Enerji Türkiye

Taner Yıldız, ‘Türkiye, son dönemde Türk-İslam coğrafyasında daha etkin bir ülke haline geldi’

Deneyimli siyasetçi, Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin son dönemde Türk-İslam coğrafyasında daha etkin bir ülke haline geldiğine dikkat çekti.

taner yıldız ile ilgili görsel sonucu

Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na enerji konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Taner Yıldız; “Yakın çalışma imkânı bulan birisi olarak söylüyorum; Sayın Cumhurbaşkanımızın bu bölgelerle kurduğu bağlarda, maddiyattan önce maneviyat geliyor. Yalnızca petrol ve doğalgaz için oralara gitseydik sömürgecilerden bir farkımız kalmazdı ”dedi.

“Dünyada siyasetin enerji sektörüne yük olduğu ülkeler var, tam tersine enerji sektörünün siyasetin üzerine yük olduğu ülkeler var” diyen Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız, “Enerji bağımlılığı yüzde yüz olup da gelişmişlik açısından dünyada ilk üç içerisinde olan ülkeler var, Japonya buna örnektir. Japonya ve Güney Kore yüzde yüz enerji bağımlısı ülkelerdir. Ama sattıkları kalemler kiloya vurduğunuzda ithal ettiklerine göre çok daha pahalı kalemlerdir” değerlendirmesinde bulundu.

petrol ve doğalgaz ile ilgili görsel sonucu

Dünyada enerji kaynaklarına sahip ülkelerin genellikle gelişmesini tamamlayamamış ülkeler olduğuna dikkat çeken deneyimli politikacı Taner Yıldız,; “ Yani enerji kaynağına sahip ülkeler çok büyük avantajlara sahip olmuş olmuyor. Hatta yer altındayken savaşın, yer üstündeyken ise barışın sembolü olan petrol ve doğalgaz, ilk anda büyük bir fırsat olarak görülse de, aslında büyük bir tehdit kaynağı oluyor. Avrasya coğrafyasında ve Ortadoğu’da yaşanan savaşların en büyük nedeni, ham petrol ve doğalgaz kaynaklarının olmasıdır. Dünyada üç sektör para hareketlerine hükmetmektedir; savunma sanayii, ilaç sanayii ve enerji sektörü”  diye konuştu.

Türkiye’nin büyümekte olan ülkeler içerisinde ilk 20’nin içerisinde olduğunu  hatırlatan Ak Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız; hedefin de ilk 10 olduğunu ifade etti.

Taner Yıldız; “ Türkiye bugün neden bölgesinde söz sahibi ve ilgi gören bir ülke haline geldi? Çünkü daha önce bir fırsatlar ülkesi ve pazar olarak görülen Türkiye, şimdi tehdit olarak görülüyor. O yüzden, Türkiye kendi büyüklüğüne yakışır argümanları geliştirmek ve büyümek zorundadır. Bu ne demek? Değişirken büyüyecek, büyürken de gelişecek” dedi.

“Yalnızca ekonomik açıdan büyümek dünyada bir güç olmak anlamına gelmiyor” diye konuşan Taner Yıldız; Suudi Arabistan’ın enerji üretimi alanında dünyada ilk üç içerisinde olduğunu, ama suyun koladan daha pahalıya satıldığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kudüs ile ilgili görsel sonucu

Taner Yıldız; “Bir ülkeyi üretimle ileriye taşıyabilirsiniz, sınırlı kaynaklarla ve hazır paralarla bir ülkeyi ileriye taşımak sözkonusu değil. O yüzden Türkiye hem üretimi, hem duruşu ve hem de basireti ile büyümeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız duruşu ile Türkiye’nin özgül ağırlığını artırmıştır. Kudüs örneğinde olduğu gibi ülkemiz, birçok konuda Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan kararlara yön verecek duruma gelmiştir” dedi

TANAP Projesi ile ilgili görsel sonucu

Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız; TANAP Projesinin 30 milyar metreküp doğalgazı taşıyacak bir proje olduğunu ve ilerleyen dönemde istenilmesi durumunda bu rakamın 50 milyar metreküpe de çıkartılabileceğini ifade etti.

Taner Yıldız; “İlk etapta bunun 6 milyar metreküpünü Türkiye kullanacak. Bu proje orta ve uzun vadede çok iş yapacak, çünkü Hazar’dan İsviçre’ye kadar uzanan bir hattan bahsediyoruz. Azerbaycan gelişmekte olan, kaynaklarını doğru kullanmaya çalışan, geleceği çok parlak bir ülke. Biz Azerbaycan’a her projesinde yanında olduğumuzu ifade ettik. Ülke olarak da, Hazar’ın hem doğalgazını hem de petrolünü üzerimizden taşıyan istikrarlı bir ülke haline geldik ve bunu da projelerle rahatlıkla ispat ettik. Ancak ne yazık ki Hazar’ın iç statüsü kesinleşmedi. Yani Hazar bir Karadeniz değil ve yaşanan problemlerin temelinde de bu yatıyor”  dedi.

ilhan aliyev erdoğan ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin son dönemde Türk-İslam coğrafyasında daha etkin bir ülke haline geldiğine de dikkat çeken Taner Yıldız; konuşmasının sonunda, “Özbekistan bizim için manevi değerler açısından da, kardeşlik açısından da çok farklı bir ülke. Azerbaycan ile ise ayrımız gayrımız yok. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Aliyev çok mükemmel bir çizgi yakaladılar. Türkmenistan ha keza. Yakın çalışma imkânı bulan birisi olarak söylüyorum; Sayın Cumhurbaşkanımızın bu bölgelerle kurduğu bağ, maddiyattan önce manevi. Yalnızca petrol için oralara gitsek sömürgecilerden bir farkımız kalmaz. Hollanda, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin Afrika’da, Ortadoğu’da ve Hindistan bölgesinde yaptıkları ortada ve bunu saklamıyorlar” diye kaydetti.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir