Gündem

Haziranın Yoğun Gündemi

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, 9 günlük bayram tatilinden başlayarak seçim kampanyalarının hız kazandığını belirterek, İki adayın başa baş girdiği son haftalık sürecin “fark yaratma” hamleleriyle dolu olacağını, İkinci tur etkisinin oluştuğu bu seçimlerde kararsız seçmeni yanına çeken ipi göğüsleyeceklerini söylüyor.
SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. Burhanettin DURAN, Bir süredir söylediğini, ancak tekrar etmekte de fayda gördüğünü ifade ediyor:
  • Muhafazakar seçmenin tavrı İstanbul’u kimin yöneteceğini belirleyecek.
  • Parti liderlerinin kampanyalarda sahaya inip inmeyeceği ve son düzlükte polemiklerin düzeyinin ne olacağı şimdiden merak uyandırıyor.
  • Sosyal medyayı güçlü şekilde kullanan her iki adayın asıl etkisi seçmenle kurulan iletişimin kalitesine bağlı.
  • CHP adayı İmamoğlu sinirine hakim olmayan bir profil çizerken, AK Parti adayı Yıldırım tecrübesini ve motivasyonunu konuşturuyor.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, gündemin ikinci kritik konusunun da S-400’ler ve ABD’nin olası tavrı olduğunu açıklıyor.

Washington’dan “S-400’leri almayın, alırsanız CAATSA yaptırımları gelecek” açıklamaların devam ettiğine dikkat çekiyor Prof. Dr. Burhanettin DURAN, F-35’lerin verilmeyeceğinin söylendiğinin altını çiziyor.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Japonya ve Polonya’nın yeni F-35 uçağı siparişlerinden Türkiye’nin projeden çıkarılmasına hazırlık olarak görüldüğünü, Ankara’nın ise S-400’leri almakta kararlı olduğunu ve kongre’nin sert tutumunun yumuşaması beklenmediğine göre inisiyatifin, Başkan Trump’da bulunduğunu belirtiyor.

“Trump, Başkan Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmelerinde aslında Türkiye’ye hak veriyor” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Ankara’nın S-400’leri almasının sebebinin Patriot’ları vermeyen Obama’ya bağladığını aktarıyor.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Trump’ın, Türkiye’nin “S-400’lerin F-35’lere etkisi konusunda ortak komisyon kurulması” önerisine sıcak baktığı medyaya yansıdığını hatırlatarak, ayrıca, Trump’ın, başkanın dış politika yetkilerini sınırlandıran CAATSA’dan hoşlanmadığının bilindiğini belirtiyor.

İran’ı sınırlandırma çabasındaki Trump’ın, Türkiye’nin ABD çıkarları için stratejik önemini dikkate alırsa başkanın süper yetkileri çerçevesinde üçüncü bir yol bulmaya yanaşacağına dikkat çeken Prof. Dr. Burhanettin DURAN,
meselenin renginin, Trump ve Erdoğan’ın, 28-29 Haziran’da G-20 Konferansı’ndaki ikili görüşmesinde iyice netleşeceğinin altını çiziyor.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, diğer bir konunun da İdlip’de Esad güçlerinin yürüttüğü kapsamlı operasyona değinerek, Rusya’nın operasyonun “kısmi” olduğunu söylese de, Esad’ın, sivilleri ağır bombardımanlarla katlettiğini,
Washington ve Avrupa başkentlerinin saldırıların İdlip’deki mülteci hareketlenmesini daha da hızlandırmasından endişeli olduklarını hatırlatıyor.

“Gözlem noktalarını güçlendiren Ankara, Moskova’ya Soçi Ateşkesi’nin ihlal edildiğini sıklıkla hatırlatıyor” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Bu ayın sonundaki G-20 toplantısı sırasındaki ikili görüşmeler İdlip’in kaderi açısından da önemli” olduğunu kaydediyor.SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Haziran gündeminin öne çıkan bir maddesinin de ABD ve İran arasındaki gerilim olduğunu ifade ediyor.”Gerilimde, Japonya Başbakanı Abe’nin girişimiyle müzakere boyutu öne geçtiyse de gidişatın yönü haziran ayında belli olabilir” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, bu arada, Kral Salman’ın, geçtiğimiz günlerde Mekke’de Körfez ülkelerini bir araya getirdiğini hatırlatıyor.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Katar Başbakanı’nın da katıldığı toplantıda İran’a karşı Arap bloğunu tahkim etmeye çalıştığına dikkat çekerek, Riyad’ın, Trump’ın İran ile savaş istemediğini ve rejim değişikliği peşinde olmadığını açıklamasının ardından İran’ı sınırlandırmada gevşeme olması ihtimalinden kaygılı olduğunu söylüyor.

“İsrail’in yeni bir erken seçime doğru gitmesi de işin cabası. Mevzubahis Türkiye’nin haziran gündemi olunca konular bitmiyor” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, daha güvenli bölge ve bayram’dan sonra açıklanması beklenen “Asrın Antlaşması“ndan bahsedemeden yazının sonuna geldiğini kaydediyor.

HABER : Ataner YÜCE

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir