(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Barzani’den bir geri adım daha

IKBY: Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin ayrılmayı yasaklayan kararına saygı göstereceğiz. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, bağımsızlık kararından geri adım attı. IKBY, Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin bir süre önce aldığı, bölgelerin ayrılmasını yasaklayan kararına uyacaklarını açıkladı. Erbil, bu çerçevede Bağdat’a diyalog çağrısında bulundu. Bağdat yönetimi henüz IKBY’nin açıklamasıyla ilgili bir değerlendirme yapmadı. Yayınlanan bildiride “Aldığımız bu kararın Erbil […]

Barzani’den bir geri adım daha
14 Kasım 2017 - 12:42 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.

IKBY: Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin ayrılmayı yasaklayan kararına saygı göstereceğiz.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, bağımsızlık kararından geri adım attı.

IKBY, Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin bir süre önce aldığı, bölgelerin ayrılmasını yasaklayan kararına uyacaklarını açıkladı.

Erbil, bu çerçevede Bağdat’a diyalog çağrısında bulundu. Bağdat yönetimi henüz IKBY’nin açıklamasıyla ilgili bir değerlendirme yapmadı.

Yayınlanan bildiride “Aldığımız bu kararın Erbil ile Bağdat’ın kapsamlı diyalog başlatması yolunda bir zemin oluşturacağına inanıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, 6 Kasım’da aldığı kararda, anayasa uyarınca bölgelerin ayrılma kararı olmadığına hükmetmişti.

IKBY lideri Mesud Barzani, 1 Kasım itibariyle görevinden ayrılmış, yetkileri meclis ve yürütme arasında paylaştırılmıştı.

Kaynak: TRT Haber 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER