Türkiye

2019’da 3 bin 192 hektar orman yandı

UHA HABER / Tarım ve Orman Bakanlığının yazılı açıklamasında, 2019 yılında çıkan bin 377 orman yangınında toplam 3 bin 192 hektar alan zarar gördüğü bildirildi.

Açıklamada, Orman Genel Müdürlüğü yangına müdahale ekipleri, yaz aylarıyla birlikte Türkiye’nin dört yanında artan orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Kiminin elleri yandı, kiminin yüzü. Mevzu bahis ülke toprağı, ülkenin ciğerleri olunca hiç tereddüt etmeden daldılar alevlerin arasına. Değil bir tek ağaç, ‘bir tek dal yanmasın’ diye gece gündüz demeden, alevlerin arasına dalıyor koca yürekli savaşçılar; Orman Genel Müdürlüğü Yangına Müdahale Ekipleri. Onlar ormanların sessiz kahramanları, onlar kurtarılan ağaçların fedakâr yürekleri. Olağanüstü çabayla ülkemizin dört bir yanında meydana gelen yangınlara karşı etkin şekilde mücadele veriyorlar. Yangına Müdahale Ekipleri, görevlerinin öneminin bilincinde, ‘bir tek ağacın dalı yanmasın’ diye kendileri yanmayı göze alıyor. O noktada ailelerini, evlatlarını geride bırakarak, hem sevdiklerinin hem de milyonlarca vatandaşın geleceği için gözlerini bile kırpmadan dalıyorlar ateşlerin arasına. Elleri, üniformaları yandı kimi zaman; ama hiç vazgeçmediler, ülkenin ciğerleri yanmasın diye bir maskenin ardında nefes almaya çalışıp, tonlarca ağırlıktaki hortumları çektiler yangının ortasına. Alın terleriyle ıslattılar yanan ormanları, canlarını siper ediyorlar koca yangınlarda bir dal yeşili kurtarmak için. Yaz aylarıyla birlikte Türkiye’nin dört yanında artan orman yangınlarına karşı, orman teşkilatı savaşçıları, fedakâr bir şekilde, canını ortaya koyarak ormanlarımızı koruyor.”

‘Her yıl zarar gören alan azalmaktadır’

Açıklamada, son 10 yıllık istatistiklere göre yıllık ortalama 2 bin 388 orman yangınının meydana geldiği belirtilerek, bu yangınlarda yıllık ortalama 6 bin 665 hektar ormanın zarar gördüğü ifade edildi.

2019 yılı 22 Ağustos tarihi itibarıyla bin 377 adet orman yangınının meydana geldiği kaydedilen açıklamada, toplamda 3 bin 192 hektar alanın zarar gördüğü belirtildi.

Her yıl yangınlarda zarar gören alanın azaldığına dikkat çekilen Tarım ve Orman Bakanlığının yazılı açıklamasında, “Bunda da gelişen teknoloji ve artan önlemlerle beraber, Orman Genel Müdürlüğü yangına müdahale ekiplerinin cansiperane şekilde verdiği mücadelenin payı oldukça büyük” ifadeleri kullanıldı.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir