(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Arap Birliği bugün ‘Kudüs’ için olağanüstü toplanacak

Filistin’in talebi üzerine düzenlenecek toplantıda ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması tartışılacak. Arap Birliği, ABD’nin “Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planlarını” görüşmek üzere,  bugün olağanüstü toplanacak. Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki yaptığı açıklamada, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na Kudüs için acil toplanma çağrısında bulunduğunu kaydetti. Zeki, Birliğin bugün […]

Arap Birliği  bugün ‘Kudüs’ için olağanüstü toplanacak
05 Aralık 2017 - 0:53 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.

Filistin’in talebi üzerine düzenlenecek toplantıda ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması tartışılacak.

Arap Birliği, ABD’nin “Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planlarını” görüşmek üzere,  bugün olağanüstü toplanacak.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki yaptığı açıklamada, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na Kudüs için acil toplanma çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Zeki, Birliğin bugün temsilciler düzeyinde toplanacağı bilgisini verdi.

Arap Birliği Filistin Daimi Temsilciliği de “Kudüs” konulu bir toplantı yapılmasını istemişti.

Abbas uluslararası kuruluşlarla yazışmalar yaptı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması” tartışmalarına ilişkin, birçok ülkenin lideriyle ve uluslararası kuruluşla yazışmalar yaptı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan habere göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak burayı İsrail’in başkenti olarak tanımaya hazırlandığı” yönündeki haberlerin ardından Abbas, bu planın önüne geçilmesi için çok sayıda liderle görüştü.

Abbas, Afrika Birliği, Arap Birliği, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Rusya ve ABD’den oluşan Ortadoğu Dörtlüsüne bu girişimin engellenmesi için yazı gönderdi.

Abbas, yazısında “böyle bir kararın, barış sürecini baltalayacağını ve bölgeyi daha fazla istikrarsızlığa sürükleyeceğini” vurguladı.

Amerikan medyasının haberlerinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın, 6 aylık askıya alma süresi gelecek hafta sona erecek 1995 tarihli Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e Taşınmasına İlişkin Yasa’yı daha fazla bekletmeyip Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına karar vereceği iddia edilmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, geçen çarşamba, bu yönde bir adım için “erken” yorumunu yapmıştı.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER