Ekonomi

Bakan Dönmez, “Ar-Ge, özgürlük ve özgünlük demektir”

UHA HABER / Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  Ar-Ge yatırımlarının artı maliyet olarak değil, piyasa şartlarını geliştirecek birer enstrüman olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Fatih Dönmez, Ar-Ge yatırımlarıyla ilgili olarak (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yeniliğe, gelişime ve değişime açık bir nüfusu olduğuna işaret etti.

Yerli ve milli üretimin Ar-Ge’den geçtiğini söyleyen Dönmez, “Ar-Ge, özgürlük ve özgünlük demektir. Bir ülkenin teknoloji üretiminde kendine has imzası demektir” dedi.

Bakan Fatih Dönmez, Yapay zekanın kullanım alanının yaygınlaşması ile beraber, bu teknolojiye sahip olan şirket ve ülkelerin dünyanın geleceğine yön vereceğinin yadsınamaz bir gerçek olduğunu belirtti.

“Enerji sektörü özelinde baktığımızda, özellikle şebeke sistemlerinde yapay zekanın kullanılması yönündeki çalışmalar ilerleyen dönemde sektördeki dönüşüme dair ipuçları taşımaktadır” diyen Dönmez, Arz güvenliğinin temin edilmesinde, enerji verimliliğinin ve tasarrufu noktasında yapay zeka teknolojilerinin önemini ve etkisini giderek artırdığını ifade etti.

Bakan Dönmez, diğer yandan, enerji sistemlerinde doğal afetler ve terör saldırıları karşısında güçlü bir altyapı için akıllı şebekelerin de önümüzdeki dönemde enerji altyapılarında vazgeçilmez role sahip olacakğının altını çizdi.

Kayıp-kaçak oranları geriledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  akıllı şebekelerin enerji tüketimine ilişkin büyük bir veri sunduğunu böylece mevcut eksikliklerin giderilmesi ve yeni yatırımların yapılmasında önemli rol oynadığını da belirtti.

Bu çalışmaların teknik ve finansal öngörülebilirliği artırdığını aktaran Dönmez, “Ölçemediğimiz enerjiyi üretmemiz, iletmemiz, dağıtmamız bir başka deyişle yönetmemiz mümkün değil. Akıllı şebekeler bizlerin ihtiyaç duyduğu hayati bilginin sağlanmasından büyük bir role sahip.” diye konuştu.

Dönmez, Türkiye’nin son dönemde enerji altyapısını önemli oranda yenilendiğini ve kayıp-kaçak oranının yüzde 15’ten yüzde 12 seviyesine indiğini de hatırlatarak, bu noktada enerji verimliliğinin çok önemli olduğunu açıkladı.

“Nesnelerin interneti, ev otomasyonları, verimlilik ve izleme sistemlerinde güçlü bir dijital altyapıya ihtiyacımız var” diye ifade eden Bakan Dönmez, bu yöndeki değişim ve dönüşüm için teknolojinin artık enerji sektöründe daha başat bir rolde olması gerektiğini belirtti.

Dönmez, ülkemiz adına, yapay zekanın, robotik teknolojilerin gelişimini yakından takip etmenin ötesinde, bu trende ayak uydurmanın çok önemli olduğunun altını çizerek,  Enerji sektörünün bu yeniliğe ve değişime öncülük edeceğine inandığını açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Günümüz teknolojilerini göz önüne aldığımızda, akıllı şehirler artık bir lüks olmaktan ziyade ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor. Ne yazık ki bu duruma ayak uyduramayan kurum, şehir ya da ülkeler bu mücadelede hep takip eden, sunulanı tüketen rolüne hapsolacak .”şeklinde kaydetti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir