Kültür-Sanat

Mültecilerin Hayatları Beyaz Perdede

UHA HABER / İzmir’de Halkların Köprüsü Derneği tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Mülteci Film Festivali başladı. Festival, mülteci düşmanlığına ve nefret söylemine karşı dayanışmayı büyütmeyi amaçlıyor.

Festivalin açılış töreni Fransız Kültür Merkezi’nde yapıldı. Törende konuşan Halkların Köprüsü Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi, Suriye’de hala devam eden savaşa dikkat çekerek bu ülkede askeri etkinlik gösteren bütün ülkelerden sınırlarını mültecilere açmalarını istedi

. Türkiye Cumhuriyeti’nin de ülkede bulunan Suriyelilere mülteci statüsü vermesini talep eden Terzi, isteyenlerin de Türk vatandaşlığına geçişinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Terzi, Avrupa ülkelerindeki göçmen ve mülteci karşıtı politikalardan da vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı ve “Tüm mülteci ve göçmenler için sınırlar açılmalı ve güvenli geçiş sağlanmalıdır” dedi.

12 kısa 9 uzun metrajlı film görülebilecek

Festivalin açılışında Halkların Korosu da bir konser verdi. Konserde, Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Arapça ve Makedonca parçaları seslendirildi. Ardından festival, açılış filmi olan Dönüş (Vegerin) ile başladı. 20 Nisan’da sona eren festivalde 12 kısa ve dokuz uzun metrajlı film gösterildi. Festival boyunca yönetmenler de seyircilerle söyleşiler yaptı.

Bu filmlerden biri de yönetmenliğini Enis Rıza Sakızlı’nın yaptığı “Ayrılığın Yurdu Hüzün” adlı belgesel. Filmde, 1920’lerin başında mübadele anlaşması ile Yunanistan’a giden Rumları ve geride bıraktıklarını anlatan Sakızlı, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada nesiller geçse de köklerinden kopartılan insanların hala eski topraklarını özlediğini söyledi.

Sakızlı, “Sinemada mülteciliğin görünür olması, mültecilik kavramı açısından umuyorum ki insanlarda önyargıları kıracak, farklı bir bakış açısı oluşturacak. Çünkü burada esas mesele insan olmaktır. Sınırsız bir dünya hayalini kurmaktır. Bütün bu çabalar, bu filmler, romanlar, hikayeler, anlatılar sınırsız bir dünyanın, bir arada yaşamanın imkanlarını en azından bir ütopya gibi de olsa sunuyor diye düşünüyorum” diye konuştu.

HABER : Soner KIZILKAYA

İZMİR, VOA, UHA HABER

 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir