(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Lübnan Başbakanı Hariri ülkesine döndü

Lübnan Başbakanı Saad Hariri 4 Kasım’da istifasını açıkladıktan 18 gün sonra ülkesine döndü. Lübnan Başbakanı Saad Hariri istifasını açıkladıktan 18 gün sonra ülkesine döndü. Hariri, kurduğu hükümetin güvenoyu almasının üzerinden 1 yıl geçmeden 4 Kasım’da, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da katıldığı canlı yayında görevini bıraktığını açıklamıştı. Mısır’daki temaslarını tamamladıktan sonra sürpriz bir şekilde Güney Kıbrıs Rum […]

Lübnan Başbakanı Hariri ülkesine döndü
22 Kasım 2017 - 11:26 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri 4 Kasım’da istifasını açıkladıktan 18 gün sonra ülkesine döndü.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri istifasını açıkladıktan 18 gün sonra ülkesine döndü.

Hariri, kurduğu hükümetin güvenoyu almasının üzerinden 1 yıl geçmeden 4 Kasım’da, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da katıldığı canlı yayında görevini bıraktığını açıklamıştı.

Mısır’daki temaslarını tamamladıktan sonra sürpriz bir şekilde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uğrayan Hariri, başkent Beyrut’taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’na ulaştı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında havalimanından ayrılan Saad Hariri’nin, suikast sonucu öldürülen eski başbakanlardan Refik Hariri’nin Beyrut’ta bulunan mezarını ziyaret ettikten sonra konutuna geçeceği kaydedildi.

Hariri’nin temasları ve istifa süreci

Eski Başbakan Hariri, Suudi Arabistan’da 4 Kasım’da açıkladığı istifasının ardından Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüşmüş, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa’da da temaslarda bulunmuştu.

Hariri son olarak dün Mısır’ın başkenti Kahire’de Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmüş, daha sonra Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uğramıştı.

Saad Hariri,  Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da istifa ettiğini açıklamıştı. İstifa konuşmasında, “Hizbullah ve İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını” söyleyen Hariri, “kendisine suikast düzenlenebileceği endişesi taşıdığını” dile getirmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn da Hariri’nin istifasıyla ilgili açıklamasında, “Hariri’nin şu an bulunduğu şartlardan dolayı endişeliyiz. Kendisi Lübnan’a dönmeli ve istifa gerekçelerini açıklamalıdır. Bunu yapmadığı sürece istifası geçerli değildir.” demişti.

Hariri, Riyad’dan katıldığı bir televizyon programında, “ülkesine yakında döneceğini ve istifası ile ilgili anayasal gereklilikleri yerine getireceğini” bildirmiş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da iyi olduğunu ve kısa süre içinde ülkesine döneceğini duyurmuştu.

 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER