Eğitim

2019 liselere yerleştirme performansı

UHA HABER / Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer, Türkiye’de öteden beri kademeler arası geçiş sistemleri üzerine tartışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.

Prof. Dr. Mahmut Özer, ile ilgili görsel sonucu

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer

Prof. Dr. Mahmut Özer, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, son yıllarda okulu merkeze alacak şekilde muhtelif adımları atmış ve liselere geçiş için çeşitli sistemleri denediğini söyledi.

Son olarak, 2018 yılında uygulamaya konan Liselere Geçiş Sistemi (LGS), öğrenciler üzerindeki baskıyı hafifletmek için, tüm öğrencilerin merkezi sınava girme zorunluluğunu sonlandırdığını belirten Prof. Dr. Mahmut Özer,  ortaöğretim kurumlarına geçiş sürecinde merkezi ve yerel yerleştirme olmak üzere iki farklı yerleştirmeye imkân tanındığını ifade etti.

Prof. Dr. Mahmut Özer, “Bir başka ifadeyle, öğrencilerin yaklaşık yüzde 90’ını merkezi sınav zorunluluğu olmadan yerleştirmeyi; geriye kalanları ise merkezi sınav puanı ile yerleştirmeyi hedeflemiştir. Böylece, merkezi yerleştirme merkezi sınav puanı ile yapılmakta iken yerel yerleştirme sınav puanı olmadan kayıt alanı temelli olarak okul başarı puanına göre gerçekleştirilmektedir” dedi.

“Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu teknik programı uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin tamamına ve proje okul kapsamına alınan Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine sınav puanı ile yerleştirilme yapılmaktadır” diyen Prof. Dr. Mahmut Özer, diğer taraftan proje okul kapsamında olmayan Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine ise yerel yerleştirme yapıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Mahmut Özer, 2019 LGS kapsamında öğrencilerin yaklaşık yüzde 13’ünün sınav puanı ile yerleşirken 900 binin üzerindeki ana öğrenci kitlesinin de okul başarı puanına göre sınavsız, ancak tercihe göre yerel yerleştirildiğinin altını çizdi.

ANKARA, UHA HABER AJANSI

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir