Şelaleden gelen gücü fark etmemek imkansızdır. Belki, bu yüzden de o kadar çekicidir. Kırgızistan’da 30’dan fazla şelale kaydedilmiştir, ancak Triptokyrgyzstan.com sitesi, sizin gezinizi unutulmaz bir hale getirecek 8 en güzel şelaleleri önünüze koyuyor.

Bu şelaleler yaz aylarında sadece tazelik ve serinlik yaratmakla kalmayıp aynı zamanda kışın donmuş fırtınalı su akıntılarının inanılmaz bir görüntüsüyle de şaşırtırlar.

Eğer, hazırsanız, buyurun!

1. “Kar leoparın Gözyaşları” Şelalesi

Bu şelale, Isık-Göl gölünün güney kıyısındaki Barskoon dağ geçidinde bulunur. Yüksekliği 100 metreyi aşıyor ve oraya yürüyerek ulaşılabilir.

2. Şelale “Kegete”

Kegete şelalesi, Kırgızistan’ın en güzel dağ geçidi olarak nitelendirilen Kegete dağ geçitinde yer alıyor. Yüksekliği 30 metre ve deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte yer almaktadır. Kegete şelalesinden Burana külesine (Burana Kulesi, Kırgızistan’ın Tokmok şehri yakınlarındaki Karahanlı’ların başşehri olan Balasagun’daki bir kule. İpek yolu üzerinde bulunan Burana kulesi, Karahanlılar döneminde hem minare hem de gözetleme kulesi işlevlerini görmüştür) arabayla yaklaşık 40 dakikada ulaşılabilir.

3. “Şelale” Şaar (Şehir)

Ilginç bir adına sahip 3200 metre yüksekliğinde şelale, Narın bölgesindeki Baş-Kayındı dağ geçidindedir. Şehir şelalesi, Orta Asya’daki en yüksek şelaledir, yüksekliği yaklaşık 300 metre. Şehir şelalesi öyle bir büyük ki, yol boyunca 45 km’lik bir mesafede görülebiliyor.

4. 33 Papağan Şelalesi

“33 Papağan” Şelalesi, 2,600 metre yükseklikte Narın bölgesinde yer almaktadır. Şelale yaklaşık 30 metre yüksekliğindedir.

5. Şelale “Kızın Gözyaşları”

“Kızın Gözyaşları” şelalesini Isık-Göl’deki Ceti-Ögüz (Kırgızistan’ın Kuzey Doğu bölgesinde Çin sınırına yakın, doğa harikası yerdir, 7 dağ sırasının birleşmesi ile oluşan görüntüsü vardır) dağ geçitinden bulabilirsiniz.

6. Şelale “Abşir-Ata”

Abşir-Ata şelalesi, Kırgızistan’ın güneyindeki Oş bölgesi Abşir-Say kanyonunda bulunuyor. Oş şehrinden 80 km uzakta yer alıyor. Abşir-Ata şelalesinin yüksekliği 12-15 metredir. Buna ek olarak, bu şelale suyunun şifalı olduğuna inanan yerli halk , şelaleyi “sütlü şelale” olarak adlanmıştır.

7 – 8. Büyük ve Küçük “Arslanbob” Şelaleleri

80 metre yükseklikteki Büyük şelale, Celal-Abad bölgesi Arslanbob köyünden 8 km yukarıdadır. 23 metre yüksekliğinde Küçük şelale, Arslanbob (doğanın yarattığı en büyük ceviz ormanıdır) ceviz ormanı yakınında bulunuyor. Küçük şelale yakınından geçerken, “40 melekler mağarası” ile karşılaşabilirsiniz.

Kaynak: zanoza.kg

Rusçadan Türkçeye çevirildi