(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Bilim adamları açıkladı : Haftada bir kez balık tüketen çocuklar daha zeki

                    Pennsylvania Üniversitesi’nin araştırmasına göre haftada en az bir kez balık tüketen çocukların IQ seviyesi, balık tüketmeyen çocuklara nazaran daha yüksek oluyor. Sonuçları “Scientific Reports” dergisinde yayımlanan, Pennsylvania Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, haftada en az bir kez balık yiyen çocukların IQ seviyesinin, daha az tüketen […]

Bilim adamları açıkladı : Haftada bir kez balık tüketen çocuklar daha zeki
04 Ocak 2018 - 2:25 'de eklendi ve 235 kez görüntülendi.

trt.tv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pennsylvania Üniversitesi’nin araştırmasına göre haftada en az bir kez balık tüketen çocukların IQ seviyesi, balık tüketmeyen çocuklara nazaran daha yüksek oluyor.

Sonuçları “Scientific Reports” dergisinde yayımlanan, Pennsylvania Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, haftada en az bir kez balık yiyen çocukların IQ seviyesinin, daha az tüketen ve neredeyse hiç yemeyenlerden ortalama 4 puan yüksek olduğunu ortaya koydu.

Çin’de yaşları 9 ila 11 olan, yüzde 54’ü erkek, yüzde 46’sı kız 541 çocuk üzerinde yapılan araştırma ayrıca haftada en az bir defa balık yiyen çocukların daha iyi uyuduğunu da gösterdi.

Jianghong Liu liderliğinde yapılan araştırmada, her hafta balık tüketen çocukların IQ testlerinde “nadiren” veya “hiç” şıkkını işaretleyenlerden 4,8 daha yüksek puan aldığı, “bazen” balık yiyenlerde puan farkının 3,3 olduğu, yine balık tüketimi arttıkça uyku kalitesinin iyileştiği tespit edildi.

Bilim adamları daha önce de birçok balık türünde bulunan omega-3 ve yağ asitlerinin, gelişmiş zekayla ve daha kaliteli uykuyla bağlantısı bulunduğunu gösteren araştırmalar yapmıştı.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER