(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Başbakan Yıldırım: Bu kararla bölgede Pandora’nın kutusu açılmıştır

Başbakan Binali Yıldırım, “ABD Başkanının Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi ve buna bağlı adımlar yok hükmündedir. Bu kararla bölgede Pandora’nın kutusu açılmıştır” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, yazılı açıklamasında ABD’nin Kudüs kararını değerlendirdi. “Pandora’nın kutusu açılmıştır” Kararın, Türkiye için yok hükmünde olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: “ABD Başkanının Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi […]

Başbakan Yıldırım: Bu kararla bölgede Pandora’nın kutusu açılmıştır
07 Aralık 2017 - 9:34 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, “ABD Başkanının Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi ve buna bağlı adımlar yok hükmündedir. Bu kararla bölgede Pandora’nın kutusu açılmıştır” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, yazılı açıklamasında ABD’nin Kudüs kararını değerlendirdi.

“Pandora’nın kutusu açılmıştır”

Kararın, Türkiye için yok hükmünde olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“ABD Başkanının Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve buna bağlı adımlar, Türkiye Cumhuriyeti’ne göre yok hükmündedir. Bu karar, Filistin-İsrail barış çabalarına ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbedir. Bu kararla bölgede Pandora’nın kutusu açılmıştır.”

“Şiddetle kınıyorum”

Kararı şiddetle kınadığına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

“Filistin ve Ortadoğu barışını kökten ortadan kaldıracak bu karar, siyasi kaygılarla alınmış tam bir sorumsuzluk örneğidir. Bu kararı alanları şiddetle kınıyorum. Her zaman olduğu gibi, Mescid-i Aksa başta olmak üzere, Kudüs’ün bütün kutsal mekanlarının statüsüne saygı gösterilmesi, emrivakiler yapılmaması hayati önemi haizdir.”

“İİT Zirvesi toplanacak”

Türkiye’nin, dönem başkanı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ni 13 Aralık itibarıyla toplamaya karar verdiğini belirten Başbakan Yıldırım, İslam dünyasının liderleriyle konuyu bütün boyutlarıyla istişare ederek atılması gereken mukabil adımların kararlaştırılacağını duyurdu.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER