(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

HÜRJET projesine Ukrayna revizyonu

Türkiye ile ABD arasında terör örgütü YPG’ye silah temini ve NATO ile yaşanan gerilim, savunma sanayi projelerinde revizyona neden oldu. Vatan Gazetesi’nde çıkan bir habere göre, TAİ’nin, jet eğitim uçağı projesinde HÜRJET’i ABD yerine Ukrayna modeli üzerinde yeniden tasarladığı ortaya çıktı. (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın KİEV Temsilcisi Celal KILIÇ‘ın Vatan Gazetesi’nden Mehmet Ali Demir’in haberine dayanarak […]

HÜRJET projesine Ukrayna revizyonu
06 Aralık 2017 - 5:23 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

Türkiye ile ABD arasında terör örgütü YPG’ye silah temini ve NATO ile yaşanan gerilim, savunma sanayi projelerinde revizyona neden oldu. Vatan Gazetesi’nde çıkan bir habere göre, TAİ’nin, jet eğitim uçağı projesinde HÜRJET’i ABD yerine Ukrayna modeli üzerinde yeniden tasarladığı ortaya çıktı.

HÜRJET ile ilgili görsel sonucu

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın KİEV Temsilcisi Celal KILIÇ‘ın Vatan Gazetesi’nden Mehmet Ali Demir’in haberine dayanarak yaptığı habere göre, Türk Havacılık Sanayi’nin daha önce sitesinden ilan ettiği Jet eğitim uçağı projesinde başta motor ve gövde tasarımı üzerinde değişikliklere gidildi.

TAİ yeni HÜRJET tasarımını sitesinde yayınlarken, HÜRJET’in daha önce tasarlanan çift dikey kuyruk yerine tek kuyruk ve kanat uzantılarının da değiştirildiği gözlendi.

Değişimin ABD ile Türkiye arasında YPG’ye silah temini ile gelişen gerilim ve NATO sistemlerinin devamlılığının olmadığı inancı üzerine alternatif geliştirildiği ileri sürüldü.

TAİ’nin daha önceki tasarımında Amerikan SNC firmasıyla ortaklık planlamasına karşın bu tercihini Ukrayna’dan alınacak motor ve avionik sistemlere göre revize ettiği değerlendiriliyor.

İlgili resim

Moskova merkezli düşünce kuruluşlarından Strateji ve Teknoloji Analiz Merkezi’ne gayri resmi olarak bağlı bulunan BMPD adlı savunma sitesi, TAİ’nin HÜrjet’te Ukraynalı Sich firmasının AI-222 sınıfı turbofan motorunu lisans altında Türkiye’de üretmeyi değerlendirildiğini öne sürdü.

HÜRJET’in, Türk Hava Kuvvetleri’nin Tekamül Jet Eğitim Uçağı olarak T-38 uçaklarının yerine hizmete girmesiyle, geleceğin savaş pilotlarının HÜRJET’te yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

HÜRJET’in 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı modeli; ülkemizle birlikte dost ve müttefik ülkelerin Silahlı Kuvvetlerinde hafif taarruz, yakın hava destek, sınır güvenliği, terörle mücadele gibi görevlerde kullanılmak üzere silahlandırılacaktır.

HÜRJET, 1.2 Mach maksimum hız ve 45,000 ft maksimum irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak olup son teknoloji görev ve uçuş sistemlerini barındıracaktır.

KİEV, UHA HABER

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER