(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Halkçılık Avamlık Değildir

CHP bir zamanlar elitist bir partiydi. Elitliği tartışılır ama kerameti kendinden menkul bir elitist iddiası vardı. Kılıçdaroğlu CHP’si ise halka yaklaşmak iddiasında. Görüntüde de olsa elitizm terkediliyor. Ortaya çıkan ürün de böyle oluyor.. SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar, ‘Halkçılık Avamlık Değildir’ başlıklı yazısını (UHA) Uluslararası Haber  Ajansı’na değerlendirdi. İsmail Çağlar, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilene […]

Halkçılık Avamlık Değildir
14 Kasım 2017 - 3:12 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

CHP bir zamanlar elitist bir partiydi. Elitliği tartışılır ama kerameti kendinden menkul bir elitist iddiası vardı. Kılıçdaroğlu CHP’si ise halka yaklaşmak iddiasında. Görüntüde de olsa elitizm terkediliyor. Ortaya çıkan ürün de böyle oluyor..

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar, ‘Halkçılık Avamlık Değildir’ başlıklı yazısını (UHA) Uluslararası Haber  Ajansı’na değerlendirdi.

İsmail Çağlar, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilene kadar Türkiye’de istikrarsız bir siyasal yapının var olduğunu ve sisteme ilk müdahaleyi 2002’den beri sandıkta milletin  yaptığını ve 16 Nisan referandumu ile milletin yaptığı müdahalenin çatısının siyaset kurumu tarafından atılmış olduğunu açıkladı.

Yönetimde istikrarı garanti edecek bir hükümet sistemine geçildiğini hatırlatan İsmail Çağlar, “Bugün hükümet sistemiyle ilgili sorunlar çözülmüşken baraj tartışması açmak adeta “hiç sorunumuz kalmadı acilen başımızı belaya sokacak bir şey bulalım” demektir” dedi..
“Hükümet sorunumuz olmayacak ama meclisi çok parçala hale getirirsek mecliste yasama faaliyetleri sıkıntıya girecek” diyen Çağlar, “Kaldı ki böyle bir ihtiyaç da yok. Son seçimlerin hepsinde seçmenin oyunun %90’dan fazlası mecliste temsil edildi. Binde bir oy alan tabela partileri haricinde baraja takılıp meclise giremeyen olmadı. Tablo böyleyken baraj tartışması niye açılır anlamış değilim. Desem ki Bahçeli’nin barajın altında kalacağı gibi bir telaşı var, o da değil. Çünkü ısrarla partisinin bir baraj sorunu olmadığını söylüyor. Evet, nereden çıktı bu baraj tartışması?” diye soruyor.
Mustafa Balbay ile ilgili görsel sonucu​CHP AVAMLAŞIRKEN
CHP’li Mustafa Balbay bir kez daha Başbakan Binali Yıldırım’a “Cin Ali” dediğini ifade eden İsmail Çağlar,”Bilenler bilir Cumhuriyet gazetesinin Kemalist olduğu günlerde böyle bir âdeti vardı. Kendilerince komik olduğunu düşündükleri kelime ve harf oyunlarını sık sık gazetede kullanırlardı. Şimdi Balbay bu garip geleneği siyasette de devam ettiriyor” şeklinde konuştu.

“CHP bir zamanlar elitist bir partiydi” diye konuşan Çağlar, “Elitliği tartışılır ama kerameti kendinden menkul bir elitist iddiası vardı. Kılıçdaroğlu CHP’si ise halka yaklaşmak iddiasında. Görüntüde de olsa elitizm terkediliyor. Ortaya çıkan ürün de böyle oluyor. Elitizm elit olmak anlamına nasıl gelmiyorsa halkçı olmak da avamlaşmak değildir.
Bir siyasetçi sokağın dilini konuşmalı, sokağın derdi ile dertlenmeli, sokaktaki insanı siyasetin merkezine oturtmalıdır.
Ancak avamlık bambaşka bir şey” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son günlerde şehircilikle ile ilgili görsel sonucu

ŞEHİRCİLİKTE YENİ PROJELERE AZ KALDI
SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde şehircilikle ilgili eleştirilerini sık sık dile getirdiğine dikkat çekerek,  “Şehirlerimizin kimliğini kaybettiğinden içerisinde huzurla yaşanan yerler olmaktan uzaklaştığından bahsediyor. Erdoğan en son bu türden eleştirileri partisinin teşkilatları ve yerel yönetimleri için yapmıştı. Önce konuyu kamuoyunda tartıştı. Bu bir nevi ön ikaz ve hazırlık aşamasıydı.
Kamusal tartışmadan beklediği neticeyi alamayınca da sürece müdahil oldu” dedi.

“Şehircilikle ilgili de benzer bir sürece girdik denebilir” diyen Çağlar, Erdoğan’ın rahatsızlığını ve uyarılarını sıraladığını  ve bir müddet sonra da eylem aşamasına geçeceğini söyledi.

İsmail Çağlar, “Tıpkı yeni AKM projesinde olduğu gibi herkesin takdirini toplayacak, en olunmaz muhaliflerin bile beğenisini gizleyemediği birkaç proje daha gelirse şaşırmamak lazım. Erdoğan’ın siyaset tarzına az çok aşina olanlar konuşmakla kalmayıp kısa sürede icraata geçeceğini bilirler”dedi..

​CEVABI BELLİ SORU
SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar, konuşmasının sonunda, “Tekrar gündeme gelen cam filimi yasağının mantığını anlayan, yapılan açıklamalardan tatmin olan var mı?” diye soruyor.

Kaynak : SETA

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER