(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Çeşitli Üniversitelerden Akademisyenler, Miras Hukuku Sempozyumunda Buluştu

İzmir Barosu, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Araştırmaları Merkezi işbirliği ile 1. İzmir Medeni Hukuku Günleri kapsamında ‘Miras Hukuku’ konulu Sempozyum gerçekleştirildi. İzmir Barosu Av. Nevzat Erdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyumun açış konuşmasını İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan yaptı. İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan Başkan Av. Aydın Özcan, […]

Çeşitli Üniversitelerden Akademisyenler, Miras Hukuku Sempozyumunda Buluştu
20 Kasım 2017 - 11:16 'de eklendi ve 136 kez görüntülendi.

İzmir Barosu, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Araştırmaları Merkezi işbirliği ile 1. İzmir Medeni Hukuku Günleri kapsamında ‘Miras Hukuku’ konulu Sempozyum gerçekleştirildi.

İzmir Barosu Av. Nevzat Erdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyumun açış konuşmasını İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan yaptı.

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan

Başkan Av. Aydın Özcan, İzmir’deki hukuk fakülteleri ile İzmir Barosu’nun birbirini tamamlayan, birlikte etkinlikler gerçekleştiren kurumlar olarak görmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Göreve geldikleri günden bu yana var olan bu eksikliği gidermek için çalıştıklarını ve birlikte birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini söyleyen Av. Aydın Özcan, Türkiye’nin en eski ve köklü hukuk fakültelerinden biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile birlikte bu etkinliği düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Av. Aydın Özcan, hazırlanan sempozyum programıyla ‘Miras Hukuku’nun tüm konularının detaylı bir şekilde tartışılacağını ifade etti.

İzmir Barosu olarak bu tür etkinlikleri yapmaya devam edeceklerini dile getiren Av. Aydın Özcan, “İzmir Barosu’nun bileşenleriyle birlikte ücretsiz olarak düzenlediği ve meslek içi eğitim çalışması olarak gördüğümüz bu çalışmalar, başta stajyer avukatlar olmak üzere hukuk fakültesi öğrencilerine de sonuna kadar açık” olduğunu belirtti.

Av. Aydın Özcan, salonu yoğun olarak dolduran genç hukukçuları görmekten büyük memnuniyet duyduğunu da söyleyerek “genç meslektaşlarımızın şimdiden uygulamaya ve teoriye önem vermeleri beni çok mutlu etti” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alp ise ‘Miras Hukuku’nun zor ve problemli bir alan olduğunu hatırlatarak, düzenlenen sempozyumun bu anlamda çok önemli olduğunu ifade etti.

Ülkemizde Miras Hukuku’nun, problem oluşmasını önleyebilecek enstrümanlarının yeterince bilinmediğini ifade eden Mustafa Alp “bunların tanınması, bilinmesi ve toplumda daha çok yerleşmesinde öncelik etmek lazım” dedi.

İzmir Barosu’na sempozyumun düzenlenmesine olan katkılarından dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Mustafa Alp, “hukukçu olarak mesleğimize ve birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor. Hukukun, avukatın, mesleğin önemini her zaman anlatmamız ve savunmamız gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Araştırmaları Merkezi (DEHAMER) Müdürü Prof. Dr. Demet Özdamar yapmış olduğu açılış konuşmasında yapılan sempozyumun bir bilim şöleni olduğunu vurgulayarak Medeni Hukuk alanında, Tüketici Hukuku ya da Borçlar Hukuku gibi konularda daha fazla etkinlik yapıldığını, bu anlamda Miras Hukuku hakkındaki bu sempozyumun yerinde ve yararlı bir etkinlik olduğunu ifade etti.

Yapılan sempozyum ile bu alandaki önemli akademisyenler ile genç hukukçuları bir araya getirerek onları tanımaları için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Prof. Dr. Demet Özdamar çalışmanın İzmir Barosu ile birlikte yapılmasının da uygulama ve teorinin bütünleşmesi anlamında önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye’deki çeşitli üniversitelerin hukuk fakültelerinden çok sayıda akademisyeni bir araya getiren sempozyuma, hocaların hocası olarak da nitelendirilen Prof. Dr. Bilge Öztan, Prof. Dr. Fırat Öztan, Prof. Dr. Şeref Ertaş ve Prof. Dr. Nevzat Koç gibi isimler de katıldılar.

Düzenleme Kurulu Başkanlığını İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mustafa Çetin ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Ayan’ın birlikte yaptığı sempozyuma avukatlar, stajyer avukatlar ve hukuk fakültesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdiler.

İZMİR, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER