Şehir Haberleri

“Dünya Durdukça Sinan” konulu konferans

UHA HABER / Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Mimar Sinan’ın uluslararası boyutta çok daha iyi tanınmasını sağlayacaklarını belirtti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, bu anlamda yapılan çalışmalardan birisi olan Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in konferansında Sinan için “Akıllı bir Kayserili” ifadesi kullanıldı.

Prof. Dr. Sözen, Çekül Vakfı yöneticileriyle birlikte Başkan Memduh Büyükkılıç’ı da makamında ziyaret etti.

Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere pek çok kurumun destek verdiği ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın büyük özen gösterdiği Mimar Sinan’ı Anma Etkinlikleri çerçevesinde bir konferans gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan “Dünya Durdukça Sinan” konulu konferansa büyük ilgi gösterildi. Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in verdiği konferansı Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da takip etti.

"Akıllı Bir Kayseri"

“MİMAR SİNAN, ULUSLARARASI ALANDA TANITILACAK”
Programda bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Mimar Sinan’ı daha geniş programlarla anlatacaklarını ve uluslararası boyuta taşıyacaklarını belirtti ve Metin Sözen tarafından verilecek konferansın, programların bir başlangıcı olduğunu ifade etti. Mimar Sinan gibi bir değerle Kayseri’nin de tanıtılacağını dile getiren Başkan Büyükkılıç, bu konuda tüm kurum ve kuruluşların katılım ve katkılarını beklediklerini kaydetti.

“DÜNYA DURDUKÇA SİNAN”
Başkan Büyükkılıç’ın konuşmasının ardından “Dünya Durdukça Sinan” konulu bir kısa film gösterildi. Filmde, Sinan’ın mimari anlayışı ve bu anlayışla yaptığı eserler ile bıraktığı mimarlık mirası anlatıldı.

Filmde ayrıca Mimar Sinan’ın, 500’e yakın eseri ile Osmanlı mimarisini taçlandıran, çağları aşmış ve evrensel boyutlara ulaşmış bir mimar olduğu vurgulandı.

“BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞADI”
Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de konferansında Mimar Sinan’ın büyük zorlukları aşan akıllı bir Kayserili olduğunu söyledi.

Sinan’ın hangi zorlukları yeneceğini düşünmeden yola çıkmadığını ifade eden Sözen, Sinan’ın kendi döneminde gösterdiği sabrı bugün kimsenin gösteremeyeceğini dile getirdi.

Mimar Sinan’ın; Michelangelo, Leonardo Da Vinci gibi dünyanın her yerinde bilinen isimlerden olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Sözen, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile  bunu sağlamak için çalıştıklarını kaydetti.

"Akıllı Bir Kayseri"

SÖZEN’DEN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A ZİYARET
Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı makamında da ziyaret etti. Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

HABER : Yüksel SOLMAZOĞLU

KAYSERİ, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir