Türkiye

Lider ve Dengeyi Tutturmak

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Lidderliğin, birbiriyle etkileşim halindeki çok sayıda katmanı aynı anda yönetmeyi gerektirektirdiğini belirterek, çelişen ihtiyaç ve talepleri de birbirine çarptırmadan eş zamanlı olarak karşılamayı mecbur kıldığını söyledi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. Burhanettin DURAN, “Zamanlamayı ve sıralamayı iyi yapmak ise olmazsa olmaz önemde. Yapılması gerekenlerin dengesini de elde tutmak çok önemli. Muhasebe yaparken kontrolü kaybetmemek ya da ihtilafları çoğaltmamak gerekir. Bu da ezberlere mahkum olarak değil, onları bozarak yapılabilir” dedi.

Bu cümleleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 31 Mart seçimlerinden yürüttüğü siyaseti anlamlandırmak için sarf ettiğini hatırlatan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Yerel seçimlerin partilere doğru dersleri çıkarma ve gereğini yapma ödevi verdiğini sıklıkla konuşulduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, buradan hareketle, bazı çevrelerin AK Parti’nin ısrarla kendi muhasebesini yüksek sesle yapması gerektiğini öne çıkardığını, 17 yıllık bir iktidarın her daim muhasebe ve yenilenme içerisinde olması gerektiğinin doğru olduğunun altını çizdi.

“Ve aslında AK Parti muhasebesini ve yenilenmesini 2015’ten bu yana parça parça yapıyor” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “sorunlar da çözümler de parti çevrelerinde biliniyor. Ancak bu muhasebenin Cumhur İttifakı’na ve parti içi dayanışmaya zarar vermeyecek şekilde yapılması elzem. Bunun için mücadele etme boyutu göz ardı edilmemeli” dedi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, AK Parti’nin birçok saldırıya karşı koyma bilincini de zayıflatmaması gerektiniğine dikkat çekerek, Muhasebenin partiyi güçsüz, moralsiz bırakacağı bir minvalde yapılmasının sıkıntı üreteceğinin altını çizdi.

“İşte Erdoğan’ın liderliği burada öne çıkıyor” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Yenilenmenin içeride çekişme ve kapışma üretmeden yapılabilmesi için gayret gösteriyor. Özellikle de bu yerel seçimlerden sonra… İyi de bu defa farklı olan ne derseniz, ittifakların siyasetin doğasını değiştirmesi derim. Artık kasabadaki tek oyun boks maçı değil.
Yani rakiplerini sert eleştirilerle baskı altında tutmak kazanmak için yeterli değil. Tabiri caizse rakibinin gücünden ve taktiklerinden yeni usullerle istifade etme zamanı. Partiler ve liderler klasik yöntemlerinin öğrenildiğini fark ederek çoklu taktik ve söylemleri seferber etmek durumunda” dedi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, tabanını ve seçmenini de buna göre yönlendirebilmek ihtiyacının ortada bulunduğunu hatırlatarak, bunun da muhasebe, yenilenme ve mücadele azmi arasındaki denge ile sağlanabileceğini ve bir boyutunu eksik bırakmak ya da abartmak durumunda parti ya da ittifak içinde tartışma kazanının kaynatılmaya başlanabileceğini kaydetti.

Kızılcahamam toplantısında Erdoğan’ın verdiği mesajların tam da tecrübeli bir liderin dengeyi tutma yaklaşımını örneklediğini ifade eden Prof. Dr. Burhanettin DURAN, özellikle İstanbul seçimlerinin netleşmediği bir ortamda muhasebeyi ve yenilenmeyi zamana yaymasını çok isabetli bulduğunu ve kendi zamanlamasını kollarken mücadeleye vurgusunun da makul olduğunu söyledi.

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Değişim ve yenilenmeyi dava hissiyatını hatırlama ile harmanlaması bununla irtibatlı. Türkiye İttifakı çağrısı ile muhalefete yönelttiği eleştirileri bir araya getirmesi bir dengeyi gözetmesinden… İç ve dış politikanın iç içe geçtiği bir dönemde, S-400’lerden İran yaptırımlarına dış politikanın ısındığı bir ortamda sadece özeleştiri yapmak naif bir tutum olurdu. Elbette muhasebe yapılmadan olmaz. Eksikleri görmek, milletin verdiği ödevleri yerine getirmek kaçınılmayacak bir zorunluluk. Ancak liderin zamanlaması ve sıralaması ile olursa, sağlıklı sonuç verir. Size fayda sağlar, rakiplerinize değil” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir