Gündem

Hangi Başkent Sırada?

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Doğu Avrupa’da ‘otoriterlik’ rüzgârı zaten esiyordu. Şimdi Kıta Avrupa’sında merkez siyasetin çöküş süreci hızlanıyor. Fransa’nın krizini Britanya’nın Brexit tercihini yönetmekte zorlanmasıyla, İtalya’nın AB ile ilişkilerdeki sorunlarla, Almanya’da AfD’nin iktidar ortağı olacağının beklenmesiyle birlikte okumak gerekli” olduğunu açıkladı.

İlgili resim

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, kaleme aldığı ‘Hangi Başkent Sırada?’ başlıklı yazısında, Paris’in, 17 Kasım’dan bu yana protestolarla sarsıldığını hatırlatarak,  akaryakıt zamlarını ve hayat pahalılığını protesto eden Fransızların, sarı yeleklerini giydiklerini ifade etti.

Fransızların, sarı yelekleri ile ilgili görsel sonucu

Cumhurbaşkanı Macron’un politikalarına dur demek için meydanlara indiklerini belirten Prof. Dr. Burhanettin DURAN,  “Çoğunluğu şiddete bulaşmasa da bir kısmı araçları yakıyor, polisle çatışıyor. Bir kısmı da polis şiddetine muhatap oluyor. Durum şu ki, araç sürücülerinin kaza anında giymesi zorunlu “sarı yelekler” şimdi Fransız demokrasisinin krizine işaret ediyor” dedi.

Fransızların, sarı yelekleri ile ilgili görsel sonucu

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Protestoları Fransız devrimine, 1968 olaylarına benzetenlerin bulunduğunu, hatta protestoların Belçika ve Hollanda’ya yayılmasını “Avrupa Baharı” diye niteleyenlerin bile olduğunu ve bu denli kapsamlı bir etkide bulunur mu henüz belli olmadığına dikkat çekti.

“Ancak sarı yeleklilerin Fransız elitizmine, Macron’un üstten bakan siyaset tarzına tepki olduğu açık. İş bulamayanların, her geçen gün birikimlerini harcamak zorunda kalan orta sınıfın öfkesini yansıttığı ise aşikâr” diye aktaran Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Macron’un, popülist rüzgarların estiği Avrupa’da merkez siyaseti taşıyacak bir siyasetçi olarak öne çıktığını, Klasik bir parti siyasetçisi olmamasına rağmen kendisini Fransa halkına “liberal dengenin” popüler temsilcisi olarak sunabildiğini, AB, küreselleşme ve liberal ekonomik düzen taraftarı bir siyaset güddüğünü ifade etti.

Macron'un Almanya Şansölyesi Merkel ile ilgili görsel sonucu

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Macron’un Almanya Şansölyesi Merkel ile birlikte AB’yi bir arada tutacak siyasi liderlik yapma gayretinde olduğunun altını çizdi ve ancak Macron’un, dış politikadaki atak haliyle uluslararası toplantılarda adını çok geçirse de içeride zorda olduğunu, kendisini dinlemeyen sadece Kaşıkçı cinayetinin sorumluluğu konusuyla bunalan Veliaht Prens Selman’ın olmadığını, Fransız halkının da beklentilerini karşılayamayan Macron’ın sözlerine inanmadığını kaydetti.

Kamuoyunun desteğinin yüzde 26’ya kadar düştüğünü belirten Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Ekonomik reform ve kemerleri sıkma arayışı Fransız toplumunda güçlü bir dirençle karşılaşıyor. Sendikaların kurumsal direnci yetmezmiş gibi şimdi lidersiz, örgütsüz kitleler, sarı yelekliler meydanlarda” dedi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, İktidar, göstericileri “aşırı sağ haydutlar” diye nitelese de, “değişim değil kaos istiyorlar” dese de, medya organlarının polis şiddetini değil göstericilerin yaktığı ateşleri gösterse de Fransız kamuoyunun sarı yeleklileri desteklediğine vurgu yaptı.

Britanya’nın Brexit tercihi ile ilgili görsel sonucu

Bu desteğin tüm Avrupa demokrasilerinin şapkalarını önlerine koymalarını gerektiren bir krizin göstergesi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Doğu Avrupa’da “otoriterlik” rüzgârının zaten estiğini, şimdi Kıta Avrupa’sında merkez siyasetin çöküş sürecinin hızlandığını, Fransa’nın krizini Britanya’nın Brexit tercihini yönetmekte zorlanmasıyla, İtalya’nın AB ile ilişkilerdeki sorunlarla, Almanya’da AfD’nin iktidar ortağı olacağının beklenmesiyle birlikte okumak gerektiğini aktardı.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Avrupa’nın önde gelen yerleşik demokrasilerinde alarm çanları çalıyor. Üstelik dünya ölçeğinde, türbülansın düzene üstün olacağı bir döneme giriyoruz. Soğuk Savaş bittiğinde “zaferi” ilan edilen liberal düzenin çökmekte olduğu fikri yaygınlaşıyor” dedi.

Bu fikri pekiştiren temel etkenin ABD’nin küresel rolünü yeniden belirlerken seçtiği yol olduğunu belirten Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Washington, ABD hegemonyasını diğer ülkelerin ekonomik büyümesine müdahale edecek şekilde kullanıyor” ifadesini kullandı.

Buenos Aires’teki G-20 Zirvesi ile ilgili görsel sonucu

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Ticaret savaşını ve yaptırımları, müttefiklerini dahi hizaya sokmak için seferber ettiğini,  Buenos Aires’teki G-20 Zirvesi’nin ABD-Çin ticaret savaşına üç aylık bir ateşkes getirdiyse de geleceğin hiç parlak görünmediğinin altını çizdi.

ABD’nin gücünü ekonomik çıkarları için kullanma gündeminde AB de yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Bu kaos ortamında sertleşen rekabet, kıyasıya çekişme ve diğerine operasyon çekme hâkim hale geliyor” dedi.

Anlaşılan tüm zenginliklerine rağmen refahın nispi düşüşü bile Batı demokrasilerini derin bir buhrana sokabilir. Trump siyaseti ile Batı medeniyetinin “iddialı değer” propagandasının altındaki “çıplak çıkarlar” çoktan açığa çıktı bile. Türkiye’ye gelince…

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, yazısını şöyle tamamlıyor:

“Sanırım, ülkemizin küresel krizleri erkenden yaşamak gibi bir özelliği var. Son beş yılda yaşadığımız türbülans Türkiye demokrasisinin sınandığı meydan okumalardı. Başımızın çaresine bakma direncini gösterdik. Sıra diğer Avrupa başkentlerinde… Her biri yeni sembollerle, renklerle dışa vurulan protestolara hazır olmalı.”

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

Not: Batı demokrasilerinin krizi üzerine Kriter dergisinin aralık sayısına bakılabilir.

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir