Ekonomi

2018 yılının son çeyreği ve yılın tamamına ilişkin büyüme rakamı

KSO Başkanı Zeytinoğlu 2018 yılının son çeyreği ve yılın tamamına ilişkin büyüme rakamını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan yılın son çeyreğine ilişkin büyüme oranının beklentilere uygun olarak yüzde 3 daraldığını ifade etti.

“2018 dördüncü çeyrekte ekonomimiz yüzde 3 daraldı. Dördüncü çeyrekte bu seviyede bir daralma bekliyorduk.” diyen Zeytinoğlu, 2018 yılının tamamına ilişkin olarak ise “Ekonomide yaşanan tüm olumsuz koşullara rağmen yılı yüzde 2.6 büyüme ile kapattık.” dedi.

Ayhan Zeytinoğlu, üçüncü çeyrekte başlayan kur dalgalanmalarının, yüksek enflasyon ve yüksek faizin ekonomiye yansımasının en belirgin dördüncü çeyrekte hissedildiğini söyledi.

 “Son çeyrekte sektörel bazda hemen hemen her sektörde daralma olduğunu görüyoruz” ifadesini kullanan Zeytinoğlu, “Bizim en fazla konsantre olduğumuz veri olan sanayi sektöründe de maalesef yüzde 6.4 ve imalat sanayinde yüzde 7.4’lük daralma var. Diğer taraftan inşaat sektörü yüzde 8.7, tarım sektörü yüzde 1.5, hizmetler sektörü de yüzde 0.3 azaldı.” açıklamasını yaptı.

Ayhan Zeytinoğlu, son çeyrekte büyümeye en büyük katkının ise ihracattan geldiğini belirterek, “Son çeyrekte bizi mutlu eden veri ise ihracattan gelen katkı oldu. 2018 yılında ihracatın büyümeye katkısı birinci çeyrekte yüzde 0.7 iken, son çeyrekte bu oran yüzde 10.6’ya ulaşmış. Büyümeye ihracattan sürekli katkı gelmesi için döviz kurunun ihracatı destekleyecek seviyede tutulmasını ve ihracatta aylık yüzde 10 ve üzeri artışlar bekliyoruz.” dedi.

Bununla birlikte makine ve teçhizat yatırımlarındaki daralmanın yüzde 25.8 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Makine ve teçhizat alımlarında çok çarpıcı bir azalma var. Önlem alınması gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. Üretime yapılan yatırımlardaki azalmayı çok tehlikeli görüyoruz. Ülkemizin 2004-2005 yıllarında 20 misli artış yakaladığı doğrudan yatırımların tekrar sağlanabilmesi için bir an önce yatırım ikliminin iyileştirilmesi ve AB’yi bir çıpa olarak görmemiz gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

 Zeytinoğlu, 2019 yılının ilk çeyreğinde büyümenin pozitife dönebileceğini belirterek, “Özellikle ocak ve şubat aylarında kamu harcamalarına yönelik hükümetin yaptığı katkılarla ve devlet destekleri ile yılın ilk çeyreğinde daha iyimser rakamlar görebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan 2019 yılının ocak ayı ödemeler dengesi verilerine yönelik de, Cari açığın beklediği gibi dış ticaret açığındaki gerileme ile yıllık 21.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve Şubat ayında cari açığın 18 milyar dolar altına gerileyeceğinin beklendiğini kaydetti.

uha haber Ahmet KURT ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir