(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Türkiye’den Almanya’ya iltica başvuruları arttı

Türkiye’den Almanya’ya iltica edenlerin sayısı artıyor. Ekim ayında Türkiye’den bin 59 kişi iltica talebinde bulundu. Federal İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurularında artış kaydedildi. Ekim ayında Almanya’ya iltica talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısı bin 59 olarak kayıtlara geçirildi. Eylül ayında bu rakam bin, Ağustos ayında ise 962’ydi. Türkiye Ekim ayında vatandaşları Almanya’ya […]

Türkiye’den Almanya’ya iltica başvuruları arttı
14 Kasım 2017 - 0:34 'de eklendi ve 95 kez görüntülendi.

Türkiye’den Almanya’ya iltica edenlerin sayısı artıyor. Ekim ayında Türkiye’den bin 59 kişi iltica talebinde bulundu.

Federal İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurularında artış kaydedildi. Ekim ayında Almanya’ya iltica talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısı bin 59 olarak kayıtlara geçirildi. Eylül ayında bu rakam bin, Ağustos ayında ise 962’ydi. Türkiye Ekim ayında vatandaşları Almanya’ya en fazla iltica talebinde bulunan ülkeler sıralamasında üçüncü sırada yer aldı.

Almanya’ya Ekim ayında iltica başvurusu sayısı Eylül ayına göre 500 kişi artarak 15 bin 170’e yükseldi. Almanya’ya bu yıl en fazla iltica talebinin yapıldığı ülkelerin başında 39 bin 519’la Suriye geliyor. Suriye’yi 17 bin 644 vatandaşla Irak takip ediyor. Irak’ı 10 bin 525 kişiyle Afganistan izliyor. Eritre ise 8 bin 34 kişiyle dördüncü sırada.

Almanya’ya bu yılın başından Ekim ayının sonuna kadar yapılan iltica başvurularının sayısı ise 156 bin olarak açıklandı.

Sığınmacılara üst sınır getirilmesi konusu Almanya’da koalisyon görüşmelerinde de tartışmalı konulardan biri. Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Almanya’ya insani nedenlerden ötürü yılda en fazla 200 bin sığınmacının kabul edilmesini savunuyor. Birlik partileri istisnai durumlarda bu sayının aşılabileceğini belirtiyor.

Kaynak : Reuters, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER