Gülnur AYDOĞAN Yazarlar

Günümüzde hava kirliliği ‘hamile kadınların bebeklerini de etkiliyor

 Değerli okurlar, bugüne kadar sizleri birçok hastalık konusunda bu köşeden bilgilendirmeye çalıştım…Birçok okuyucudan son derece olumlu mailler aldım. Bugün de  önemli hastalıklar konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

  Fzt. Gülnur AYDOĞDU

Günümüzde hava kirliliği ‘hamile kadınların bebeklerini de etkiliyor’.

Araştırma, havadaki zehirli parçacıkların hamile kadınların akciğerinden plasentaya geçtiğine dair kanıtlara ulaştı.

Araştırma, havadaki zehirli parçacıkların hamile kadınların akciğerinden plasentaya geçtiğine dair kanıtlara ulaştı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan bir araştırmada, ilk kez havadaki zehirli parçacıkların, hamile kadınların akciğerlerinden plasentaya geçtiğine dair kanıtlara ulaşıldı.

Zehirli havanın ceninlere zarar verdiği biliniyordu. Ancak bunun nasıl olduğu bilinmiyordu.

Yeni araştırmada, araştırmaya katılan tüm hamile kadınların bebeklerinin plasentalarında kirli parçacıklar bulundu. Bilim insanları bu parçacıkların ceninlere de geçmiş olmasının çok olası olduğunu söylüyor.

Queen Mary Üniversitesi’nden Dr. Lisa Miyashita, “Annenin soluduğu kirli havanın cenini etkilediğine dair önemli işaretler var ve bu çok kaygı verici” dedi.

‘İşlek caddeleri kullanmayın’

Dr. Miyashita, hamile kadınların hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerden uzak durmasını ve işlek caddeleri kullanmamasını tavsiye etti.

Daha önce yapılan bir dizi araştırma, hava kirliliğinin premature ve düşük kilolu doğum riskini artırdığını ortaya koymuştu. Bu araştırmalar, bu bebeklerin hayatları boyunca sağlık sorunlarına maruz kalabileceğine işaret ediyordu.

Aralık’ta 500 bin doğumla ilgili verilerinin incelenmesiyle yapılan bir araştırmada bu bağlantı doğrulanmış, dünya genelinde hava kirliliğinin yoğun olduğu kentlerde yaşayan milyonlarca kadının risk altında olduğu belirtilerek ‘küresel bir kamu sağlığı felaketi’ uyarısı yapılmıştı.

Ağustos’ta yapılan bir araştırmada, hava kirliliğinin etkilerinin akciğerlerle sınırlı kalmadığı ortaya çıkmıştı. Bu araştırmada hava kirliliğinin insan zekasını ciddi oranda azalltığı belirtilmişti. 2016’da insan beyninde hava kirliliğinin izleri bulunmuştu.

3500 hücrede 72 kirli parçacık bulundu

Yeni araştırmada, sigara içmeyen ve sağlıklı bebekler dünyaya getiren beş kadının plasentaları incelendi.

Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin bir parçası olan ve bakteriler ve hava kirliliği gibi zararlı parçacıkları içine çeken histiyosit hücrelerini ayrı tuttu.

Optik bir mikroskopla yapılan incelemede, 3500 hücrede 72 kirli parçacık tespit edildi. Bu parçacıklara güçlü bir elektron mikroskobuyla bakıldı ve bunların histosiyit hücrelerindeki parçacıklara benzediği görüldü.

Bu bulguların kesin olarak teyit edilebilmesi için ileri araştırmalara gerek duyulduğunu belirten Dr. Miyashita, “Bunların başka bir şey olabileceğini sanmıyoruz. Bunların kirli parçacıklar olduğu çok bariz” dedi.

Daha önce hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda hamile hayvanların soluduğu zehirli parçacıkların kandan plasentalara geçtiği belirlenmişti.

***

Evet hava kirliliği ‘zekayı geriletiyor’.

Pekin

Çin’de yapılan yeni bir araştırma, hava kirliliğinin zekayı ciddi oranda azalttığına işaret ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 91’i hava kirliliğinin tehlikeli seviyede olduğu bölgelerde yaşıyor.

Çin’de farklı yaş gruplarından 20 bin kişiyle yapılan ve dört yıla yayılan araştırmaya göre havadaki zehirli partiküller sadece insan sağlığını etkilemekle kalmıyor, zeka geriliğine de yol açıyor. Hava kirliliği nedeniyle bir yıllık eğitim boşa gidiyor.

Araştırma kapsamında 2010-2014 yılları arasında 10 yaş ve üstü kişiler sınava sokuldu. Bu kişilere 24 matematik ve 34 dil sorusu soruldu. Sonra bu sonuçlar, bu dönemdeki hava kirliliği seviyeleriyle karşılaştırıldı.

Yeni Delhi

‘Erkekler daha fazla etkileniyor’

Sonuçlar, hava kirliliğine daha uzun süre maruz kalanların zekalarının daha fazla zarar gördüğüne işaret ediyor. Hava kirliliğinin erkekleri kadınlardan daha fazla etkilediği görüldü.

Sonuçları bilim dergisi ‘Proceedings of The National Academy of Science’ta yayımlanan araştırmaya göre, uzun süre kirli havaya maruz kalmak, kişilerin kavrama yeteneğini zayıflatıyor. Bu durum özellikle eğitimsiz kişilerde yaşla birlikte ilerliyor.

Hava kirliliği Alzheimer ve demansın farklı türleri gibi dejeneratif hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor.

***

Değerli okurlar, her 6 ölümden birinin nedeninin çevre kirliliği olduğunu biliyormuydunuz?

Hava kirliliği

Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden The Lancet‘in yayımladığı yeni bir rapora göre, 2015 yılında 9 milyon kişi kirlilik kaynaklı hastalıklar yüzünden hayatını kaybetti.

Bu rakam 2 yıl önce dünyada gerçekleşen tüm ölümlerin yüzde 16’sına denk geliyor. AIDS, tüberküloz ve sıtma gibi hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin toplamının üç katı, aynı zamanda bütün savaş ve şiddet kaynaklı ölümlerin de 15 katı demek.

Kirliliğin en çok yoksul ve kırılgan kesimler için tehlike arz ettiği belirtilen raporda kirlilik kaynaklı ölümlerin yüzde 92’sinin düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleştiği aktarılıyor.

Özellikle azınlıklar ve çocuklar arasında kirlilik kaynaklı ölümlerin oranı çok yüksek.

Bangladeş ve Somali, kirlilik kaynaklı ölümlerin en çok gerçekleştiği ülkelerin başında geliyor.

Kirlilik kaynaklı ölümlerin üçte ikisi ise hava kirliliği yüzünden meydana geliyor.

Brunei ve İsveç, kirlilik yüzünden ölümlerin en az gerçekleştiği ülkeler.

Türkiye’deki oran 1 milyonda 530

Türkiye’de ise 1 milyonda 530 ölümün kirlilik kaynaklı olduğu tahmin ediliyor.

İki yıllık araştırmanın sonuçları bu interaktif haritada görülebiliyor.

İklim değişikliği ile ilişkili

Bu ölümlerin çoğu kalp hastalıkları, felç ve akciğer kanseri gibi kirliliğe bağlı bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanıyor.

Woman shields her nose from smoke

ABD’nin New York şehrinde yer alan Icahn Tıp Okulu’ndan Profesör Philip Landrigan, kirliliğin çevreyle ilgili bir sorun olmaktan öte insan sağlığı ile yakından ilişkisi olduğunu vurguluyor.

Raporda da kirliliğin direkt olarak iklim değişikliği ile ilgili olduğu, gezegenin sağlığını tehdit ettiği ve ekosistemleri yok ettiği belirtiiyor.

Çevre kirliliğinin maliyetinin çok yüksek olduğu da ayrıca aktarılıyor.

En büyük risk faktörü olan hava kirliliği yüzünden 6,5 milyon erken ölüm gerçekleşirken, ardından gelen su kirliliği ise 1,8 milyon ölüme yol açıyor.

***

Bir başka Sağlık Köşesi’nde görüşmek dileğiyle, sağlıklı güzel günler diliyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir