Şehir Haberleri

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Adayı Av. Aydın Özcan

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Adayı Av. Aydın Özcan, “Otizmli bireylerin günlük yaşama katılması herkesin yurttaşlık görevidir” dedi.

Mustafa Kemal ATATÜRKCHP’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayının belirlenmesi için geri sayım sürerken, aday adayı İzmir Barosu Eski Başkanı Avukat Aydın Özcan, sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyor.

Aydın Özcan, Dünya Otizm Organizasyonu olan ve 8 ilden 19 üye derneği bulunan Otizmliler Dernekleri Federasyonu ODFED’i ziyaret etti.

Dernek yöneticileri, aileler ve otizmli çocukların da bulunduğu ziyarette ODFED Başkanı Ergin Güngör, tek amaçlarının otizm konusunda farkındalık yaratarak, otizmli bireylerin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşama katılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Otizmin, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluk olduğunu kaydeden Ergin Güngör, “bu tek tek bireylerin sorunu değil, küresel bir sorun. Bu toplumun, bu ülkenin sorunu. Bu nedenle bu yükü sadece ailelerin üzerinde bırakmak doğru değil” dedi.

Göngör, otizmin dünyada dünyada ve Türkiye’de hızla arttığına dikkat çekerek, otizmli bireylerin önündeki engellerin kaldırılması için yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Adayı Avukat Aydın Özcan da, otizmli bireylerin günlük yaşama katılması herkesin yurttaşlık görevi olduğunu belirterek, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği taktirde bu konuda birlikte çalışma sözü verdi.

TÜRKİYE’DE 1 MİLYON OTİZMLİ BİREY VAR

Araştırmalara göre 2014 yılında dünyada doğan her 68 çocuktan birine otizm teşhisi konulurken, 2018’de bu rakam 59’a kadar düştü. Bu konuda kesin bir araştırma olmamasına rağmen 1 milyon otizmli bireyin olduğu tahmin ediliyor.

CHP’Lİ BÜYÜKŞEHİR A.ADAYIAYDIN ÖZCAN HAYVAN DOSTLARINI UNUTMADI

Baro Başkanlığı döneminde İzmir’de Hayvan Hakları Komisyonu’nun kurulması ve hayvanlara eziyet edenlerle mücadele konusunda STK’larla yakın çalışma içinde olan Avukat Aydın Özcan, Büyükşehir Belediye Başkanı A. Adayı olduğunda da hayvan dostlarını unutmadı.

Ege Hayvan Hakları Federasyonu’nu ziyaret eden Aydın Özcan, sorunlarla ilgili bilgi aldı.

Ege Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Funda Bayrı Ersoy, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu HAYKONFED Genel Sekreteri Fevziye Özkan, Doğayı-Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği DOĞAYDER Başkanı Hatice Şenoğul, Seferihisar Doğa ve Havvan Dostları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aydan Köseler, Elvan Doğru ile Ege-VetDergisi’nden  Azize Mert’in katıldığı ziyarette en önemli sorunun İzmir’de tek hayvan ambulansı bulunması olduğu dile getirildi ve sayının arttırılması istendi.

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı Avukat Aydın Özcan da, hayvanların da dünyayı birlikte paylaştıkları insanlar gibi yaşam hakları olduğunu belirtti ve birlikte çalışarak, küçük dokunuşlarla konuyla ilgili sorunların aşılabileceğini söyledi.

İZMİR, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir