Gündem

Düzensiz Göç ve Suriyeliler

UHA HABER / SETA Eğitim ve Sosyal Politikalar Araştırma Asistanı Müberra Nur Emin, Türkiye’nin, İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze dünyanın belki de en dramatik mülteci hareketi ile karşı karşıya geldiğini açıkladı.

SETA Eğitim ve Sosyal Politikalar Araştırma Asistanı Müberra Nur Emin

Müberra Nur Emin, “Düzensiz Göç ve Suriyeliler” konusunu (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Yüz binlerce insanın ölümü ve milyonlarca insanın da evlerini terk etmesine sebep olan Suriye savaşının ürettiği insani kriz ise artık yönetilmesi kolay olmayan boyutlara ulaştığını ifade eden Araştırma Asistanı Müberra Nur Emin, Batılı ülkelerin dikenli tel örgülerle sorumluluktan kaçmaya devam ederken Türkiye’nin ise bulunduğu zor koşullara rağmen 4 milyona yakın Suriyeli göçmene ev sahipliği yapmaya devam ettiğini belirtiyor.

Müberra Nur Emin, bu süreçte Türkiye’nin sergilediği insani kriz yönetiminin uluslararası topluma ve göçmen konusunda tecrübeli ülkelere dahi öğretici tecrübeler sunsa da süreç içerisinde ortaya çıkan aksaklıklar nedeniyle bazı tedbirlerin alınma ihtiyacının doğduğuna dikkat çekiyor.

“Suriye savaşının öngörülmeyen şekilde uzaması Suriyelilerin bazı il ve ilçelere yoğunlaşması ve kontrolsüz bir şekilde dağılması başta İstanbul olmak üzere şehirlerdeki toplumsal dengeleri sarsmaya başladı” diyen Müberra Nur Emin, bu yeni dinamiklerin hem Suriyelilerin hem de yerel halkın güvenliğini tehdit edebilecek bazı riskler doğurmaya başladığını belirtiyor.

Müberra Nur Emin, bu çerçevede İstanbul Valiliğinin “düzensiz göçle mücadele” başlığı altında bazı tedbirlerin alınacağını açıkladığını hatırlatıyor ve buna göre İstanbul ilinde kaydı olmayan Suriyelilerin kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019’a kadar süre verilerek mezkur süre zarfında geri dönmediği tespit edilenlerin kayıtlı oldukları illere sevk edilecekleri ifade ediliyor.

Alınan kararla halihazırda yoğun bir nüfusu olan İstanbul’un yükünün hafifletilmesi, Suriyelilerin mobilizasyonunun daha sıkı denetim altına alınması ve böylelikle mülteci krizinin daha kolay yönetilebilir bir seviyeye çekilmesinin hedeflendiğini açıklayan Müberra Nur Emin, aynı zamanda Suriyeli mülteci nüfusun kısmi bir reorganizasyonu anlamına gelen bu uygulamanın avantajları olduğu gibi bazı risklerinin de mevcut olduğunu kaydediyor.

SETA Eğitim ve Sosyal Politikalar Araştırma Asistanı Müberra Nur Emin, bu nedenle türlü mağduriyetler yaşamış insanların mağduriyetlerini artıracak, suistimale ve başka huzursuzluklara yol açacak vakaların yaşanmaması için bu sürecin titizlik, yüksek bir güvenlik ve en önemlisi de insan onuruna yakışır şekilde yürütülmesinin elzem olduğunu söylüyor.

“Bilhassa aile birliğini zedeleyecek, çocukların eğitimini aksatacak, insanların geçimini zora düşürecek uygulamalara fırsat verilmemeli ve bunun için gereken önemler alınmalıdır” diyen Müberra Nur Emin, verilen sürenin azlığının bu sürecin yönetimini zorlaştırabileceğini, ve bununla birlikte işini kuran ya da bir iş bulup çalışan Suriyelilerin kısa bir süre içerisinde düzenlerini bozmasının başka sorunlara yol açabileceğini açıklıyor.

Araştırma Asistanı Müberra Nur Emin, “Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere geri dönüşlerin başlaması durumunda zaten bu konuda ağır bir sorumluluk üstlenmiş olan Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Kilis gibi illerin yükünün artmaması için tedbirler de alınmalıdır” şeklinde belirtiyor.

Kayıtlı oldukları il veya ilçelerde yoğunluk varsa gerekirse yeniden yer değiştirme imkanları sağlanarak Suriyelilerin yoğunluğu az olan il ve ilçelere yerleşmesi sağlanabileceğini ifade eden Müberra Nur Emin, bu şekilde planlı ve dengeli bir yerleştirme politikasıyla il ve ilçelerdeki toplumsal dengelerin de korunacağını kaydediyor.

HABER : Ataner YÜCE

***

Müberra Nur Emin

Araştırma Asistanı, Eğitim ve Sosyal Politikalar, Ankara
Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Tarih bölümünde yan dal yaptı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisansını “Türkiye’deki Suriyeli Çocukların Devlet Okullarında Karşılaştığı Sorunlar” başlıklı tez çalışması ile tamamladı. Aynı üniversitede doktora çalışmasına devam etmektedir. Eğitim sosyolojisi, eğitim politikaları, göç ve sosyal politikalar alanlarında çalışan Emin, aynı zamanda, SETA’da Eğitim ve Sosyal Politikalar Direktörlüğü’nde araştırma asistanı olarak çalışmaktadır.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir