(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Yıldırım: S-400’ler tercih değil mecburiyet

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya’dan alınması gündemde olan S-400’lerin Türkiye için bir tercih değil mecburiyet olduğunu söyledi. ABD temasları sırasında açıklamalarda bulunan Yıldırım, Batı’nın Türkiye’nin beklentilerini karşılayacak adımlar atmadığına değindi. ‘BATI, BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILAYACAK BİR TEKLİF SUNMADI’ Yıldırım, “S-400’ler bir tercih değil, mecburiyet. Biz, ABD ile de bu savunma işbirliğini geliştirmek istedik. Aynı şekilde AB, NATO ülkeleriyle […]

Yıldırım: S-400’ler tercih değil mecburiyet
13 Kasım 2017 - 0:54 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya’dan alınması gündemde olan S-400’lerin Türkiye için bir tercih değil mecburiyet olduğunu söyledi.

ABD temasları sırasında açıklamalarda bulunan Yıldırım, Batı’nın Türkiye’nin beklentilerini karşılayacak adımlar atmadığına değindi.
‘BATI, BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILAYACAK BİR TEKLİF SUNMADI’
Yıldırım, “S-400’ler bir tercih değil, mecburiyet. Biz, ABD ile de bu savunma işbirliğini geliştirmek istedik. Aynı şekilde AB, NATO ülkeleriyle de bu ilişkiyi geliştirmek istedik fakat beklentimizi karşılayacak bir teklif olmadı” ifadelerini kullandı.
‘RUSYA İLE ANLAŞMA NATO İLE İŞBİRLİĞİNE AYKIRI DEĞİL’
Çin’le de görüşmeleri yaptıklarını ve en sonunda Rusya ile anlaştıklarını anımsatan Yıldırım, bu anlaşmanın Türkiye’nin NATO’daki varlığına ve İttifak ile işbirliğine aykırı bir şey olmadığını vurguladı.
‘NATO SORUMLULUK ÜSTLENMİYORSA BEKLEYECEK HALİMİZ YOK’
Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz de ülkemizi dış tehditlere karşı korumak mecburiyetindeyiz. Eğer NATO gerektiği şekilde sorumluluk üstlenmiyorsa bekleyecek halimiz yok. Tedbirimizi almamız lazım. Rusya benzeri model Patriot’lar için ABD ile gündeme gelir mi? Bu her zaman mümkün. O zaman olmadı, bu zaman olur.”

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER