Ekonomi

39 ülkeyi geride bırakıp Avrupa’da yılın şirketi oldular

UHA HABER / Liseli gençler şirket kurdu, işletti. Ardından, Avrupa’da 39 ülkeyi geride bırakıp birinci oldular.

TRT Haber : Abdulvahap Kartal

Ürettikleri deniz yüzeyi temizleme aracı ile 39 Avrupa ülkeyi geride bıraktılar. ‘Avrupa Yılın Şirketi Yarışması’nda birinci oldular.  Ürünlerine talip çıkınca, geçici kurdukları şirketi devam ettirme kararı aldılar.

Bir grup liseli, Genç Başarı Vakfı’nın Genç Bizz programı kapsamında şirket kurdu. Gençler, bir sorundan, deniz kirliliğinden yola çıktılar. Deniz yüzeyi temizleyen bir araç geliştirmek için kolları sıvadılar. Uzun araştırma ve çalışmalar sonucunda aracı ürettiler.

“Avrupa’da 8 bin avro olan aracı Türkiye’de 800 avro’ya sattılar”

Ürünü muadillerinden 10 kat da ucuz. Avrupa’da 8 bin avro olan aracı Türkiye’de 800 avro’ya sattılar. Bir marka, bu ürünü satın alınca gençler hedef büyüttü.

Gençler bu ürünle, Türkiye’de 500 girişimciyi geride bırakıp birinci oldu. Ardından, ‘Avrupa Yılın Şirketi Yarışması’na katıldılar. Orada da, 39 bin girişimciyi geride bırakıp ipi göğüslediler.

Genç Başarı Vakfı’nın Genç Bizz programı 20 yıldır uygulanıyor

Bu başarısının arkasında, yılda 20 bin öğrenciye dokunan, Genç Başarı Vakfı var. Genç Başarı Eğitim Vakfı Başkanı Seçil Çelebi, “Çocuklara ve gençlere dokunmamız gerekiyor. Onları eğitim alanında da daha profesyonel yaşama hazırlamaya başlamamız lazım. Çünkü baktığımızda bizim ülkemizde hatta dünya genelinde de çözüm üretebilecek olan onların zekası ve onların zihni. Vakıf, çalışmalarını Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütüyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA, TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir