(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Türkiye Boşuna Mı Çabalıyor?

İstanbul Genel Koordinatörü & SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Fahrettin Altun, geçtiğimiz hafta Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD gezisine eşlik etmişti. Fahrettin Altun ABD dönüşü ayağının tozuyla ‘Türkiye Boşuna Mı Çabalıyor?’ başlıklı yazısıyla ABD gezisini kaleme aldı. SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Fahrettin Altun,  ‘Türkiye Boşuna Mı Çabalıyor?‘ başlıklı yazısını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi. Fahrettin Altun, “Neden […]

Türkiye Boşuna Mı Çabalıyor?
15 Kasım 2017 - 5:39 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

İstanbul Genel Koordinatörü & SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Fahrettin Altun, geçtiğimiz hafta Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD gezisine eşlik etmişti.

Fahrettin Altun ABD dönüşü ayağının tozuyla ‘Türkiye Boşuna Mı Çabalıyor?’ başlıklı yazısıyla ABD gezisini kaleme aldı.

SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Fahrettin Altun,  ‘Türkiye Boşuna Mı Çabalıyor?‘ başlıklı yazısını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Fahrettin Altun, “Neden bahsediyoruz? Her şeyden önce Fetullahçı Terör Örgütüne yönelik ABD’nin himaye edici yaklaşımından söz ediyoruz. Terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in iadesi konusundan… Türkiye geçtiğimiz hafta 3 iade dosyası daha sundu ABD’ye. Bundan sonra sunulacak bir dosya kalmadığını Başbakan Yıldırım net olarak ifade etti. Şimdi ABD yönetiminin harekete geçmesi gerekiyor” diyor.

Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD gezisi ile ilgili görsel sonucu

Fahrettin Altun, “Başbakan Yıldırım’ın ve ona eşlik eden Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Washington ziyaretlerinde iki hususun öne çıktığını söyleyebiliriz.

Birincisi, bölgemizdeki gelişmelerle ilgili Türkiye’nin perspektifinin ABD’li muhataplarına iletilmesi ve ABD’ye, bölgede attığı adımların nasıl tehlikeli sonuçlar doğuracağının anlatılması.

İkincisi ise Türk-ABD ilişkilerinin normalleşmesine katkı sunulmaya çalışılması, bu noktada Türkiye’nin taleplerinin bir kez daha dile getirilmesi.

abd - fetö ile ilgili görsel sonucu

Sondan başlayalım… Neden bahsediyoruz? Her şeyden önce Fetullahçı Terör Örgütüne yönelik ABD’nin himaye edici yaklaşımından söz ediyoruz. Terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in iadesi konusundan… Türkiye geçtiğimiz hafta 3 iade dosyası daha sundu ABD’ye. Bundan sonra sunulacak bir dosya kalmadığını Başbakan Yıldırım net olarak ifade etti. Şimdi ABD yönetiminin harekete geçmesi gerekiyor.

YPG’nin ABD ile ilgili görsel sonucu

İkinci husus YPG’nin ABD tarafından ağır silahlarla teçhiz edilmesi ve desteklenmesi. Türkiye’ye verilen söz neydi? “Biz bu silahları YPG’ye DEAŞ’la mücadele çerçevesinde verdik, seri numaralarını biliyoruz, bu mücadele bittikten sonra onlardan toplayacağız.” Türkiye şu anda ABD’ye “sözünüzü tutmanızı bekliyoruz diyor.

Diğer bir konu, 17-25 Aralık sürecinde yargı ve emniyetteki FETÖ’cülerin imal ettiği dosyalarla ABD’de tutuklu bulunan Türk vatandaşlarının yargılanması konusu. Türkiye, ABD’ye “illegal dosyalarla işlem yapıp, bize karşı siyasi bir silah olarak kullanmaya çalışıyorsunuz, bundan rahatsızız” mesajı veriyor. Ve bütün bunların sonunda Türkiye, “Türk-ABD ilişkilerinin bozulmasından her iki taraf da kaybeder, ancak en çok kaybeden ABD olur” mesajını veriyor”.

***

SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Fahrettin Altun, Türkiye karşıtlarının propagandalarını ve onların oluşturmak istediği havaya kapılıp da yorum yapanları dikkate almaya gerek olmadığını açıklıyor.

Fahrettin Altun, “Ne diyorlar? Türkiye boşuna uğraşıyor! ABD, Türkiye’nin tezlerini dinlemiyor, bildiğini okuyor! Bu mugalatadan iki sonuç çıkar. ABD ile ilişkilerimizi keselim. Veyahut da ABD ile ilişkilerimizi iyileştirmek adına bazı tavizler verelim. Türkiye’nin ne birincisini, ne ikincisini yapmak gibi bir lüksü va” diyor.

Türkiye’nin kendi tezlerinde ısrar etmesinin ve her seferinde ABD’de bu tezleri büyük bir kararlılıkla dile getirmesinin stratejik bir adım olduğuna dikkat çeken Fahrettin Altun, “Türkiye, sadece tezlerini ardı ardına sıralamıyor, her bir görüşmede muhatabının karşısına sahada adımlar atmış, mevzi kazanmış bir aktör olarak çıkıyor” diyor.

ABD böl-parçala-yönet ile ilgili görsel sonucu

Fahrettin Altun, Türkiye’nin , her şeyden önce ABD ile göz hizasında ve eşitlerarası bir ilişki talep ettiğini,  buyurgan bir üslupla sürdürülen, tek taraflı bir bağımlılık ilişkisinin Türkiye’nin kabul edebileceği bir ilişki  olmadığını söylüyor.

“Dahası, 6 yıldır Türkiye’nin çevresinde yaşanan gelişmeler, onun için can yakıcı gelişmeler. Doğrudan ulusal bütünlüğü, refahı ve barışı için bir tehdit niteliğinde” diye söz eden Fahrettin Altun, “ABD’de Ortadoğu ile ilgili iki farklı bakış açısı var. Birinci bakış açısı en kaba saba haliyle “böl-parçala-yönet” yaklaşımı. Kaos üzerinden hegemonya kurma siyaseti. İkinci bakış açısı ise “bekle-gör” yaklaşımı şeklinde formüle edilebilir. Türkiye bu iki bakış açısını da kabul edemez. Etmiyor da zaten. Bunun için mücadele ediyor”diye kaydediyor.

Haber : Ataner YÜCE

Kaynak : SETA, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER