(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

2019 Yolunda AK Parti Ve CHP (2)

SETA Siyaset Araştırmacısı Mehmet Zahid Sobacı,Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık koltuğundaki yerini güçlendirmesi açısından gerçekleştirilen il kongrelerinde seçilen delegeler ve 3-4 Şubat’ta yapılacak kurultayda kendisiyle uyumlu çalışacak bir üst yönetimin oluşturulmasının önem arz ettiğini söyledi. SETA Siyaset Araştırmacısı Mehmet Zahid Sobacı CHP’nin stratejisi Mehmet Zayid Sobacı, CHP’nin 2019 stratejisini şimdilik üç boyutlu olarak değerlendirmenin mümkün olduğunu hatırlatarak, […]

2019 Yolunda AK Parti Ve CHP (2)
12 Ocak 2018 - 1:49 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

SETA Siyaset Araştırmacısı Mehmet Zahid Sobacı,Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık koltuğundaki yerini güçlendirmesi açısından gerçekleştirilen il kongrelerinde seçilen delegeler ve 3-4 Şubat’ta yapılacak kurultayda kendisiyle uyumlu çalışacak bir üst yönetimin oluşturulmasının önem arz ettiğini söyledi.

İlgili resim

SETA Siyaset Araştırmacısı Mehmet Zahid Sobacı

CHP’nin stratejisi

Mehmet Zayid Sobacı, CHP’nin 2019 stratejisini şimdilik üç boyutlu olarak değerlendirmenin mümkün olduğunu hatırlatarak, “Hatırlanacağı gibi, 16 Nisan referandumundan sonra CHP’de cumhurbaşkanı adayı ve genel başkanlık tartışması ortaya çıkmış ve Deniz Baykal ve Fikri Sağlar’ın çıkışları gündeme gelmişti. Dolayısıyla, CHP’de referandum sonrası benimsenen stratejinin bir yönünü, genel başkanlık etrafında dönen tartışmaları sonlandırmak oluşturdu. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu Ankara’dan İstanbul’a bir yürüyüş başlatarak, CHP’deki genel başkanlık koltuğunu sağlamlaştırdı” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık koltuğundaki yerini güçlendirmesi açısından gerçekleştirilen il kongrelerinde seçilen delegeler ve 3-4 Şubat’ta yapılacak kurultayda kendisiyle uyumlu çalışacak bir üst yönetimin oluşturulmasının önem arz ettiğini söyleyen Mehmet Zayid Sobacı, “Kılıçdaroğlu Eylül 2014’te yapılan 18. Olağanüstü Kurultay’da yaşananları bir daha tecrübe etmemek için delege yazımında hassas davranıyor. Nitekim CHP’de yakın zamanda YSK’ya gönderilen delege isimlerinde değişiklik yapıldığı gerekçesiyle İstanbul il ve ilçe kongreleri süreci Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla durduruldu ve daha sonra yeniden başlatıldı. Ayrıca, CHP 36. Olağan Kurultay’ın ardından bir tüzük kurultayı yapacağını da açıkladı. Bu tüzük kurultayında ön seçimin kaldırılacağı iddia ediliyor. Kılıçdaroğlu’nun çoğu zaman CHP’deki parti içi demokrasiye referansla, övgüyle bahsettiği ön seçimden vazgeçilmesi, milletvekillerini belirleme süreçlerinde Kılıçdaroğlu’nun gücünün artması anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Diğer yandan, “blok siyaseti” 2019’a giderken CHP’nin stratejisinin temelini oluşturduğunu anlatan Mehmet Zayid Sobacı, 16 Nisan referandumunda hayır oylarının yüzde 48.6 çıkmasının, CHP başta olmak üzere muhalefet için AK Parti iktidarını devirmede bir inanç ve motivasyon kaynağı olduğunu, Blok siyaseti bağlamında, CHP’nin bu oyu 2019 seçimlerine kadar konsolide etmeyi ve kendisine siyasi serma-ye yapmayı stratejisinin ana omurgası olarak benimsediğini kaydetti.

Mehmet Zayid Sobacı, Bu bağlamda, CHP’in, Erdoğan karşıtlığı üzerinden toplumu kutuplaştırmaya gayret ettiğini, Kandil ile bağını koparamamış HDP ve uluslararası bağlantıları ortaya çıkan taşeron FETÖ ile işbirliğine girdiğini, Ancak Erdoğan karşıtlığı üzerinden yürütülen blok siyasetinin, CHP’yi Türkiye’yi ilgilendiren konularda milli bir siyaset izlemekten alıkoyduğunu açıkladı.

CHP ihaları eleştirme ile ilgili görsel sonucu

Mehmet Zayid Sobacı, “Bu siyaset doğrultusunda, CHP’nin Cumhurbaşkanına “şeddeli faşist diktatör” şeklinde seslenmekte, PKK ile mücadelede kullanılan SİHA’ları eleştirmekte, 15 Temmuz’u kontrollü darbe olarak nitelendirmekte, Türkiye için oluşturulmak istenen uluslararası teröre destek veren ülke algısına katkı sağlamaktadır” dedi.

Aslında, CHP de HDP ve FETÖ ile iş tutmanın yaratacağı maliyetin ve 2019’a kadar bu bloku ayakta tutarak bir adaya kanalize etmenin zor olduğunun farkında oldukları belirten Mehmet Zayid Sobacı, “Dahası, 2019 yılındaki seçimlerin bir sistem değişikliğinin oylandığı değil, ülkeyi yönetecek liderin ve milletvekillerinin seçildiği bir yarış olacağını, dolayısıyla bambaşka dinamiklerin etkili olacağını biliyor” şeklinde açıkladı.

Mehmet Zayid Sobacı, Bu nedenle, CHP’nin 2019’a yönelik stratejisinin bir parçası olarak uluslararası aktörlerden de medet umduğunu ve bu bağlamda, 2019 seçimlerinin stratejisini Türkiye karşıtlığı ile bilinen SPD’nin genel merkezinde tartıştığını, Türkiye’yi Almanya’ya şikayet ederek insanların can ve mal güvenliğinin olmadığını iddia ettiğini, Türkiye’ye yönelik bir uluslararası ekonomik kumpas davasına dönüşen Zarrab olayı üzerinden Erdoğan ve AK Parti’nin iktidardan düşmesini umut ettiğini söyledi.

“Bütün bunlar düşünüldüğünde, CHP siyasi rasyonalite ile açıklanamayacak tuhaf bir ittifakla 2019’a ilerlemektedir” diye ifade eden Mehmet Zayid Sobacı, bu ittifakın CHP’yi anti-demokratik siyasete hapsettiğini, bu blok siyasetinin gayrı milli unsurlarla işbirliğini kapsarken, sırtını millete yaslama fikrini hiçbir şekilde içermediğini hatırlattı.

Mehmet Zayid Sobacı, “CHP milletin sorunlarına esaslı bir şekilde kafa yormak yerine Türkiye karşıtlığı artık tescillenmiş aktörlerin söylem taşıyıcılığını üstlenmeyi tercih etmektedir. Böylece, CHP geniş toplumsal kesimlerden her geçen gün daha fazla uzaklaşmaktadır. Halbuki Türkiye’de siyasette yeni dönem mümkün olduğunca geniş kesimlere seslenme dönemidir” dedi.

CHP Grup Başkan Vekilinin “Hükümet dünyanın en doğru işini yapsa bile yanında olmayacağız” sözleri ile ilgili görsel sonucu

Engin Altay

Bu bağlamda, 2019’a giderken CHP’nin öncelikle milli bir siyaseti takip etmesi ve millet ve devlet yararına olan işlerde ortak tavrın bir parçası olması gerektiğini belirten Mehmet Zayid Sobacı, CHP Grup Başkan Vekilinin (Engin Altay) “Hükümet dünyanın en doğru işini yapsa bile yanında olmayacağız” sözleriyle dışa vurduğu toptan reddiyeci bakış açısını terk etmelidir.  Ana muhalefet partisi olarak CHP, dış destekle değil, toplumun sorunlarına odaklanıp çözüm önerileri sunarak iktidarı talep etmelidir.

 

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER