(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Erdoğan: Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve ABD’nin Suriye açıklamalarıyla ilgili, “Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim. Dünya ahmak değil, bazı gerçekler farklı söyleniyor.” dedi. Rusya ve Körfez ülkelerini kapsayan ziyaretine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika ve Rusya’dan son yapılan açıklamalara tepki göstererek,  “Suriye’de askeri çözüm söz konusu değilse, o zaman çeksinler askerlerini” dedi. […]

Erdoğan: Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim
14 Kasım 2017 - 1:00 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve ABD’nin Suriye açıklamalarıyla ilgili, “Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim. Dünya ahmak değil, bazı gerçekler farklı söyleniyor.” dedi.

Rusya ve Körfez ülkelerini kapsayan ziyaretine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika ve Rusya’dan son yapılan açıklamalara tepki göstererek,  “Suriye’de askeri çözüm söz konusu değilse, o zaman çeksinler askerlerini” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamlarında öne çıkanlar şöyle;

– Dün gece Kuzey Irak’ta meydana gelen depremden dolayı başta bölgedeki kardeşlerimiz olmak üzere tüm Irak ve İran halkına geçmiş olsun diyorum, ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

– Felaketin hemen ardından ilgili kuruluşlarımızı bölgeye sevk ettik. AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz şu an arama kurtarma çalışmalarına yardımcı oluyorlar ve bunun yanında da AFAD ve Kızılay’ın koordinasyonunda 50 tırlık yardım konvoyu, Habur’dan Irak’a şu an giriş yapmış bulunuyor.

– Rusya ile ticaret hacmimizi hedef olarak 100 milyar dolar şeklinde belirlemiştik ve bu hassasiyetimizi korumaya devam ediyoruz. Bu hedefin önündeki engellerin büyük bir oranda kaldırıldığını burada söyleyebilirim. Geriye kalan son bazı ticari kısıtlamaları da inşallah kısa zamanda kaldırıyoruz. Sayın Putin’e vize muafiyetinin yeniden tesisi yönündeki beklentimizi tekrar ileteceğim.

–  Rusya ile Askeri ve savunma sanayi projelerini değerlendireceğiz.

– Suriye, Irak, Yemen gibi ülkelerdeki son gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduracağız.

– Kuveyt’in arabuluculuk çalışmalarına destek verdik, veriyoruz. inşaallah bu ziyaretimizde Körfez kriziyle ilgili atılacak adımları koruyacağız.

Körfez’de kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor

– Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Katar’da konuşlanması süreci devam ediyor. Bu süreç bizim Katar’ın ve genel olarak Körfez bölgesine verdiğimiz önemin de bir nişanesidir. Körfez’deki tüm ülkeler bizim kardeşimiz, kadim dostumuzdur. Suudi Arabistan’ın da Katar’ın da Kuveyt’in, Bahreyn’in, Umman’ın da istikrar ve huzuru bizim için birinci derece önemlidir. Maalesef bir süredir bölgede kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor. Bunun da kimler tarafından tedavüle konulduğunu biz çok iyi biliyoruz. Aslında dünya da çok iyi biliyor. Bölgemizdeki liderlerin basiretle, ferasetle, aklı selimle hareket ederek bu oyunu bozması şarttır.

İsmail Kahraman’ın Meclis Başkanlığına adaylığı 

– Şu anda İsmail Bey gerek siyasetteki deneyimi tecrübesi ile gerçekten değerli bir milletvekili arkadaşımız dostumuz. Burada Meclis Başkanlığı’na adaylık hususu her milletvekilinin kendi tercihidir bu adaylığını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum bana düşen hayırlı olsun demektir oy kullanma yetkim yok.

Rusya-ABD’nin Suriye açıklaması

– Suriye’nin kuzeyinde 5 hava üssü var. Bir de Rakka’ya hazırlıyorlar. 8 tane de ayrıca üssü var. Rusya’nın 5 tane var. Bunlar ortada. Bu gerçekleri nereye koyacağız? Sadece Amerika’nın Suriye’ye zırhlı taşıyıcı olarak 3500’ü aşkın tırlarla getirdiği silahlar var. Askeri yöntem değilse bunlar ne? Bütün gerçekler ortadayken Vietnam’dan da böyle bir ses geliyor. Anlatıldığı gibi değil. Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim. Artık bu bölgeyi en iyi tanıyan biziz. 15 yıldır bu bölgede olanı biteni A’dan Z’ye bilen biziz. Irak’a Amerika’nın girmesini istememiştik dinlemediler girdiler. Dünya ahmak değil, bazı gerçekler farklı söyleniyor.

Dağlık Karabağ konusu

– Dağlık Karabağ konusunu, Sayın Putin ile görüşme düşüncem var.

TRT HABER

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER