(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu ordu sadece Türk Milleti’nin ordusudur’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muvazzaf subay adaylarının mezuniyet töreninde konuştu. ‘Harp okullarımıza farklı misyon biçmeye kalkanlara izin vermeyeceğiz’ dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Komutanlığında 855 muvazzaf subay adayının mezuniyet törenine katıldı. Konuşmasına, “Bugün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yeniden yapılandırılan Kara Harp Okulumuzun ilk mezunlarını veriyoruz. Ülkemizin 1834’lere kadar uzanan tarihiyle, […]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu ordu sadece Türk Milleti’nin ordusudur’
24 Kasım 2017 - 2:58 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muvazzaf subay adaylarının mezuniyet töreninde konuştu. ‘Harp okullarımıza farklı misyon biçmeye kalkanlara izin vermeyeceğiz’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Komutanlığında 855 muvazzaf subay adayının mezuniyet törenine katıldı.

Konuşmasına, “Bugün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yeniden yapılandırılan Kara Harp Okulumuzun ilk mezunlarını veriyoruz. Ülkemizin 1834’lere kadar uzanan tarihiyle, en köklü kurumları arasında yer alan Kara Harp Okulumuz maalesef 15 Temmuz darbe girişiminin önemli merkezleri arasındaydı.” diyerek başlayan Erdoğan, milletle birlikte darbe girişimi engellendikten sonra bu şerefli kurumu kirleten darbecilerin tamamının tasfiye edildiğini bildirdi.

Erdoğan, ülkeyi ele geçirmek isteyenlerin işe harp okullarından başladığının görüldüğüne işaret ederek, “Bu okullarda son 10 yılda görev yapmış tabur komutanı düzeyindeki yöneticilerin neredeyse tamamının darbecilerle birlikte olduğunun ortaya çıkması çok önemlidir. Bunun için biz önce eski sistemi tümüyle tasfiye ettik, ardından da tüm askeri eğitim kurumlarımızı ‘Milli Savunma Üniversitesi’ adıyla tek çatı altında birleştirdik.” diye konuştu.

Kara Harp Okulunun, asli görevi olan “subay yetiştirme odaklı” olarak yeniden yapılandırılarak, süratle eğitim-öğretim faaliyetlerine başladığını belirten Erdoğan, “Hem eğitim kadroları hem öğrencileri yenilenen okulumuzun tek bir gayesi vardır, o da Türk Silahlı Kuvvetlerimize en iyi, en donanımlı, en kabiliyetli subayları yetiştirmektir.” dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü;

Ülkemizi ele geçirmek isteyenlerin işe Harp Okullarından başladığını görüyoruz. 15 Temmuz’da da aynısını yaşadık. Bunun üzerine bu okulları Milli Savunma Üniversitesi çatısı altında birleştirdik. Hem eğitim kadrolarımizin hem de öğrencilerimizin tek bir gayesi vardır. En kabiliyetli subayları yetiştirmek. Kara Harp okulunda milletimizin tüm evlatlarına kapıları açıktır. Hiç bir marjinal zihniyetin okullarımızı ele eçirmesine izin vermeyecek bir anlayış var artık. Türkiye’nin kaybedecek ne zamanı ne de insanı var. Okulumuzun müfredatı içinde askeri derslerin oranı yüzde 60’a çıkarıldı. Eğitim süresi de 1 yıl uzatıldı, yabancı dil konusundan daha güçlü bir eğitim verilecek. Artık bu okullarımızın eski sisteme dönmesi mümkün değildir. Harp okullarımıza subay yetiştirmek dışında misyon biçmeye kalkanlara izin vermeyeceğiz.

 “Bu ordu Türk Milleti’nin ordusudur”

15 Temmuz darbe girişiminin yol açtığı tüm olumsuzluklara rağmen bu yıl harp okullarına girmek için 250 bin gencin müracaat etmesinin gerisinde bu duygunun yattığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti;

“Kara Harp Okulumuz’da yeni dönemin ilk meyveleri 858 teğmenizi mezun ederek görev yerlerine gönderiyoruz. Tarihte Türk milleti için asker millet tanımı yapıldığını görürüz. Bizim milletimizin misyonu da yürekle bilekle yaptığı mücadeledir. Bu yıl Harp okullarına girmek çin 250 bin gencimiz müracaat etti. Bunun ardında bu okulların Peygamber Ocağı olarak kabul edilmektedir.İslam dünyasında hiçbir ülkenin askerine Mehmetçik denmez. Bizim ülkemizde Peygamberimizin ismiyle müsemma küçük Muhammed yani Mehmetçik denmiştir. Ordumuz hepimizindir. Önümüzdeki yıl bu orduya katılmak için bu sayı daha da artacaktır. Çünkü bu ordu darbecilerin cuntacıların vesayetçilerin FETÖ’cülerin değildir. Bu ordu Türkiye’nin ordusu Türk Milletinin ordusudur. Bu ordunun subayları Türk subayları, bu askerler Türk milletinin askerleridir. Ordumuzun üniformasını giyen herkes ülkemize hizmet eden birer Türk ferdidir.”

“Ordumuzun gücüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız var”

Başkomutan olarak her bir askerin şerefini onurunu korumak görevi olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bunu fırsat bilip ordumuzun askerimizn yıpratılmasına müsaade etmeyeceğiz. Çünkü biz sizlere sancağımızı sınırlarımız emanet ediyoruz. Ülke ve millet olarak ordumuzun gücüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Türkiye sınırlarımızın Irak tarafında teröre ciddi darbeler vuruyoruz. Suriye’de çok önemli operasyonlar gerçekleştiriyoruz. Pek çok yurt dışı misyon görevini yerine getiren bir ordumuz var. Operasyon kabiliyeti bakımından ordumuz dünyanın bir kaç ordusundan biridir. Böyle güçlü bir ordumuz olmasa bizi bu bölgede kazırlardı. Terörü açtığı çukura gömen yine bizim ordumuzdur. ” ddi.

“Hainlerle mücadeleyi sürdürüyoruz”

Ordunun üniformasını giyen herkesin ülkesine ve milletine hizmet etme onuru yaşayan birer “Ölmez Türk” olduğunu vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Vatanımızın korunmasını emanet ettiğimiz ordumuza kimsenin musallat olmasına, kem söz etmesine, hele hele tacize varan sataşmalarda bulunmasına müsaade etmeyiz. Bu ordunun anayasada teyit edilmiş başkomutanı olarak her bir subayımızın, askerimizin şerefini, onurunu, haysiyetini korumak şahsımın en başta gelen görevidir. Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılmış her saldırı şahsıma yapılmış demektir. Ordumuzun içerisine sızmış darbeci ve cuntacı hainlerle mücadele etmek başkadır, ordumuzu zayıflatacak, askerimizi rencide edecek davranışlar içerisine girmek bambaşkadır. Hainlerle mücadeleyi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz ama hiç kimsenin bunu fırsat bilip ordumuzu, subaylarımızı, askerimizi yıpratmasına da müsaade etmeyeceğiz.”

Erdoğan, askerlere en önemli kutsallar olan ezan, bayrak, sancak ve sınırların emanet edildiğini vurguladı.

“Bize kapıları kapatanlar Türkiye’nin kendi silahını yaptığını görüyorlar”

Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. TSK’yı her bakımdan güçlendirmek zorundayız. Savunma sanayimiz 15 sene öncesiyle asla mukayese edilemeyecek durumdadır. Bizi kapılarında bekletenler artık şunu görüyorlar, Türkiye artık o silahları kendisi yapıyor. Çünkü Türkiye’nin dünü zordu bugün meşakatli yarını daha da zor olacaktır. Milli Savunma Üniversitemizin rektörüne bu açıdan da büyük görev düşüyor. Kendileri üzerlerine düşen görevleri yapacaktır. Bu gençlerin önlerinde askerlik sanatını icra edecekleri uzun bir dönem var. Bu ünformayı giyerek gazilik mertebesinde sayılırsınız. Aranızda belki şehitik makamına ulaşacaklar çıkacaktır. Kahramanca görev yapan tüm askerlerimize şahsım ve milletimin adına şükranlarımızı sunuyorum.

Kaynak: TRTHABER /AA

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER