(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

TSK’nın yeni gözdesi: Sniper Roketi

TSK’nın çok namlulu olarak kullandığı 122 milimetrelik topçu roketleri güdümlenerek bir nevi ‘Sniper Roket’ haline getirildi. Roketler 25 kilometre mesafeden hedeflerini vuruyor. TR-122 ve TRB-122 roketleri, Roketsan tasarımı kompozit yakıtlı motorları ve harp başlıklarıyla dünyadaki en uzun menzilli ve en etkili 122 mm.lik topçu roketlerindendir. Klasik çelik tüplü lançerlerden veya Roketsan tasarımı izoleli kompozit podlardan […]

TSK’nın yeni gözdesi: Sniper Roketi
12 Ocak 2018 - 0:41 'de eklendi ve 131 kez görüntülendi.

TSK’nın çok namlulu olarak kullandığı 122 milimetrelik topçu roketleri güdümlenerek bir nevi ‘Sniper Roket’ haline getirildi. Roketler 25 kilometre mesafeden hedeflerini vuruyor.

TR-122 ve TRB-122 roketleri, Roketsan tasarımı kompozit yakıtlı motorları ve harp başlıklarıyla dünyadaki en uzun menzilli ve en etkili 122 mm.lik topçu roketlerindendir. Klasik çelik tüplü lançerlerden veya Roketsan tasarımı izoleli kompozit podlardan fırlatılabilirler.
Yerli olarak üretilen 122 mm topçu roketi iç ve dış operasyonlarda terör örgütlerine karşı aktif olarak kullanılıyor.
Topçu Roketleri yüksek isabet, asgari dağılım ve yüksek tahrip güçleri sayesinde, 3 km’den 100 km mesafeye kadar kritik bölge hedefleri üzerinde yoğun ve etkili ateşler yapabilme yeteneğine sahip.
Bu üstün özellikleri sayesinde zamanında, doğru ve etkili ateş gücü meydana getirerek, manevra kuvvetine mükemmel ateş desteği sağlıyor.
Üzerine yön bulma sistemi takılan roketler, test atışlarında hedeflerine 25 kilometreyi aşan mesafeden ulaştı. Güdümlü roketlerle, kilometrelerce ötedeki hedeflerin sniper (keskin nişancı) hassasiyetinde vurulabileceği öğrenildi.
Güdüm yeteneğinin kazandırılmasıyla, TR-122 roketlerinin savaş uçaklarına entegre edilmesi de söz konusu olabilecek.
Topçu roketleri havadan ateşlendiğinde hem yerçekimi etkisi büyük ölçüde ortadan kalkıyor hem de roket ateşleyen uçağın hızını arkasına alarak hedefine çok daha hızla ulaşıyor.
Temel Özellikler

Klasik Çelik Tüp ile Veya İzoleli Atılabilir Kompozit Pod ile Kullanılabilme,
Yüksek Tahrip Güçlü Patlayıcı ve Çelik Bilyeli Harp Başlığı
Kompozit Katı Yakıtlı Motor Teknolojisi
Personel ve Hafif Zırhlı Araçlara Etkin Atış Gücü
NATO Stok Numarasına Sahip
Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Çeşitli Dünya Orduları Envanterinde Mevcut
Ürün Açıklaması
Roketsan tarafından üretilen 122 mm.lik roketler, harp başlıklarını türlerine bağlı olarak TR-122 ve TRB-122 mm olarak adlandırılırlar. Uygun dağılım özellikleri sağlayan bu roketler bölge hedeflerine karşı topçu birlikleri tarafından, Roketsan imali T-122 ve T-122/300 Çok Namlulu Roketatarları ile diğer birçok klasik 122 mm.lik lançerler ile kullanılabilirler.
Roketsan tasarımı ve üretimi olan, aerodinamik yapısı ve kompozit katı yakıtlı motoru sayesinde roketin menzili diğer klasik 122 mm.lik roketlere göre %100 oranında uzatılmıştır (deniz seviyesinde 36 km, 600 m rakımda 40 km).
Fırlatma tüpünden fırlatılan, kanatları yardımıyla ile stabil uçuş gerçekleştiren serbest uçuşlu TR/TRB-122 roketinin doğruluğu kanatçık dönüsüyle arttırılır.
Roketsan imali yüksek tahrip güçlü (HE) veya çelik bilyeli harp başlıklarına sahip 122 mm.lik roketler personele, hafif dayanıklı malzemeye, ve hafif zırhlı araçlara karşı etkinlikle kullanılırlar.
Teknik Özellikler
TR-122
Çap 122 mm
Azami Menzil 36 km (deniz seviyesinde)
Azami Menzil 40 km (600 m rakımda)
Asgari Menzil 21 km
Ağırlık 65.9 kg
Yakıt Tipi Kompozit
Harp Başlığı Tipi Tahrip
Harp Başlığı Ağırlığı 18.4 kg
Harp Başlığı Etki Yarıçapı 20m
Tapa Tipi Hassas
Raf Ömrü 10 yıl
TRB-122
Çap 122 mm
Azami Menzil 36 km (deniz seviyesinde)
Azami Menzil 40 km (600 m rakımda)
Asgari Menzil 21 km
Ağırlık 65.9 kg
Yakıt Tipi Kompozit
Harp Başlığı Tipi Çelik Bilyeli
Harp Başlığı Ağırlığı 18.4 kg
Harp Başlığı Etki Yarıçapı 40 m
Tapa Tipi Yaklaşmalı
Raf Ömrü 10 yıl

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER