Medya

BBC Türkçe Ne Yapmaya Çalışıyor?

UHA HABER / SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, Türkiye’de yıllarca çarpık bir medya düzeninin hüküm sürdüğünü belirterek,  Ülkenin ana akım medya organlarının, bedenlerinin buralı ancak zihni ve kalbinin buraya yabancı kişilerin hâkimiyeti altında olduğunu açıkladı.

Mustafa Kemal ATATÜRKDoç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, Gazetelerden ve televizyonlardan devamlı olumsuzluk pompalandığını hatırlatarak, “Tepeden tırnağa aşağılık kompleksiyle sıvanmış köşe kadıları, Türkiye’ye dair olumlu hiçbir şeyi görmek, duymak ve anlatmak istemezlerdi. Tabii bir de bunun siyasi uzantıları da vardı” dedi.

Gazeteciler hükümet kurup yıkar, siyasi pazarlıklar yapardı.
“Manşetler atılır, siyasetçiler sıkıştırılır, devlet bankaları hortumlanır, medya patronu servetine servet katar. Al takke ver külah, çarpık düzen devam eder” diyen Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, Tüm bunların üstüne memleketin muhatap olduğu her anti-demokratik sürecin mimarı ve destekçisi olan medyanın herkese hevesle demokrasi dersi verip durduğunu aktardı.

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, “Çok şükür çark kırıldı ve şer düzeni yıkıldı. Türkiye’nin içinden geçtiği normalleşme sürecinden medya da payına düşeni aldı. Siyaset dışı vesayet odakları ile mücadele edildikçe, medya gücünü kullanarak ülkeye etki etmeye çalışan medya patronları köşeye sıkıştı. Eskisi gibi operasyon çekemez hale geldiler” dedi.

AK Parti’nin askeri ve bürokratik vesayeti gerilettikçe, medyanın da siyaseti dizayn etme kabiliyetinin azaldığını açıklayan Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, Vesayetçi medyanın ya kendine çeki düzen verdiğini ya da tası tarağı toplayıp başka yatırımlara yöneldiğine vurgu yaptı.

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, Vesayetçi medyanın son temsilcisi Aydın Doğan’ın medyadan çekilmesinin sebebinin de bu olduğuna dikkat çekerek,  ne hükümetin baskısının, ne ekonomik zorluklarının ne de başka bir şey bulunduğunu ve  Doğan’ın hiçbir zaman gazetecilik yapmadığına değindi.

Başından beri medya gücünü kullanarak ülke yönetimine ortak olmaya çalıştığını aktaran Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, “Türkiye vesayetle mücadele ettikçe direndi. Her seçim “bu sefer belki AK Parti kaybeder” diye umutla bekledi. Gün sonunda beklediği bahar hiç gelmedi ve tükenmiş bir şekilde medyadan çekilmek zorunda kaldı” dedi.

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, Şimdi o boşluğu yabancı basın organlarının Türkçe servislerinin doldurmaya çalıştığını hatırlatarak, En başta BBC’nin Türkçe servisinin geldiğini, Doğan’ın Doğan olduğu zamanlardaki gibi bir yayıncılık yaptıklarını, Doğan’ın medya organlarının “irtica, irtica” diye tutturması gibi gün geçmiyor ki bir “özgürlük” hikâyesi anlatmasın şeklinde belirtti.

“Kah başını açan kadınların hikayesini haberleştiriyor, kah artan deizmden bahsediyor” diyen Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, “Üçüncü havalimanının ne kadar kötü bir yatırım olduğunu anlatan uzun dizi haberler yayınlıyor. Doğrusu İngilizler bizi ne ara bu kadar düşünmeye başladı diye sormadan edemiyorum. Öyle gözüküyor ki BBC, Doğan’ın tahtına varis oldu” dedi.

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR,İçeriden medya eliyle siyasete operasyon çekme imkânı kalmayınca, işin dışarıya özellikle de BBC Türkçe servisine havale edilmiş gibi durduğunu, bildiklerini okumalarını ve;sorun olmadığını ifade etti.
Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, “Ama…Ne dünyadaki gidişatın ne de Türkiye’nin şartlarının, buna müsaade etmeyeceğini de unutmasınlar. Batı ülkeleri peş peşe yabancı medya kuruluşlarının siyasete ve özellikle seçimlere müdahale etmesini zorlaştıran tedbirler alırken, BBC’nin Türkiye’de algı oluşturma çabası boş bir hayalden öteye geçemez” diye kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

***

İsmail Çağlar

Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini bitiren İsmail Çağlar, yüksek lisans ve doktorasını Hollanda Leiden Üniversitesi’nde yaptı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Çağlar, aynı zamanda SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörüdür. İlgi alanları arasında medya-siyaset ilişkileri, sosyal tarih, modernleşme ve din-devlet ilişkileri bulunmaktadır.

 

 

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir