Gündem

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Seçim kazanmanın en etkili yolunun kampanyada psikolojik avantajı ele geçirmek ve söylemde moral üstünlük kurmak ya da karşı tarafın moralini bozmak başvurulan yaygın taktikler biri olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, 23 Haziran seçimlerindeki en kritik konunun moral üstünlük kapışması olduğu görüşünde bulunduğunu hatırlatarak, İstanbul ölçekli bir yerel seçim olmakla birlikte bu seçimlerde AK Parti iktidarına karşı olan kesimlerin toplu bir muhalefete geçtiğinin aşikar olduğunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlık seçiminin iptal edilmesinin içte ve dışta kapsamlı bir kampanya için seferber edildiğini ve farklı yerlerden gelen eleştirilerin hepsinin“sandık meşruiyeti” tartışmasına odaklandığını, ayrıca ısrarla “sandığa güven kalmadı” argümanının öne sürüldüğünün altını çizdi.

YSK’nın seçimlerde ciddi usulsüzlük bularak iptal kararı aldığının bir kenara bırakıldığıma dikkat çeken Prof. Dr. DURAN, Prosedür boyutuyla teknik bir hukuk meselesi olan iptalin, “Erdoğan rejiminin çöküşü” ve “devrim” tartışmasına çevrildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Sanki mazbata İmamoğlu’ndan alınarak Yıldırım’a verilmişçesine bir atmosfer oluşturuluyor. Vesayetçi siyasetin adresi olarak bilinen CHP, hakimlerin kararını eleştirmekten öteye geçiyor.
“Hukuk cinayeti, çete” suçlaması ile hakimleri hedef yapıyor. Bütün bu gayretlerin İmamoğlu’nu kazandırmak isteyenlerin moral üstünlük kurma taktiği olduğu ortada” şeklinde değerlendirdi.
“Bu seçimlerdeki moral üstünlük kapışması sadece iki ittifakın kampanya rekabeti ile sınırlı değil” diyen Prof. Dr. DURAN, Dış medyanın ve AK Parti’de siyaset yapmış isimlerin tavrını da ayrıca önemli bulduğunu ve
Batı basınının Erdoğan aleyhine yorumlarla dolu olduğunun altını çizdi.
Prof. Dr. Burhanettin DURAN, 10 Mayıs 2019 tarihli New York Times’in, “Erdoğan İstediğini Elde Edene Kadar Türkiye’de Seçim Düzenlenmeye Devam Edilecek” başlığını attığını, The Guardian’ın ise “Düzmece Seçim Demokrasi Değildir” başlığı ile 23 Haziran seçimlerini şimdiden mahkum ettiğini, The Economist’e göre Erdoğan’ın bir takım işler çevirerek CHP adayının kazanmasını engelleyeceğini yazdığını aktardı.
Prof. Dr. DURAN, “Bu sebeple “AK Parti’nin seçmenleri de dahil olmak üzere, Türkiye’de demokrasinin var olmasını isteyen milyonlar” CHP adayına oy vermelidir” dedi.
“Batı başkentlerinin bir süredir AK Parti’nin iktidardan gitmesini istediklerini biliyoruz” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, bu sebeple Batı medyasının Erdoğan karşıtlığının kimseyi şaşırtmadığını, zira 16 Nisan referandumunda da 24 Haziran seçimlerinde de aynı yerde olduklarını açıkladı.
Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Türkiye’de demokrasi yıkıldı” söylemini yıllardır tekrarlamaktan yorulmadıklarını belirterek, şimdi de İstanbul seçim iptalini malzeme olarak kullandıklarına dikkat çekti.
“Ankara veya Antalya’da başkanın değişmesini görmezden gelerek, “sandığa güveni” hedef alıyorlar” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Diktatörlük” hikayesini yeniden piyasaya sürdüklerini ve CHP adayı lehine moral üstünlük kurmaya çabaladıklarını söyledi.
Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Moral üstünlük kapışmasında, ister bilerek ister bilmeyerek, rol alan ikinci bir grup daha bulunduğuna vurgu yaparak, daha önce AK Parti’de siyaset yapan isimlerin de iptal kararını sandık meşruiyetinin kaybıyla ele aldıklarının altını çizdi.
“İptali, Kemalist vesayetin vahim demokrasi ihlalleri ile karşılaştırıyor” yorumda bulunan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Bu yaklaşım kendisi için yeni bir siyasi pozisyon üretememekle kalmıyor. 23 Haziran seçimlerinde CHP adayına moral üstünlük desteği sunuyor” dedi.
SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, AK Parti’yi de Türkiye’yi dönüştürme serüveni bağlamında eleştirmekten öte geçerek hasımlarının dili ile mahkum ettiklerine dikkat çekerek, sandık başına gidecek AK Parti seçmeninin kampanya dönemindeki moral üstünlük kapışmasını ve taraflarını gözden geçirmesinde fayda olduğunu kaydetti.
HABER : Ataner YÜCE

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir