Şehir Haberleri

Sivas’ın Yıldızeli Cizözü Barajı’nda su tutuldu

UHA Haber / Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Sivas’a yaptığı yatırımlarla ilin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, bu kapsamda Sivas çiftçisinin yüzünü güldürecek ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak Yıldızeli Cizözü Barajı tamamlanarak su tutuldu.

Su tutma işlemlerine başlanılan Yıldızeli Cizözü Barajı’nda depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 2 bin 130 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecek. Temelden yüksekliği 33 metre olan Cizözü Barajı 955.000 metreküp su biriktirme kapasitesine sahip.

Bölgenin ekonomik potansiyelini hayvancılık ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörülüyor.

Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz ediyor. Sulama şebekesi de tamamlanan bu proje ile 2018 fiyatları ile yıllık 2.250.000 TL gelir artışı elde edilmesi hedefleniyor.

SİVAS, UHA HABER 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir