(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

ABD Haşdi Şabi’ye karşı ilk adımı atıyor!

ABD, İran destekli Haşdi Şabi güçleri karşı harekete geçiyor. Haşdi Şabi’ye bağlı iki milis grubunun ‘terör örgütleri’ listesine alınması için bir yasa tasarısı hazırlandı. Tasarıda milislerin İran’la bağlantılı olduğu ifadeleri yer aldı. İran destekli Şii Haşdi Şabi güçleri, Kerkük saldırısı ve Kürdistan Bölgesi’nde sivilleri katletmesi, halkın evlerini ateşe vermesi sonrası tepkileri toplarken, kısacası insan hakları […]

ABD Haşdi Şabi’ye karşı ilk adımı atıyor!
15 Kasım 2017 - 15:59 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.

ABD, İran destekli Haşdi Şabi güçleri karşı harekete geçiyor. Haşdi Şabi’ye bağlı iki milis grubunun ‘terör örgütleri’ listesine alınması için bir yasa tasarısı hazırlandı. Tasarıda milislerin İran’la bağlantılı olduğu ifadeleri yer aldı.

İran destekli Şii Haşdi Şabi güçleri, Kerkük saldırısı ve Kürdistan Bölgesi’nde sivilleri katletmesi, halkın evlerini ateşe vermesi sonrası tepkileri toplarken, kısacası insan hakları ihlallerinden dolayı ABD’den örgüte karşı ilk adım atıldı.

Haşdi Şabi içindeki iki grubun terör örgütü sayılması için ABD Temsilciler Meclisi’ne bir yasa tasarısı sunuldu.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyesi Ted Poe’nın sunduğu tasarıda, Haşdi Şabi’nin İran’la ilişkileri nedeniyle yaptırıma tabi tutulması gerektiği söylendi.

Tasarıda, Haşdi Şabi çatısı altında bulunan Harakat Hizbullah El-Nucaba ve Asaib Ehlilhak milislerinin İran’la bağlantılı olduğu, bu iki milis grubunun İran Devrim Muhafızları’ndan para, eğitim ve silah desteği aldığı, Lübnan’daki Hizbullah’ın da danışmanlık verdiği belirtildi.

Ted Poe, ABD ve IŞİD karşıtı koalisyon güçlerine ‘bir dizi saldırı düzenlediğini’ belirttiği Asaib Ehlilhak milislerinin lideri Kais el Hazali’nin de, “İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bağlılık yemini ettiğini” vurguladı.

İlk olarak Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi’ne gönderilen tasarı, burada onaylanması halinde Meclis’e ve Senato’ya gönderilecek.

Tasarının yasalaşması için ABD Başkanı Donald Trump’ın imzası gerekiyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER