Dünya

ABD’de Hortum Can Aldı: En Az 6 Ölü

UHA HABER / Amerika’nın güneybatısındaki Missouri eyaletini vuran şiddetli yağış ve fırtına can aldı. Eyalet genelinde meydana gelen hortumlarda en az üç kişinin öldüğü bildiriliyor.

Arama kurtarma ekipleri, hortumun ardında bıraktığı yıkımı tespit için olay yerine gitti. Yaralılar için arama kurtarma çalışmaları da sürüyor.

Jefferson City kentindeki itfaiye ekipleri kurtarma çalışmaları kapsamında ev ev dolaşacaklarını açıkladı. Yerel yetkililer sosyal medyada paylaştıkları mesajlarda, fırtınanın ardında bıraktığı enkaz altında çok sayıda kişinin mahsur kaldığı yönünde haberler aldıklarını belirtti. Şiddetli yağış ve fırtınanın etkisini Perşembe günü itibarıyla azalttığı ancak Cuma gününe kadar yağışların süreceği de kaydedildi.

Öte yandan Oklahoma ve Iowa eyaletlerinde Pazartesi’den beri meydana gelen 30’dan fazla hortumda en az üç kişi daha hayatını kaybetti. Teksas’tan Illinois’e geniş bir bölgede şiddetli yağışlardan nasibini aldı ve bu iki eyalet boyunca sel baskınları meydana geldi.

Missouri nehrinin taşma tehlikesi nedeniyle çevresindeki bazı yerleşim yerlerine zorunlu tahliye emri verildi. Şiddetli hava koşullarının Kansas, Oklahoma ve Missouri eyaletlerinde mevsim normallerinin üzerinde yağış bırakması bekleniyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / WASHINGTON, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir