(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

12 adımda bel ağrınızı önleyin

Değerli okurlar, toplumda yaygın görülen rahatsızlıklardan bel ağrısı, çoğu zaman ciddi bir sebepten kaynaklanmaz ve zamanla iyileşir. Peki bel ağrısından nasıl korunuruz?  Rahatlamaya yardımcı olması için yapabileceğimiz çeşitli yöntemler var, ancak kimi zaman ağrı çok uzun sürebilir veya geçtikten sonra geri gelebilir. Peki bel ağrısından nasıl korunuruz? İşte bel sağlığımızı korumaya yönelik yöntemler:: Bel ağrısını […]

12 adımda bel ağrınızı önleyin
27 Aralık 2017 - 3:50 'de eklendi ve 990 kez görüntülendi.

Değerli okurlar, toplumda yaygın görülen rahatsızlıklardan bel ağrısı, çoğu zaman ciddi bir sebepten kaynaklanmaz ve zamanla iyileşir. Peki bel ağrısından nasıl korunuruz?

 Rahatlamaya yardımcı olması için yapabileceğimiz çeşitli yöntemler var, ancak kimi zaman ağrı çok uzun sürebilir veya geçtikten sonra geri gelebilir.

Peki bel ağrısından nasıl korunuruz? İşte bel sağlığımızı korumaya yönelik yöntemler::

12 adımda bel ağrınızı önleyin ile ilgili görsel sonucu

Bel ağrısını önlemek için bunları yapalım

“Genellikle incinme veya zorlama gibi nedenlerle ortaya çıkan bel ağrısının postür bozukluğu, travma, kireçlenme, bel fıtığı, osteoporoz, bacak eşitsizliği, düztabanlık gibi pek çok nedeni olabilir. Nadiren de olsa kanser gibi ciddi sebeplerden de kaynaklanabilir.

– Bel ve sırt sağlığımıza yönelik düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite yapalım. Düzenli olarak yürümek, yüzmek (özellikle sırt üstü) kaslarımızın güçlenmesi için önerilen yöntemlerden olmakla beraber, her okuduğumuz, gördüğümüz ve izlediğimiz egzersiz  bizim için uygun olmayabilir. Egzersizler  bize özel planlanmalı ve takibi yapılmalıdır. Bu konuda fizyoterapistimizden mutlaka yardım isteyelim.

12 adımda bel ağrınızı önleyin ile ilgili görsel sonucu

– Doğru kaldırma teknikleri ile belimizi koruyarak eşya taşımayı öğrenelim. Ağır eşya kaldırırken dikkatli olalım. Her zaman dizlerimizi ve kalçamızı bükelim, sırtımızı değil. Taşıdığımız objeyi gövdemize yakın tutalım.

– Ağır cisimleri itme, çekme hareketleri ile yüksek bir yere uzanma hareketini yapmaktan kaçınalım.

12 adımda bel ağrınızı önleyin ile ilgili görsel sonucu

– Her iki omuz askısını kullanarak konforlu bir sırt çantasında yük taşımayı tercih edinelim ve tek tarafı askılı çantalardan kaçınalım.

– Düzgün bir vücut duruşu edinelim. Sandalye üzerinde yığılmış şekilde oturuştan kaçınalım, masamızın üzerine eğilmeyelim.

12 adımda bel ağrınızı önleyin ile ilgili görsel sonucu

– TV izleme, bilgisayar kullanma, masa başında çalışma gibi sabit oturuş gerektiren pozisyonlarda uzun süre zaman geçirmeyelim, her 30 dakikada bir kısa molalar vererek ayağa kalkıp, başımızı ve omuzlarımızı geri alarak postürümüzü düzeltelim.

– Yürürken omuzlarımızın kamburlaşmamasına dikkat edelim.

12 adımda bel ağrınızı önleyin ile ilgili görsel sonucu

– Sigarayı bırakalım. Sigara omurlar arasındaki disklere kan akışını azaltmakta ve bu da disklerin bozulmasına neden olmakta, aynı zamanda sigaraya bağlı kronik öksürük, belimizi zorlamaktadır.

– Yatağımızın yalnızca sertliğini değil, yapı ve kilomuz için doğru desteği ve rahatlığı sağlayıp sağlamadığını kontrol edip ve  bu konuda fizyoterapistimize danışalım.

– Gevşeme tekniklerini öğrenerek stresimizi yönetmeye yardımcı olalım. Sırt ağrısının ana sebebi strestir.

– Aşırı kilolardan kurtulmamız lazım. Sağlıklı kilo hesaplayıcılarını kullanarak, ideal kiloda olup olmadığımızı kontrol edelim. Doktor ve diyetisyen kontrolünde kilo verip, aşırı kilolu olmak bel ağrısı riskini yükseltir.

– Sivri ve yüksek topuklu ayakkabı kullanmaktan kaçınalım.

Acil tıbbi müdahale gerektiren durumlar 

Aşağıdaki belirtiler varsa acil doktorumuza başvurmalıyız:

Genital bölge veya kalçamızın etrafında uyuşma veya karıncalanma,
Bacak kaslarımızda kuvvet kaybı,
Tuvalete çıkmakta güçlük,
Mesane veya bağırsak kontrolünün kaybedilmesi,
Göğüs ağrısı,
Yüksek ateş,
Açıklanamayan kilo kaybı,
Sırtımızda şişlik veya deformasyon.
Bu problemler daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir ve acilen kontrol edilmeleri gerekmektedir.

İyimser olalım

Her ne kadar zor olsa da iyimser kalmamız ve ağrımızın iyiye gideceğini fark etmemiz bize yardımcı olacaktır. Ağrıya rağmen pozitif kalmayı başarabilen insanlar daha hızlı iyileşme eğilimlidirler.

Profesyonel destek alalım

Bel ağrısı genellikle birkaç hafta veya ay içinde iyileşir ancak dikkat edilmediği takdirde ilerleyerek, günlük işlerimizi yapmamızı engelleyebilir ve artan problemlere neden olabilir.

 fizyoterapist ile ilgili görsel sonucu

Bel ağrısı durumunda hekim kontrolünün ardından mutlaka doğru egzersiz, doğru hareket teknikleri ve bel sağlığımızın korunmasına yönelik fizyoterapiste danışalım. Her beli ağrıyan kişiye standart bir program verilmez.

Bireysel değerlendirmenin ardından mevcut problemimize, yaşımıza, kilomuza, postürümüze, aktivite düzeyimize, mesleğimize ve kas-iskelet sistemimizin durumuna göre en uygun tedavi programı fizyoterapist tarafından verilecektir.”

***

Değerli okurlar, Gazi Üniversitesi’nin 90. kuruluş yıldönümü dolayısıyla “Fizyoterapide Ağrısız Yaşam” konulu bir sempozyum düzenlenecek.

Sempozyum 25-26 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleşecek. Sözel sunum son gönderme tarihi ise 1 Mayıs 2017 Pazartesi günü olarak belirlendi.

 

Sevgiyle kalınız.

Gökhan KOÇAK

Fizyoterapist

gokhankocak54@yahoo.com

 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER