Gündem

Kılıçdaroğlu’nun Beka Sorunu

SETA Medya ve Toplum Araştırmacısı Ali ASLAN, “Bir siyasi parti ya da siyasetçi ne yaparsa meşru siyasetin sınırlarını aşmış olur? Bir siyasetçi farklı birçok değeri ya da siyasi çizgiyi savunabilir.” diye konuştu.

Ali Aslan, “Kılıçdaroğlu’nun beka sorunu” başlıklı yazısında, bir siyasetçinin muhafazakâr olabileceğine, milliyetçi, solcu, hatta feminist bile olabileceğine, ancak devlet ve toplum düşmanı olamayacağına dikkat çekti. Devletine ve toplumuna sırtını dönen, devletin ve toplumun düşmanlarıyla kol kola giren bir siyasetçinin haddini aşmış olacağını belirten Aslan, “Siyasetçi çok iyi bilir ki bizden olmayan herkes kategorik olarak düşmanımızdır. Düşmanla yan yana durmak ise bizden olmamanın bir ilanıdır.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Aslan şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir problemi var. Kendisi için “koltuğu kaybetmemek adına çok tehlikeli sularda yüzmeye başladı” deniyor. Bana göre ise durum biraz daha farklı. Kılıçdaroğlu’nun seçim kazanmak ya da en azından kaybetmemekten çok daha büyük hedefleri var. Koltuk için insan devletinden ve toplumundan bu kadar uzaklaşabilir mi? Koltuk için insan bu kadar zillete katlanabilir mi? Özellikle de bu “yeni” CHP’nin koltuğuysa. Hiç sanmıyorum.”

Meselenin basit bir kişisel çıkar ve ikbal meselesi olmadığını, böyle düşünerek Kılıçdaroğlu’na haksızlık etmiş olacaklarını söyleyen Aslan, böyle düşünmesinin sebebinin ise şu sözlerle dile getirdi: “Ne zaman millet iradesi siyaseti belirlemeye başladı, Kılıçdaroğlu sinsi bir kaset kumpasıyla Türkiye’nin ve de CHP’nin başına bela edildi.”

Yaklaşık on yıldır yerli ve milli olan ne varsa onun karşısında durduğunu ve milletin iradesini zayıflatmak adına yapmadığı iş, girmediği kılığın kalmadığını ifade eden Aslan, “Karaoğlan oldu, Gandi oldu, Köroğlu oldu. Gün geldi kritik zamanlarda emperyal merkezleri ziyaret etti, direktif aldı. Toplumda kargaşa yaratacak işlerin, söylemlerin altına imza attı. Gün geldi Türkiye’ye terörist devlet imasında bulundu, gün geldi teröristler için adalet diye yollara düştü.” şeklinde konuştu.

Bununla da yetinmeyip CHP’nin de altını oyduğunu kaydeden Aslan, partisinin devlet ve toplumla bağını organize bir şekilde zayıflattığını, DSP’nin de Atatürkçülük üzerinden Kılıçdaroğlu’nu hedef almasının boşuna olmadığını bildirdi. Kılıçdaroğlu liderliğinde CHP’nin Atatürk’ün siyasi mirasını –İş Bankası hisseleri hariç– elinin tersiyle bir kenara ittiğini belirten Aslan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Şimdilerde ise devletin bir beka sorunu olmadığını söylüyor. Kılıçdaroğlu’na göre Türkiye PKK, FETÖ, DEAŞ ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadele içerisinde değil. PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG sınırlarımızın hemen ötesinde çakma bir devletçik kurmak için kıvranıp durmuyor. 15 Temmuz’u ve 17-25 Aralık’ı FETÖ yapmadı, bunlar bir tiyatroydu. Hatta FETÖ diye bir terör örgütü de yok. DEAŞ Türkiye’ye karşı değil, AK Parti iktidarı ile kol kola vermiş güneydeki “çağdaş” toplulukları katlediyor. DHKP-C ise çiçek çocuklardan kurulu, ülkenin aydınlık yüzü.”

CHP Genel Başkanının bununla da yetinmediğini söyleyen Aslan, “Kılıçdaroğlu’na göre Batı medyası, finans merkezleri, küresel siyasi elitler Türkiye’nin çok daha demokratik, çok daha özgür bir ülke olmasına kafayı takmışlar, bunu kendilerine dert edinmişler. Ülkenin kendi başına bağımsız hareket etme çabasını ise hiç mi hiç sorun etmiyorlar.” dedi.

Bu saçmalıklara elbette Kılıçdaroğlu’nun da inanmadığını, onun da her şeyin farkında olduğunu ifade eden Aslan, ülkeyi akli olandan uzaklaştırarak siyasetin normalleşmesini baltalamak, istikrara kavuşmasını engellemek istediğini söyledi. Sözlerini devam ettiren Aslan, “O da çok iyi biliyor ki siyaset normalleşirse milli irade kök salacak ve kurumsallaşacak. Milletin sözünün üstünde söz, iradesinin üstünde irade olmayacak. Ülke tuzu kuru bürokratların ve para babalarının oyuncağı olmaktan çıkacak. Dışarıdan yönlendirilen bölünmüş kukla bir devlet olmaktan da kurtulacak.” diye ekledi.

Böylece Kılıçdaroğlu’nun ve temsil ettiği zihniyetin ülke siyasetinde yeri olmayacağını iddia eden Aslan, ülkenin bir beka sorunu olduğunu, bu beka sorununun Kılıçdaroğlu ve temsil ettiği zihniyetin beka sorunuyla iç içe geçmiş durumda olduğuna dikkat çekti. Ülkenin beka sorununun olmasının, Kılıçdaroğlugillerinin beka sorununun dozajını düşürdüğünü söyleyen Aslan, ülkenin beka sorununun ortadan kalkmasının ise Kılıçdaroğlugillere beka sorunu doğurduğunu ifade etti ve yazısını şu sözlerle noktaladı:

“Doğal olarak muhalefet için ülkeye beka sorunu çıkarmak, çıkaranlara kol kanat germek ve ülkenin beka sorununu hafife almak temel siyasi strateji. PKK-HDP ile seçim ittifakı yapmak da bir anomali değil tam tersine bu stratejinin bir parçası.”

HABER : Tuba Nur TÜRKELİ

***

Ali Aslan

Araştırmacı, Toplum ve Medya Araştırmaları, İstanbul
University of Delaware (ABD)de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okudu, 2012 yılında aynı üniversiteden doktora derecesini aldı. SETA İstanbulda Dış Politika Direktörlüğünde araştırmacı olarak çalışmaktadır. Çalışma alanları arasında uluslararası tarihsel sosyoloji, Türk dış politikası ve uluslararası siyaset yer almaktadır.

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir