(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

İşte dünyanın en hızlı nükleer denizaltıları

Nükleer güç kullanan denizaltılar, denizlerde yüksek hızlara ulaşarak deniz kuvvetlerine önemli bir avantaj kazandırıyor. SSCB ve ABD’nin Soğuk Savaş döneminde girdikleri silahlanma yarışının önemli ayaklarından birini de denizaltı savaşı oluşturuyordu. Bu dönemde her iki ülke de en iyi mühendisleri ile  en gelişmiş denizaltıyı inşa etmek için girişimlerde bulunmuştur. Yoğun çablar sonucu geliştirilen en hızlı denizaltıları […]

İşte dünyanın en hızlı nükleer denizaltıları
08 Ocak 2018 - 2:42 'de eklendi ve 186 kez görüntülendi.

trt.tv

Nükleer güç kullanan denizaltılar, denizlerde yüksek hızlara ulaşarak deniz kuvvetlerine önemli bir avantaj kazandırıyor.

SSCB ve ABD’nin Soğuk Savaş döneminde girdikleri silahlanma yarışının önemli ayaklarından birini de denizaltı savaşı oluşturuyordu.

Bu dönemde her iki ülke de en iyi mühendisleri ile  en gelişmiş denizaltıyı inşa etmek için girişimlerde bulunmuştur.
Yoğun çablar sonucu geliştirilen en hızlı denizaltıları Rus yayın organı Sputnik sıraladı.
İşte şimdiye kadar yapılmış en hızlı 5 denizaltı
5- Los Angeles-class submarines (Los Angeles sınıfı denizaltı)

Sovyet denizaltılarının  Los Angeles sınıfı bir denizlatıdan kaçması oldukça zordur. 1970’lerden beri görev yapıyor

4- 945 Barracuda Projesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nükleer 945 Barracuda’nın (NATO ismiyle Sierra-I) ada hedefi, düşmanın stratejik denizaltıları ve uçak gemileridir. İlk Barracuda, 1984 yılında Sovyet donanmasında hizmete başlamıştı.

3- Seawolf-class (Deniz Kurdu sınıfı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seawolf-class çok fonksiyonlu nükleer gücü olan denizaltılar, ABD Donanma tarihindeki en pahalı projelerden biriydi. Her birinin maliyeti 3 milyar dolardı. Bu maliyet Pentagon’u bu projeyi rafa kaldırıp, daha ucuz olan Virginia-class denizaltı projesine yöneltmişti.

2. Lira-class submarines (Lira sınıfı denizaltı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sovyet projesi olan 705 Lira (NATO ismiyle Alfa), Rus Donanması tarihindeki en sıradışı denizaltı sınıflarından biriydi. Lira-class denizaltıları 31 mürettebattan oluşacak ve oto kumanda sistemine sahip olacak şekilde dizayn edilmişti.

1. Project Anchar (Anchar Projesi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sovyet denizaltısı K-162 Anchar dünyanın en hızlı denizaltısıydı ve gemisavar güdümlü füzeye sahipti. Maksimum hızına ulaştığında aşırı yüksek derecede gürültü çıkardığı için, taktiksel olarak kullanışsız olmasının yanı sıra, had safhada pahalıydı. Yani proje maliyetini karşılamıyordu.

trt.tv

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER