Gündem

ABD’nin Devrim Muhafızları Kararı Netanyahu’ya Seçim Hediyesi

UHA HABER / ABD’nin Devrim Muhafızları Ordusu’nu terör örgütü listesine almasının ardından Uzmanlar, ABD’nin bu kararının pratikte büyük etkisinin olmayacağını, ancak Ortadoğu’da dengeleri değiştirebileceğini açıkladı.

SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal İnat

SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal İnat, ABD’nin Devrim Muhafızları Ordusu’nu terör örgütü ilan etmesiyle ilgili kararının İsrail ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kemal İnat, bu kararın İsrail’de bugünkü seçim öncesi Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından Başbakan Binyamin Netanyahu’ya verilmiş son hediye olduğunu da belirtti.

İran’ın kendine has bir devlet yapısının olduğunu açıklayan Prof. Dr. Kemal İnat, Devrim Muhafızları Ordusu’nun ülke içerisinde önemli bir pozisyona sahip olduğuna dikkat çekerek, Devrim Muhafızalarının İran’da hem seçilmiş hem de seçilmemiş kurumların yönetiminde yer aldığını ifade etti.

Prof. Dr. İnat, Devrim Muhafızları Ordusu’nun, seçilmemiş kurumlardan birisi olarak özellikle İran’ın dış politikasının şekillenmesinde ve yönetilmesinde öne çıktığını hatırlatarak, Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan gibi ülkelerde kısmen açık veya örtülü operasyonlar yapan, meşhur Kasım Süleymani’nin de mensubu olduğu bir kurum olduğunun altını çizdi.

“Devrim Muhafızlarının kriminalize edilmesi Ruhani ve Zarif’in işine gelebilir”

Prof. Dr. Kemal İnat, İran’ın ABD tarafından alınan Devrim Muhafızları kararına dışarıya karşı sert tepki vereceğine vurgu yaparak,  İç politika açısından bakıldığında, Devrim Muhafızları ordusu’nun, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ikilisinin otoritesini hem dış hem de iç politikada yıpratan bir kurum olduğunu kaydetti.

Devrim Muhafızları’nın bir şekilde kriminalize edilmesi nihayetinde Ruhani ve Zarif’in işine gelebileceğini söyleyen  Prof. Dr. İnat, ancak bir taraftan da iç siyasetteki dengelerin buna tepki vermeleri gerektirirdiğini ve böyle bir ikilemin de söz konusu olduğunu belirtti.

Prof. Dr.İnat, ABD’nin son dönemde kendi çıkarları açısından ters gördüğü kurumları kriminalize ettiğini, ABD Başkanı Donald Trump’la birlikte bunun giderek arttığına ve ABD açısından bu ötekileştirici tavrın riskli olduğunu da dikkat çekti.

“ABD’de bu kararın arkasında ‘Şahinler’ olarak adlandırılan Bolton-Pompeo ikilisinin olduğu ifade ediliyor” diyen SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal İnat, aslında Savunma Bakanlığı’nın buna karşı olduğunu ve riskli görüldüğünün de belirtildiğini açıkladı.

Prof. Dr. Kemal İnat, bu kararın riskli olduğuna kendisinin de katıldığını, çünkü İran’ın buna karşılık ABD Merkez Kuvvetlerini (CENTCOM) terör örgütü olarak tanıdığını ilan ettiğini, bu durumun, zaten Trump’la birlikte ABD-İran arasında artan gerginliğin yeni bir düzlüğe çıktığını gösterdiğini, Ortadoğu’da CENTCOM’un faaliyet gösterdiği yerlerde Devrim Muhafızlarının da bulunduğunu ve bunların doğrudan karşı karşıya gelmesinin ise sıcak çatışma riskini artıran bir şey olduğunu kaydetti.

“Kararın İsrail’le bağlantısı var”

ABD’nin Devrim Muhafızları Ordusu’nu terör örgülü ilan etmesi kararının İsrail ile de bağlantısı olduğunu açıklayan Prof. Dr. Kemal İnat,  İsrail’de bugün seçimlerin olduğunu, bu kararın, Bolton-Pompeo ikilisinin Netanyahu’ya seçimler öncesi son hediyesi bulunduğuna vurgu yaptı.

Prof. Dr. İnat, Netanyahu’nun İran’ın sınırlandırılması konusunda ısrarcı bir politikası bulunduğunu ve bunun puan toplayan birisi olduğunu ve bu kararın da İsrail seçimleri ve Netanyahu açısında bir tür destek olduğunu söyleyedi.

Kararın bölgeye zarar verebileceğinin de altını çizen Prof. Dr. Kemal İnat, özellikle Irak’ın nasıl bir pozisyon alacağı konusunda kara kara düşünüyor. Çünkü Irak iç siyaseti, ABD ile İran arasındaki denge sonucu şekilleniyor. Bu adımla birlikte Irak da zora girecektir.” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara

“Devrim Muhafızları Ordusu geniş imkanlara sahip”

Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, Devrim Muhafızları Ordusu’nun 1979’daki İran Devrimi’nin ardından İran İslam Cumhuriyeti rejimini korumak amacıyla kurulduğunu hatırlattı.

Büyükkara, “Devrim Muhafızları Ordusu devrimden beslendiği için çok geniş imkanlara sahip. Bu ordu önceden direkt Ayetullah Ruhullah Humeyni’ye bağlıydı, şimdi ise Ayetullah Ali Hamaney’e bağlı. Hükümetle ve meclisle işi olmayan bir yapılanma. Belli ölçüde özerk yapıya da sahip ve önemli ekonomik gücü de elinde taşıyor.” dedi.

Devrim Muhafızları’nın Kudüs Ordusu adı altında bir dış operasyon birimi olduğunu belirten Büyükkara, Kasım Süleymani’nin bunun başında olduğu ve İran’ın Ortadoğu’daki tüm operasyonları Kudüs Ordusu üzerinden yürüttüğünü vurguladı.

“Doğrudan İran’ı etkileyecek bir karar değil”

Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, ABD’nin aldığı bu kararın bölgeyi de etkileyiceğinin altını çizerek, ABD’nin bu kararının İran’ı güç durumda bırakabileceğini söyledi.

“İran’ın zaten ekonomik yaptırımlar gibi birtakım sıkıntıları vardı” diyen Prof. Dr. Büyükkara, ancak bunun doğrudan İran’ı etkileyecek bir kararolmadığını, bu kararla, Devrim Muhafızı Ordusu içerisinde görevli komutanların yurt dışı seyahatlerini rahat yapamayabileceklerini belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, ancak kararın pratik bir karşılığının bulunmadığını hatırlatarak, daha çok İran açısında moral problem ortaya çıkaracağını ve öte yandan, Kudüs Ordusu’nun Suriye ve Irak’ta eskisi kadar rahat operasyon yapmakta zorlanabileceğini kaydetti.

KAYNAK : Seta

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir