmaları bu koalisyonun da ülkede direksiyon başına geçmesini güçleştirmektedir” dedi.

  • Diğer olası koalisyonlar nelerdir?

SETA Brüksel Araştırma Asistanı Furkan Onur Kavukçu, “iki “gerçekçi” koalisyonun daha akıllara geldiğini belirterek şunları kaydetti:

“Birincisi N-VA, sosyalist ve liberalleri bir araya getirecek olan “bordo” koalisyondur. NV-A’nın kalesi olan Anvers’i yöneten bu “bordo” koalisyondur. Ancak NV-A lideri Bart De Wever, Frankofon sosyalistlerle konfederalizmden başka bir şey için anlaşmayacağını seçim sürecinde birçok kez dile getirmiştir. Başka bir deyişle bu senaryo da şu an için hem spekülatif hem de olanaksız olarak kabul edilebilir.

İkinci olasılık ise N-VA’sız bir şekilde kurulacak olan sosyalistler, liberaller ve yeşilleri bir araya getirecek “gökkuşağı” koalisyonudur. Bu koalisyonun çoğunluğu sadece bir koltukla yakalıyor (150 sandalyeden 76’sı) olması ayrıca Flaman milletvekillerinin azınlık olması (87 sandalyenin 29’u) gökkuşağının oluşma ihtimalini azaltmaktadır”.

  • Koalisyon kurulmazsa ne olacak?

“Yukarıda belirtilen koalisyonların beklenildiği gibi gerçekleşememesi halinde Belçika elinde bulundurduğu hükümetsizlik rekorunu yenileyebilir veya erken seçime gidebilir” şeklinde yorumlayan SETA Brüksel Araştırma Asistanı Furkan Onur Kavukçu,  11 milyonluk nüfusa sahip olan Belçika Krallığı’nın henüz büyük bir kaos yaşamamış ve hala yönetilebilir olmasının yegane nedeninin Avrupa Birliği olduğunun açık durumunda bulunduğunu açıkladı.

Furkan Onur Kavukçu, kuruluşunda Fransızca olarak belirlenmiş olan resmi dilin dışında zamanla iki dilini daha resmileştirmenin ve üniter bir sistemden federal sisteme geçmenin neden olduğu ülke içi bu kutuplaşmanın sonucunun sürekli siyasi bir istikrarsızlık olarak ortaya çıktığını kaydetti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

***

Furkan Onur Kavukçu

Araştırma Asistanı, Brüksel
İlk ve ortaöğretimini Belçika/Verviers’te tamamladıktan sonra Brüksel Saint Louis Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun olan Furkan Onur Kavukçu, Université Libre de Bruxelles’de yüksek lisansını tamamladı. SETA Brüksel’de araştırma asistanı olarak görev yapan Furkan Onur Kavukçu Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir