Şehir Haberleri

Çarşamba Tarih ve Doğa Turizmine hazırlanıyor

Samsun’un Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Şehir merkezinden Beylik Merkezi Tarihi Ordu Köyüne kadar, 15 Km’lik Yeşilırmak güzergâhını tarih ve doğa turizmine kazandıracaklarını açıkladı.

Çarşamba Tarih ve Doğa Turizmine hazırlanıyor ile ilgili görsel sonucu

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, Çarşamba Belediyesi’nin Yeşilırmak Kıyısındaki tarih ve doğa turizmi çalışmaları devam ediyor.

Şehir merkezinden geçmişi 14. Yüzyıla dayanan Beylik Merkezi Tarihi Ordu Köyüne kadar olan 15 Km’lik güzergâh tarih ve doğa turizmine kazandırılıyor.

Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ile ilgili görsel sonucu

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar

BEYLİK MERKEZİ TARİHİ ORDU KÖYÜ

Belediye Başkanı Dündar, Çarşamba İlçesi’nin turizm potansiyelini ortaya çıkardıklarını hatırlatarak, Beylik dönemine ait eserlerin yer aldığı Tarihi Ordu Köyü’nden Çarşamba şehir merkezine kadar olan 15 kilometrelik güzergâhı bölgemiz turizmine kazandıracaklarını söyledi.

Hazırlıklara Adapark’tan başladıklarını ifade eden Başkan Dündar, Adapark’ın devamında engelliler için yapılan Engelsiz Yaşam Merkezi ve hemen onunda yanında 120 dönüm alanda 4 adet lisenin yer aldığı Ortaöğretim Kampusunun da inşa edildiğini ifade etti.

Çarşamba Tarih ve Doğa Turizmine hazırlanıyor ile ilgili görsel sonucu

Başkan Hüseyin Dündar, aynı güzergâhta 5 Km kadar ileride 600 dönüm alanda Millet Bahçesi Konseptine uygun olarak yapılmış Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı bulunduğunu, içerisinde Çarşamba Konağı, camii,  çay bahçesi, yöresel ürünler çarşısı / tarihi Çarşamba Sokağı, şehitler ormanı, Yeşilırmak Çiftliği, binicilik tesisleri, at yarışları pisti, geleneksel okçuluk tesisleri, spor, oyun ve mesire alanlarının yer aldığı büyük bir alanı 2018 yazında hizmete açtıklarını açıkladı.

Çarşamba Tarih ve Doğa Turizmine hazırlanıyor ile ilgili görsel sonucu

“Devamında Türkiye Kano Federasyonumuzla beraber yaptığımız 1200 metreye 140 metre ölçüsünde Uluslararası Yeşilırmak Kanal Parkuru ve su sporları tesisleri yer alıyor” diye konuşan Başkan Dündar, son olarak Taceddinoğulları Beyliği’nin Beylik Merkezi Tarihi Ordu Köyümüz var. Burada tarihi kale, ahşap cami, Hasan Gazi Türbesi ve beylik dönemi eserleri yer alıyor. Bu bölge ile şehir merkezimiz arasında kalan 15 km’lik kısmı tarih ve doğa turizmi güzergâhı olarak önümüzdeki yıl hizmete açmayı planlıyoruz” diye kaydetti.

SAMSUN (Çarşamba), UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir