Avrupa

2020 Şarlman Ödülü Iohannis’in

UHA HABER / Almanya’nın en prestijli ödüllerinden Uluslararası Şarlman Ödülü’ne Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis layık görüldü.

Avrupa’nın bütünlüğü için çaba gösteren kişi ya da kurumlara verilen Uluslararası Şarlman Ödülü’nün 2020 yılındaki sahibinin Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis olacağı açıklandı.

Almanya’nın Aachen kentindeki ödül komitesinden yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) “birçok önemli konuda bölündüğü” şu günlerde Iohannis’in “Avrupa değerlerinin savunucusu” olduğu belirtildi.

“Avrupa’da uzlaşma, karşılıklı kabul ve birliğe” bağlılığından ötürü bu ödüle layık görüldüğü açıklanan 60 yaşındaki siyasetçinin, “acımasız bir diktatörlüğün üstesinden gelebilen” ülkesini adım adım Güneydoğu Avrupa’daki “en Avrupalı ülke” yapmayı başardığı ifade edilerek, Iohannis’in bu bağlamda “önemli bir aracı ve köprü kurucu” olduğu belirtildi. Komitenin açıklamasında ayrıca, Avrupa Birliği üyeleri arasında pek çok temel konuda bölünmüşlük yaşandığı ve bazı ülkelerin arasının açık olduğu, buna karşın Klaus Iohannis’in Avrupa değerlerini, Avrupa’nın hukuki birliğini ve Avrupa’nın geleceğine dair tek vücut olma düsturunu her daim savunduğu vurgulandı.

1950’den bu yana verilen ödül, önümüzdeki yılki sahibi Iohannis’e 21 Mayıs 2020’de Aachen Belediye Binası’nda düzenlenecek törenle takdim edilecek.

Batı yanlısı siyasetçi Iohannis, 2007 yılından beri AB üyesi olan Romanya’da geçen ay yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 66 oy alarak kazanmıştı. Cumhurbaşkanlığı görevinde ikinci dönemine başlayan merkez sağ eğilimli Iohannis, eski bir fizik profesörü.

Geçmişte bu ödülü kazananlar arasında İspanya eski Kralı Juan Carlos, ABD eski Başkanı Bill Clinton, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya eski Başbakanı Helmut Kohl, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand ve Papa 2’nci John Paul de bulunuyor.

[UHA Haber Ajansı, 15 Aralık 2019] 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir