(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Barcelona’da mutlaka görmeniz gereken 10 yer

 

Dünyanın en güzel kıyı kentlerinden biri olan Barcelona’da turizm, son otuz yılda kayda değer bir büyüme ortaya koydu. İşte Katalonya’nın incisi Barcelona’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken 10 yer.

Spanien Barcelona Skulptur Goldfisch (picture-alliance/Arco Images/J. de Cuveland)

Liman

1992’de düzenlenen Olimpiyat Oyunları’ndan önce Barcelona’da kentin çehresini büyük oranda değiştiren bir inşaat patlaması yaşandı. Liman da şehrin bu patlamadan fayda sağlayan yerlerindendi. Alan o günden bugüne bar ve restoranlarıyla hem yerli halk hem de turistler için son derece popüler bir yeme-içme merkezi niteliğinde.

Spanien Barcelona Surfen (picture-alliance/dpa/R. Jensen)

Sahiller

Tek bir yerde hem sahil tatili hem de şehir tatili mümkün müdür? Barcelona’da pekala mümkün! Bir yanda evinizin kapısının önünde uzanan Akdeniz’in eşsiz manzarasının, birkaç adım ötedeyse milyonlarca kişilik bir dünya kentinin sunduğu fırsatların tadını çıkarabilirsiniz. Kentteki yedi sahil, ziyaretçileri güneşlenmeye ve yüzmeye çağırıyor. Buradan şehir merkeziyse yürüyerek yarım saat.

Spanien Barcelona Flaniermeile Las Ramblas (picture-alliance/DUMONT Bildarchiv/F. Heuer)

La Rambla

Sahilden Barcelona’nın tarihi kalbine en kısa yol, La Rambla. Bir kilometre uzunluğundaki bulvar ağaçlarla örtülü ve oturabileceğiniz onlarca kafe ve restoran var. Buralarda Sherry, tapas ve diğer Barcelona spesiyalitelerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Spanien Barcelona (picture-alliance/DUMONT Bildarchiv/F. Heuer)

Tarihi şehir merkezi

Rambla’nın kuzeyindeyse tarihi şehir merkezi Barri Gòtic, yani “Gotik muhit” bulunuyor. Burada 14 ve 15’inci yüzyıllardan kalma, birbirinden güzel yapılar mevcut. Bu yapılar dönemin en önemli deniz güçlerinden biri olan Barcelona’nın tarihi hakkında ipuçları veriyor. Dikkat edin: Dar sokaklar labirentinde yolunuzu kaybetmeniz son derece olası!

Spanien Barcelona Placa Reial (picture-alliance/DUMONT Bildarchiv/F. Heuer)

Meydanlar

Tarihi şehir merkezindeki birçok cadde küçük ve büyük çok sayıda meydana çıkıyor. Merkezdeki Reial Meydanı gececiler için popüler bir buluşma noktası. Meydan kemer, bar ve restoranlarla örülü. Bu meydandayken etrafınızı saran binaların oluşturduğu atmosfer, büyüleyiciliğini modernizme borçlu!

Spanien Barcelona Sagrada Familia (picture-alliance/dpa/A. Warnecke)

Sagrada Família

Modernizmin en önemli temsilcisiyse Antoni Gaudí. Gaudí, 40 yıldan fazla süre boyunca Sagrada Família kilisesinin mimarı olarak çalıştı. Bu yalnızca Barcelona’nın değil, dünyanın da en görülesi yapılarından biri. Kilisenin inşaatı 1882 yılından beri sürüyor! Eğer her şey yolunda giderse, Gaudí’nin yüzüncü ölüm yıldönümünde, 7 Haziran 2026’da yapının bitirilmiş olması planlanıyor.

Spanien Barcelona Sagrada Familia (picture-alliance/dpa/R. Goldmann)

Gaudí’nin dünyası

Dünya üzerinde içeri giren kişiyi böylesine bir ışık atmosferiyle karşılayan kiliselerin sayısı azdır. Gaudí çalışmalarında bol bol doğadan esinlenmiş. Örneğin sütunların çatıyı taşıyış şekli ağaçların gökyüzüne uzanışını anımsatıyor. Sagrada Família’nın yanı sıra Güell Parkı ve kentteki birçok evin altında Gaudí’nin imzası bulunuyor.

Spanien Barcelona Fundacio Joan Miro (picture-alliance/dpa/M. Read)

Joan Miró

Barcelona ilham verici bir şehir. Bu müze de ressam Joan Miró’ya ithaf edilmiş. Bugün Barcelona’da 1893’te burada dünyaya gelen Miró’dan daha fazla saygı gören biri yok. Miró çalışmalarında Katalan halk sanatının motif ve renklerini kullanmış. Şehrin siluetinde ressamın rengarenk heykel ve mozaiklerine rastlamak mümkün.

Spanien Barcelona Brunnen am Montjuic (picture-alliance/Eibner)

Font Màgica

Barcelona’nın en büyük çeşmesi olan Font Màgica, romantiklerin buluşma noktası. 1929 yılında dünya sergisi vesilesiyle inşa edilen Font Màgica ziyaretçilere eşsiz bir ışık şovu sunuyor. 1980’li yıllardan bu yanaysa ışığa müzik eşlik ediyor.

Spanien Barcelona Vergnügungspark Tibidabo (picture-alliance/dpa/S. Reboredo)

Tibidabo

Barcelona’yı çevreleyen iki dağ var: 173 metre yüksekliğindeki Montjuic ve 520 metre yüksekliğindeki Tibidabo. Kentin en güzel manzarası elbette Tibidabo’nun tepesinden gözüküyor. Buraya nostaljik tramvay “Tramvia Blau” ile ulaşmak mümkün.

 

 

Share
07 Ocak 2018 - 14:56 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.
Kırgızistan’da görülmesi gereken 8 şelale Kırgızistan’da görülmesi gereken 8 şelale
Namib Çölü’nde inadına yaşam Namib Çölü’nde inadına yaşam
Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf
Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı
Amerika’da Almanya turu Amerika’da Almanya turu
Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ