Şehir Haberleri

Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi

 

Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi ile ilgili görsel sonucu

Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi 20 Eylül’de Kocaeli’nde Başlayacak

Birincisi Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, ikincisi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından başarılı organizasyonlarla gerçekleştirilen Gastronomi Turizmi Kongresi, 20, 21, 22 Eylül 2018 tarihlerinde, Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ev sahipliğinde, The Ness Otel’de, Gastronomi Araştırmaları Kongresi adı ile uluslararası olarak yapılacak.

Farklı ülke, kültür ve disiplinlerdeki akademisyenlerin çalışmalarının sunulması ile yüksek katılımlı ve alan bilgisine zengin katkı sağlayacak bir kongre olacağı bekleniyor.

Kongre’nin birinci günü  açılış ve protokol konuşmalarından sonra, açılış panelinde Şef Özlem Mekik Moderatörlüğü’nde; Ahmet KARAMAN, Avrasya Gastronomi ve Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı, Cenk ATALAY, Leman Kültür Genel Müdürü, Okan Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi, Erol KAYA, Kayalar Mutfak Genel Müdürü, Fırat ŞİRİŞ, Executive Chef, Ziyade Grup Mutfak Koordinatörü, Fikret ÖZDEMİR, Shateron Grand Istanbul Ataşehir Executive Chef, Dünya Master Şefler Birliği Türkiye Başkanı), İbrahim HALİL KÖR, Kebabçı Halil Usta, İşletmeci Şef, Münir ATAMER, Dorock XL Yönetim Kurulu Başkanı konuşmacı olarak katılacak.

İlk gün Paralel Oturumlarda; akademik çalışmalar sunulacak:

Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü aynı zamanda Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Adem Yavaş ve Konaklama İşletmeciliği Bölüm Başkanı ve Kongre Koordinatörü Doç. Dr. Emrah Özkul Kongre ile ilgili bir bildiri sunacak.

Ayrıca Kongre’ye yerel, ulusal ve uluslararası alanda akademisyenler ve hocalar katılırken; gastronomi alanında yolda yeni olmasına rağmen bir çok proje ile adından bahsettirmeye başlayan ve üyeleri gastronomi alanında öğrenci, mezun, akademisyen ve alanlarında gastronomi ile bağlantılı profesyonellerden oluşan bir sivil toplum kuruluşu olan GastroBahçe Derneği de stant açacak ve ‘Tıbbi Çayların Özellikleri ve Hazırlama Yöntemleri‘ adlı bir workshop gerçekleştirecek.

Haber: Veysel Kavrayan

KOCAELİ, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir