(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

FETÖ’nün ‘tiyatrocular imamı’ senaryoları Gülen’e onaylatmış

FETÖ’nün sözde “tiyatrocular imamı” olduğu gerekçesiyle tutuklanan Pekin’in, yazdığı senaryoları elebaşı Gülen’e onaylattığı iddia edildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının bir gizli tanığın ifadeleri doğrultusunda başlattığı soruşturma kapsamında FETÖ’nün “Gürcistan ve entelektüel yapılanması”na yönelik İzmir merkezli 14 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanan tiyatrocu Ömer Pekin’e ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı. Senaryosunu kendisinin yazdığı “Ortaya […]

FETÖ’nün ‘tiyatrocular imamı’ senaryoları Gülen’e onaylatmış
14 Kasım 2017 - 1:23 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

FETÖ’nün sözde “tiyatrocular imamı” olduğu gerekçesiyle tutuklanan Pekin’in, yazdığı senaryoları elebaşı Gülen’e onaylattığı iddia edildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının bir gizli tanığın ifadeleri doğrultusunda başlattığı soruşturma kapsamında FETÖ’nün “Gürcistan ve entelektüel yapılanması”na yönelik İzmir merkezli 14 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanan tiyatrocu Ömer Pekin’e ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı.

Senaryosunu kendisinin yazdığı “Ortaya Karışık” adlı oyunu komedyen Atalay Demirci ile birlikte örgütün “Al-i Heyet” olarak adlandırdığı FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, Barbaros Kocakurt ve Ekrem Dumanlı’nın da bulunduğu Pensilvanya’daki bir salonda sahnelediği belirlenen Pekin’in, örgüt hiyerarşisinde Atalay Demirci’nin üstü pozisyonunda olduğu ileri sürüldü.

Pekin’in, Gülen’in hayatından bir kesitin anlatıldığı “Eşrefpaşalılar” isimli filmde rol aldığı ve örgütün gizli haberleşme programı ByLock’u kullandığı belirlendi.

Ömer Pekin’in örgütün basın yayın kuruluşlarında görev yaptığı, örgüte ait kapatılan Dünya Radyo olarak bilinen Küre yayıncılık AŞ’nin de ortağı olduğu, bu şirket adına kapatılan Bank Asya’da hesabı bulunduğu tespit edildi.

ABD’de örgüt elebaşı Gülen’le görüşen Pekin’in Dünya Radyo Tiyatro ekibi ve İstanbul FKM Tiyatrosu’nu da yine örgütten aldığı talimat doğrultusunda kurduğu öne sürüldü.

Pekin’in sanat camiası ile yakından ilgilendiği, örgüte yakın yeni kişilerin meşhur olmasını sağlamak için çalıştığı, diğer çevrelere şirin görünmek için verilen ödül organizasyonlarında yer aldığı ileri sürüldü.

Oyunları öncelikle teröristbaşı Gülen izlemiş

Gizli tanığın verdiği ifadelerde, “Ortaya Karışık” ve “İstasyon” gibi oyunlarla örgüt propagandasının yapıldığı, oyunları ilk olarak FETÖ elebaşı Gülen’in izlediği bilgisi yer aldı.

Oyunları ilk olarak izleyen Gülen’in onay vermesi durumunda Türkiye’nin çeşitli illerine turneler düzenlendiği ve bu oyunların özellikle örgütün okullarındaki öğrencilerin zorla getirildiği salonlarda gösterildiği ileri sürüldü.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER